PERSONAL DEMOCRACY FORUM Poland w Warszawie

Personal Democracy Forum PolandW dniach 1 – 2 lutego w Warszawie odbyło się Forum Demokracji Obywatelskiej  Środkowo – Wschodnia Europa. Portal 'Nowa Wieś w gminie Kęty’ również uczestniczył w tym wydarzeniu na zaproszenie Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich oraz fundacji ePaństwo, za co serdecznie dziękujemy.

Personal Democracy Forum to założona dziesięć lat temu w Stanach Zjednoczonych skoncentrowana wokół nowoczesnych technologii komunikacyjnych i marketingowych, które mają być sprzęgnięte z polityką i służyć zarówno poprawie funkcjonowania sfery administracji publicznej, jak i relacji obywatel – państwo. Od pięciu lat PDF z powodzeniem rozwija się i krzewi myśl obywatelską w Europie. Skupia opiniotwórcze środowiska, polityków, technologów i dziennikarzy, umożliwia wielopłaszczyznową dyskusję i przekonuje, jak technologia i świadomi mogą zmieniać politykę, i społeczeństwo.

Personal Democracy Forum Poland-Central Eastern Europe (PDF PL-CEE) bada, jaki wpływ ma internet na otwarte demokracje. Działa we współpracy z Personal Democracy Media, Fundacją ePaństwo (ePF) i portalem Sejmometr.pl, laureatem nagrody European Public Sector Information Platform (ePSIplatform) za szczególny wkład w monitoring parlamentarny. Hasła (choć to nie puste slogany, ale wdrażane od wielu lat przez działaczy Personal Democracy) PDF w Polsce i sąsiadujących z nią krajach to transparentna władza, technologia i aktywne społeczeństwo obywatelskie.

W Forum, organizowanym po raz pierwszy w Polsce, wzięło udział ponad 300 uczestników z Polski i krajów Europy Środkowo – Wschodniej, w tym z Bałkanów. Organizację Forum wsparł Omidyar Network i Open Society Foundation. Organizatorzy forum podkreślają, iż chcieli pokazać, że potrafią nie tylko „krytykować” władze publiczne. Do udziału w konferencji zaprosili przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Gospodarki oraz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Chcieli stworzyć okazję, by porozmawiać o tym, co ich zdaniem rządowi się udało zrobić w interesującej nas sferze.
W panelu wziął udział minister sprawiedliwości p. Jarosław Gowin, wiceminister gospodarki p. Mariusz Haładyj oraz dyrektor departamentu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji p. Małgorzata Steiner. Aby zachować równowagę zaproszono również przedstawicieli organizacji pozarządowych, by skomentowali wypowiedzi przedstawicieli rządu. Te wypowiedzi komentowali p. Grażyna Kopińska z Fundacji Batorego, p. Anna Mazgal z Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe, a także p. Krzysztof Wychowałek z Polskiej Zielonej Sieci. (za: http://epf.org.pl)

Główne wystąpienia miały miejsce w piątek 1 lutego 2013 roku, po nich, w sobotę 2 lutego 2013 r., odbyły się ciekawe warsztaty. Uczestnicy mieli także możliwość tworzenia własnego kalendarza spotkań na forum, dzielić się doświadczeniami, informacjami o aplikacjach i narzędziach, które mogą wpływać na politykę na szczeblu lokalnym i krajowym. Konferencja była transmitowana na żywo przez internet. Najświeższe doniesienia z forum można było niemal jednocześnie znaleźć na twitterze.

Wśród prelegentów otwarcia forum w piątek znaleźli się:

Andrew Rasiej, Personal Democracy Media, US

Stephen Mull, U.S. Ambasador USA w Polsce

Jakub Górnicki, Fundacja ePaństwo,

Stephen King, Partner, Omidyar Network, UK

Ellen Miller, Sunlight Foundation, US

Jérémie Zimmerman, La Quadrature du Net, France

W trakcie piątkowej części Personal Democracy Forum odbył się także wspomniany panel “ministerialny” :

„Wyzwania i szanse uczestnictwa cyfrowego” z udziałem zaproszonych gości:

Piotr VaGla Waglowski, Fundacja ePaństwo // ePF

Jarosław Gowin, Minister Sprawiedliwości,

Małgorzata Steiner, Dyrektor w Departamencie Analiz i Komunikacji Publicznej, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji,

Anna Mazgal, dyrektor w Trust for Civil Society in Central & Eastern Europe

Grażyna Kopińska, dyrektor w Fundacji Stefana Batorego

Krzysztof Wychowałek, wiceprezydent w Alliance of Associations Polish Green Network

Więcej o panelu:

http://epf.org.pl/centrum-analiz/ministerialny-panel-w-czasie-pdf-poland-o-co-nam-chodzilo-przy-jego-projektowaniu/

Po sesji plenarnej odbyły się spotkania w blokach tematycznych, a w sobotę także  warsztaty. Tematyka spotkań dotyczyła m. in.:

 „Online Activism The Reach @ the Limits”,

 „Technology Tools for Citizen Engagement and Accountability”,

 „Public Policy in a Networked Age”,

„Watchodgging 2.0”,

„From E-Government to We-Government”,

„Social Innovation for Transparency and Participatory Democracy”.

(http://personaldemocracy.com/conferences/europe/2013/program)

ZOBACZ FILM:

[youtube_sc url=”https://www.youtube.com/watch?v=4ZbNzTxZV7g”]

Więcej o Personal Democracy Forum:

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,13346099,_Rzad_i_organizacje_wspierajace_otwartosc_to_dwa_inne.html

GALERIA ZDJĘĆ:

Tekst, video i zdjęcia:
redakcja portalu 'Nowa Wieś w gminie Kęty’

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne, Wydarzenia i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*