Petycja w sprawie nagrywania na video obrad komisji radnych Rady Miejskiej w Kętach

Petycja_Kety_KomisjeRadnychOd około roku czekaliśmy na wejście w życie nowej ustawy o petycjach. Nowela z 6 września 2015 r. w tej materii ma zagwarantować obywatelom, że ich głos będzie usłyszany przez urzędników. Co prawda art. 63 Konstytucji daje nam obywatelom do składania petycji, lecz dopiero ustawa nałożyła bezwzględny obowiązek urzędnika, aby na nią odpowiedzieć.

Rada gminy (miejska) może rozpatrywać petycje samodzielnie lub wskazać w regulaminie (statucie) inny organ wewnętrzny do jej rozpatrzenia.

W myśl ustawy o petycjach przedmiotem petycji może być żądanie zmiany przepisów prawa, podjęcia rozstrzygnięcia lub innego działania w sprawie dotyczącej podmiotu wnoszącego petycję, życia zbiorowego lub wartości wymagających szczególnej ochrony w imię dobra wspólnego, mieszczących się w zakresie zadań i kompetencji adresata petycji.

Petycja_Kety_KomisjeRadnych

/fragment petycji – całość poniżej/

Petycja, zgodnie z treścią nowej ustawy, może być złożona przez osobę fizyczną, osobę prawną, jednostkę organizacyjną nie będącą osobą prawną lub grupę tych podmiotów. Petycja może zostać złożona także drogą elektroniczną, zaś organ, który otrzyma petycję, powinien opublikować jej treść niezwłocznie na swojej stronie internetowej (publikacja danych nadawcy jest uzależniona od wyrażenia przez niego zgody).

Adresat ma 3 miesiące na rozpatrzenie otrzymanej petycji. również może udzielić drogą elektroniczną. Jeżeli w tym czasie nie otrzymamy odpowiedzi mamy do złożenia skargi na bezczynność organu.

Chcąc z skorzystać z przysługującego nam prawa, napisaliśmy petycję do Miejskiej w Kętach w sprawie rejestracji video komisji radnych w Gminie Kęty. Jej treść znajduje się poniżej.

PETYCJA do Rady Miejskiej w Kętach

Treść petycji przygotowali: Krzysztof Bereta, Anna Gryta, Elżbieta Wąs, M.H.

Kilka dni po złożeniu petycji, w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Kęty pojawiła się nowa zakładka: Petycje, w której można przeczytać o tym, Kto może złożyć petycję, W jakiej formie można wnieść petycje, Co powinna zawierać petycja, Termin załatwienia petycji…

Znajduje się tam również tabela z listą złożonych już petycji, datą i skanem.

Wskazana jest również kolumna przewidywanego rozpatrzenia petycji jak i przebiegu postępowania oraz sposobu załatwienia petycji (skany).

Podajemy link: Złożone do Gminy Kęty petycje

___

Zobacz również:

(…)

Zaledwie w 19 samorządach można pobrać z BIP danej jednostki nagrania z obrad jakiejkolwiek komisji. Dotyczy to miast: Bieruń, Chełm, Czeladź, Lubawa, Marki, Pabianice, Piechowice, Poznań, Starogard Gdański, Sosnowiec, Tychy, Ustka, Złotoryja oraz powiatów w Bydgoszczy, Lubaniu, Lubinie, Krapkowicach, Kraśniku i Sępólnie Krajeńskim.

Więcej tu:

Radni, sesje, obrady komisji: Posiedzenia rejestrowane, ale niepublikowane

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Petycja w sprawie nagrywania na video obrad komisji radnych Rady Miejskiej w Kętach

  1. Kęty moja Gmina pisze:

    Popieram tą sprawę były już rejestrowane posiedzenia rady i często to oglądałem a teraz jest powrót do komuny. Jak tak głosowali nasi mieszkańcy tak teraz mamy, ta ekipa nie wniosła nic z tego co obiecali a wręcz przeciwnie i to uważam powinno się eskalować. Nie ma zgody na robienie mieszkańców w przysłowiowego balona – a dajecie się cały czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*