O Nowej Wsi w historycznym Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego

NowaWieś1Zapraszamy do zapoznania się z treścią wpisu na temat Nowej Wsi w gminie Kęty w Tomie VII Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich pod redakcją redaktora głównego Filipa Sulimierskiego (data wydawania: 1880-1902). 

Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich to encyklopedyczny słownik wydany w latach 1880–1902 w Warszawie przez Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego; rejestrował toponimy z obszaru Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz niektórych terenów ościennych (m.in. części Śląska, czy Prus Książęcych); wielokrotnie wznawiany, stanowi cenne źródło wiadomości geograficznych, historycznych, gospodarczych, demograficznych i biograficznych.

Dzieło to, wydane pod tytułem pozwalającym uniknąć ingerencji cenzury carskiej, stanowi opis prawie wszystkich miejscowości z terenów, które obejmowała pierwsza Rzeczpospolita w swych największych historycznych granicach. W ten sposób hasła obejmują zarówno regiony, miasta, wsie i osady, jak i rzeki, jeziora i szczyty górskie. Zakres geograficzny Słownika obejmuje Królestwo Polskie (Kongresówka), rosyjskie gubernie nadbałtyckie, zachodnie i część południowych, terytorium Prus Zachodnich i Wschodnich, ziemie Wielkiego Księstwa Poznańskiego oraz Śląska pruskiego i austriackiego, Galicję, Morawy, części ziem słowackich przynależne do Węgier, a także obszar Bukowiny. Hasła zawierają położenie geograficzne i administracyjne, dane statystyczno-demograficzne (w tym często wyznaniowe) oraz wiele informacji o szkołach, przemyśle i handlu, transporcie, rolnictwie. Często wiedza ta jest wzbogacona o krótki rys historyczny, nazwiska kolejnych właścicieli i urzędników (państwowych, samorządowych i wyznaniowych) lub znanych mieszkańców. Całość jest wzbogacona o cenną bibliografię.

StronaTytułowaSłownik

NowaWieś1NowaWieś2

Objaśnienia do tekstu

Link:
http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_VII/203

Źródło główne:
wikipedia.org

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na O Nowej Wsi w historycznym Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego

  1. Tadeusz pisze:

    Moim skromnym zdaniem proponuję utworzyć tzw, trybunę Hyde Park” Jest ustawa w Senacie którą Senatorowie mają „klepnąć” w sprawie Przymusowego szczepienia wszystkich obywateli przebywających na terenie kraju Ustawa przewiduje zastosowanie przymusu FIZYCZNEGO jest to bezprecedensowy nacisk lobby farmaceutycznego do zniewolenia obywateli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*