’Podaruj innym drugie życie’ – akcja o transplantacji w gminie Kęty

IMG_5748aW niedzielę 17 marca 2013 r. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach podczas Mszy św. o godz. 10.00 uroczyście podsumowano projekt „PODARUJ INNYM DRUGIE ŻYCIE”. projektu zamówili Mszę św. w intencji dawców i biorców narządów, wszystkich zaangażowanych w propagowanie tak szczytnego celu oraz pracowników i uczniów Powiatowego Zespołu Nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Mikołaja Kopernika w Kętach.

Po Mszy św. dzieci wraz z ks. Kanonikiem Jerzym Musiałkiem wypuściły w niebo 20 niebieskich (kolor transplantacji) balonów, aby w ten sposób po raz kolejny przypomnieć główny cel akcji, by nie zabierać narządów do nieba – dzięki czemu możemy uratować czyjeś zdrowie a nawet życie.

Przed kościołem dzieci mogły zrobić pamiątkowe zdjęcie z motocyklem i jego właścicielem,  ks. Jackiem Rączką, który w ten sposób włączył się w propagowanie naszej akcji.

W ciągu ostatnich 5 miesięcy uczniowie rozdawali oświadczenia woli uczestnicząc w różnych imprezach organizowanych na terenie Miasta i Gminy Kęty. Dzięki otwartości i współpracy z ks. Kanonikiem, proboszczem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz proboszczami z Nowej Wsi, Czańca i Podlesia mogliśmy realizować główny cel naszego projektu. Jest nim zwiększenie świadomości społecznej w zakresie przeszczepiania narządów jako metody ratującej życie i przywracającej zdrowie ciężko chorym ludziom. Jak również przełamywanie barier społecznych i psychologicznych wobec świadomego dawstwa, co niewątpliwie przyczyni się do zwiększenia liczby narządów do transplantacji. W sumie rozdaliśmy ponad 7500 oświadczeń woli.

Transplantację jako metodę leczenia popierał Błogosławiony Jan Paweł II. Podczas Kongresu Międzynarodowego Towarzystwa Transplantologicznego mówił: „Należy zaszczepiać w sercach ludzi, zwłaszcza młodych, szczere i głębokie przekonanie, że świat potrzebuje braterskiej miłości, której wyrazem może być decyzja o darowaniu narządów”. To najcenniejszy dar, jaki można przekazać drugiej osobie.

Przy okazji kolejnej Akcji Krwiodawstwa organizowanej przy tejże parafii w niedzielę 7 kwietnia 2013 r. po każdej Mszy św. zostanie wyświetlony 10 minutowy film pt. „Żywy dawca nerki”. Bohaterami filmu obok boksera Przemysława Salety jest rodzina Szumerów z Osieka, w której każde z rodziców oddało swoją nerkę dla dwóch chorujących córek.

Serdecznie zapraszamy!

                                                                                                        projektu

                                                                                                I.Kula, M. Widlarz, K. Kwaśniak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Społeczne, Wydarzenia i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*