Odpowiedź Burmistrza Gminy Kęty na list Czytelnika o paleniu śmieci w domowych piecach

List_1Szanowni Państwo, w odniesieniu do opublikowanego na naszych łamach listu dotyczącego palenia w piecach domowych śmieci i zanieczyszczania środowiska oraz zamieszczonych w liście pytań skierowanych do włodarzy Kęty, prezentujemy poniżej odpowiedź, która nadeszła do nas wczoraj z Urzędu Gminy Kęty.

Przypomnijmy list z 23 października 2015 r.: List Czytelnika portalu dotyczący palenia plastikami w piecach.

A oto odpowiedź Urzędu:

Dzień dobry,

W załączeniu przekazuję odpowiedź na list dotyczący spalania odpadów w domowych kotłach i piecach c.o.

Z poważaniem,

Greta Miga

Wydział Środowiska i Przedsiębiorczości

tel. 33/844-76-00 wew. 128

e-mail: greta.miga@kety.pl

{…}

___

Załącznik:

List_1

List_2

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

11 odpowiedzi na Odpowiedź Burmistrza Gminy Kęty na list Czytelnika o paleniu śmieci w domowych piecach

 1. mieszkaniec pisze:

  No i jeszcze jedno TW – vice -burmistrz Śliwa jest chyba za młody aby mieć nawyki sb-eckie ? nie sądzisz ? no chyba że nie wiesz ile ma lat , to się nie ośmieszaj .
  I druga rzecz , jak Stawowczykowi były Burmistrz właził siłą na posesję to gdzie byłeś ?

  • Rozbawiony pisze:

   Problemy ze zrozumieniem tekstu, po drugie gość za działkę dostał niezłą kasę i nie widać by miał zamiar się stamtąd wyprowadzić jak deklarował na sesjach. Więc może ciszej nad ta trumną.

 2. TW uprzejmie donoszę pisze:

  @Zenon
  Chyba nie doczytałeś co napisałem, lub zła wola nie pozwoliła Ci tego zrozumieć. Postaram się prościej no chyba ze jesteś strażnikiem, to mój trud będzie daremny. Krótko- protestuję przeciwko kontroli domów, mieszkańców, własności prywatnej na podstawie anonimu, donosu mającego np. znamiona uporczywego nękania, odwetu, choroby psychicznej etc. Kiedyś było ORMO, teraz Straż Miejska zadania podobne z małą różnicą Ci pierwsi byli społecznikami, drudzy wyłącznie mają służyć do nękania obywateli za ich pieniądze. To właśnie Polska

  • mieszkaniec pisze:

   TW , nie obrażaj ludzi tylko ty przeczytaj ze zrozumieniem artykuł z Urzędu , tam wyraźnie jest napisane ” nawet na anonimy ” czego jak widać nie rozumiesz , SM jak i Policja ma prawo wejść gdy jest podejrzenie spalania śmieci ( przepisy się zmieniają ) i bardzo dobrze ! Bo to jak się zatruwa wszystkich to juz plaga , trzeba z tym skończyć . A twoje myślenie typu : ” za Bałtykiem jest Polska ” jest porażające . Jeżeli dopłacać do gazu to może też do węgla eko czy olejów , dlaczego wszyscy mają się dostosować do twojej teorii ? Jak wynika z twojej wypowiedzi to dopóki nie dopłaca ci do gazu będziesz spalał śmieci i nie wpuścisz SM . Poczytaj trochę nowe prawo o ochronie środowiska bo widać cofasz się w rozwoju . A pipowiec jednak czyta przepisy na bieżąco.

  • Zenon pisze:

   Zapewiam że nie mam złej woli. Nie widzę żadnej różnicy między podstawieniem mi nogi na ulicy a paleniem śmieci i zmuszaniem do wdychania dymów. W pierwszym przypadku ktoś zmusza mnie do upadku, w drugim do wdychania zanieczyszczeń, które mogą mieć skutek podobny do pierszej ingerencji w moją sferę prywatną – znajdę się wbrew mojej woli w pozycji horyzontalnej.
   A czy możesz mi odpowiedzieć ile znasz przypadków takich uporczywych kontroli. Ile ich zostało przeprowadzonych? Jestem bardzo ciekawy. Jeżeli take przypadki miały miejsce i rzeczywiście kontrole wykorzytywane są jako pretekst do nękania ludzi, to daj mi znać. Chętnie przyłączę się aktywnia do twojego protestu przeciwko kontroli domów, mieszkańców, własności prywatnej na podstawie anonimu, donosu mającego znamiona uporczywego nękania, odwetu, choroby psychicznej etc.

  • HOT pisze:

   A ty TW , piszesz o wszystkim nie anonimowo ?

   • TW uprzejmie donoszę pisze:

    @HOT
    Bo ja w przeciwieństwie do strażników i urzędników nie jestem osobą publiczną nagradzaną z publicznych pieniędzy, czy to tak trudno zrozumieć. Chociaż jeden gość był burmistrzem i anonimowo TW Strukturą ( nie boli cię to)
    @Zenon
    Oczywiście zgoda co do ekologii, zresztą jak czytasz uważnie jestem jej orędownikiem i to w formie najbardziej ekologicznej, protestuję co do formy kontroli ( anonimy). Niestety nie ma w Kętach pomysłu na poprawienie jakości powietrza jak również na ekologiczne przedsięwzięcia.
    @mieszkaniec
    napisz jeszcze raz co masz na myśli bo wygląda, że pisanie i jednoczesne czytanie sprawia ci ogromny ból. Czytaj, czytaj , czytaj może się w końcu uda ci się zrozumieć. trudno z tobą polemizować jeżeli węgiel uważasz za ekologiczne paliwo.

 3. czyrlnik pisze:

  Dla chcącego nic trudnego

  http://zabrze.naszemiasto.pl/artykul/kontrole-piecow-w-wodzislawiu-sl-palil-smieci-dostal-mandat,2160525,art,t,id,tm.html

  straż miejska może przeprowadzać kontrole w domach

  Przydałoby się by w gminie przeszła przez wszystkie domy.

 4. Czytlnik pisze:

  Wspaniałe, że Gmina jest tak aktywna w tym obszarze, natomiast smog w Ketach jest taki sam jak w całej Malopolsce.
  To co może zrobić jeszcze Gmina:
  Zakazać spalania odpadów zielonych w ogniskach
  Zakazać palenia najgorszym jakości paliwem stałym (korzystając z możliwości jakie daje Ustawą Antysmogowa) poczynając od września 2016

  Oczywiście egzekwowanie tego będzie bardzo trudne ale coś przecież trzeba zrobić. Obecną jakość powietrza jest po prostu zabójcza

 5. TW uprzejmie donoszę pisze:

  Dawno nie czytałem takich bzdur widać nawyki z PIP-u bez znajomości prawa. Generalnie bełkot bez znajomości tematu, bez znajomości problematyki ogrzewania domów jak również tematu paliw. Oczywiście Straż Miejska nie ma prawa wejść na posesje na podstawie anonimu, jak również bez nakazu prokuratorskiego. Jest to przestępstwo przeciwko wolności i rażące naruszenie miru domowego, które gwarantuje konstytucja. W takiej sytuacji należy wezwać policje. Widać, że niektórzy zapatrzyli się na nawyki typowo s-beckie i donosicielstwo. Domyślam się skąd czerpiemy wzory. Skandaliczne jest to że v-burmistrz namawia do pisania, zgłaszania anonimów co w cywilizowanym świecie jest nie do pomyślenia i wyrzuca się je do kosza. Tym sposobem burmistrzu Śliwa jak pana sąsiad nie będzie lubił to będzie miał pan kontrole już tak nic nierobiącej SM codziennie na podstawie anonimu. Chyba komuś Bóg rozum odebrał.
  Oczywiście nie napisał pan jak należy ten problem rozwiązać bo na pewno nie inwigilowaniem i straszeniem ludzi. Trzeba zacząć dopłacać do gazu, nie do pieców zresztą też na węgiel tylko z nazwy ekologicznych.

  • Zenon pisze:

   TW, tkwisz w błędzie. Oto kilka faktów.

   Zgodnie z art. 379 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1232, z późn. zm.) marszałek województwa, starosta oraz wójt lub prezydent miasta, którzy sprawują kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska w zakresie objętym swoją właściwością, mogą upoważnić do wykonywania funkcji kontrolnych pracowników podległych im urzędów marszałkowskich, powiatowych, miejskich lub gminnych lub funkcjonariuszy straży gminnych.

   Wójt, burmistrz lub prezydent miasta, starosta, marszałek województwa lub osoby przez nich upoważnione są uprawnieni do występowania w charakterze oskarżyciela publicznego w sprawach o wykroczenia przeciw przepisom o ochronie środowiska.

   Art. 191 Ustawy o odpadach stwierdza, że: „Kto (…) termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny”.

   Kwestia uprawnień straży miejskich do egzekwowania przestrzegania prawa w odniesieniu do wykroczeń określonych w ustawie z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21, z późn. zm.) została uregulowana w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych z dnia 29 listopada 2013 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 55). Tak więc straż miejska od 29.01.2014 r. (rozprządzenie weszło w życie) posiada uprawnienia do nakładania mandatów karnych za wykroczenia określone w ustawie o odpadach w art. 174 ust. 3, art. 175, art. 177, art. 188 oraz art. 191, zgodnie z którym kto, wbrew przepisowi art. 155 ww. ustawy, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny.

   Właściciel nieruchomości który nie wpuszcza strażnika miejskiego popełnia przestępstwo z art. 225 Kodeksu Karnego „Kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*