Obywatelu, poznaj swoje prawa! Szkolenie z prawa dostepu do informacji publicznej w Oświęcimiu

Fundacja_StańczykaFundacja Stańczyka zaprasza mieszkańców, przedstawicieli NGO i inne zainteresowane osoby z terenu małopolskiego na szkolenie pt. „Prawo dostępu do informacji publicznej – prawo do wiedzy”, które odbędzie się w dniu 23 marca 2013 r. (sobota) w godz. 9.30 – 16.30 w siedzibie Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Partyzantów 1 w Oświęcimiu.

Zachęcamy do uczestnictwa zarówno osoby, które nie mają dużego doświadczenia w temacie dostępu do informacji, jak i osoby chcące poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie. Nasze podejście zawsze dotyczy perspektywy obywatela, a nie administracji – mówi Małgorzata Fedas, koordynatorka projektu. W okresie od lutego do kwietnia zaplanowaliśmy łącznie 10 szkoleń, liczymy że podniosą świadomość własnych praw, a także znajomość prawa w zakresie dostępu do informacji publicznej wśród obywateli naszego regionu.

Szkolenie jest bezpłatne, organizatorzy zapewniają materiały szkoleniowe, poczęstunek i zwrot kosztów podróży dla osób dojeżdżających na szkolenie spoza Oświęcimia. Uczestnicy szkoleń otrzymają też certyfikaty uczestnictwa w szkoleniu.

Program szkoleń przygotowaliśmy na podstawie wyników przeprowadzonego w pierwszej połowie br. monitoringu dostępu do informacji publicznej na wniosek w urzędach gmin woj. małopolskiego – mówi Przemysław Żak, prawnik i członek zarządu Fundacji. Wzięliśmy też pod uwagę nasze dotychczasowe doświadczenia jako organizacji od kilku lat prowadzącej doradztwo dla obywateli i NGO w tym zakresie.

Uczestnicy szkoleń będą więc mieli okazję zapoznać się z następującymi zagadnieniami:
§ czym jest informacja publiczna?
§ jakie ma ona znaczenie dla życia każdego i każdej z nas?
§ kto musi ją udostępniać?
§ jakie są ograniczenia w udostępnianiu informacji?
§ kto może wnioskować o informację?
§ jakie obowiązują w tej kwestii procedury (na bazie ustawy o dostępie do informacji
publicznej)?
§ jak przygotowywać wnioski o dostęp do informacji publicznej?

Wnioski z badania nie napawają optymizmem – mimo 10 lat funkcjonowania ustawy, nasze urzędy nie najlepiej znają prawo dostępu do informacji, a co za tym idzie, często nie jest ono przestrzegane – opowiada Jan Niedośpiał, który brał udział w monitoringu i opracowaniu raportu. Przykładowo, w rankingu sporządzonym przez Fundację na podstawie wyników monitoringu, uzyskał jedynie 17 pkt. (na 40 możliwych) i uplasował się na 85 miejscu (na 182 gminy województwa).

Pełny ranking, a także obszerny raport z badania można znaleźć na stronie internetowej Fundacji: http://www.stanczyk.org.pl/raport-z-monitoringu-dostepu-do-infomacji-publicznej-w-malopolskich-urzedach-gmin-2012/.

W celu zapisania się na szkolenie należy, nie później niż do 19 marca 2013 r., wypełnić formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie: http://www.stanczyk.org.pl/szkolenie-dostep-do-informacji-publicznej-oswiecim-23-3-2013/.

Przy zapisach liczy się kolejność zgłoszeń. Każda przyjęta osoba otrzyma potwierdzenie wraz z podaniem dokładnego miejsca szkolenia.

Szkolenie organizowane jest w ramach projektu „Przyjazny Urząd – dostęp do informacji publicznej w urzędach gmin i miast woj. śląskiego i małopolskiego” (www.stanczyk.org.pl/przyjazny-urzad), realizowanego przez Fundację wspólnie ze Stowarzyszeniem Bona Fides z Katowic dzięki wsparciu finansowemu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Głównym celem dwuletniego projektu (październik 2011 – wrzesień 2013) jest poprawa standardów udostępniania informacji publicznej na wniosek w 30% urzędów gmin obu województw, a co za tym idzie – zwiększenie liczby rzetelnych odpowiedzi na wnioski o informację publiczną oraz zmniejszenie liczby praktyk, które są niezgodne z ustawą o dostępie do informacji publicznej.

Kontakt:

Małgorzata Fedas – koordynatorka projektu
tel. 503 433 636 lub 606 930 819
e-mail: malgorzata.fedas@stanczyk.org.pl
www.stanczyk.org.pl

PROGRAM SZKOLENIA:

Szkolenie
dla mieszkańców i przedstawicieli NGO z woj. małopolskiego

Prawo dostępu do informacji publicznej
– prawo do wiedzy

– sobota, 23 marca 2013 r.

Centrum Organizacji Pozarządowych, ul. Partyzantów 1

PROGRAM

9.15 Rejestracja uczestników
9.30 Rozpoczęcie szkolenia, przedstawienie uczestników i prezentacja programu szkolenia
9.45 Zakres pojęcia informacji publicznej jako przedmiotu prawa do informacji – definicja informacji publicznej, granice dostępu do informacji, informacja a nośnik informacji
11.15 Przerwa kawowa
11.30 Zakres pojęcia informacji publicznej jako przedmiotu prawa do informacji – definicja informacji publicznej, granice dostępu do informacji, informacja a nośnik informacji (cd.)
12.00 Ograniczenia w dostępie do informacji publicznej – prawo do prywatności, tajemnica przedsiębiorcy, informacja przetworzona, szczególna istotność dla interesu publicznego

12.30
Jawność i prawo do informacji w prawie międzynarodowym i polskim – umiejscowienie
w systemie praw człowieka, inne tryby udostępniania informacji, podmioty uprawnione
i zobowiązane do udzielenia informacji publicznej
13.30 Przerwa obiadowa
14.00 Praktyczne aspekty udostępniania informacji publicznej – dostęp a wgląd do dokumentów, wstęp na posiedzenia organów kolegialnych, BIP, bezpłatność udzielenia informacji a koszty dodatkowe
14.45 Dostęp do informacji w trybie wnioskowym – wszczęcie, przebieg i zakończenie postępowania,
15.30 Przerwa kawowa
15.45 Zasady i uwagi praktyczne do pisania wniosków o informację publiczną – anonimowość, podpisywanie i uzasadnianie wniosku, bezczynność, złe praktyki  wnioskodawców
i podmiotów zobowiązanych
16.30 Zakończenie szkolenia
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne, Wydarzenia i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*