O Nocy Muzeów 2013 w Kętach – A jednak eksponaty ożyły…

SONY DSCKażdy kto przechodził w sobotnie słoneczne popołudnie przez kęcki rynek mógł zobaczyć jak w przeciągu stu lat zmienił się wygląd miasta. Na płycie rynku bowiem pojawiły się duże reprodukcje starych zdjęć pierzei. Natychmiast wzbudziły zainteresowanie. Tym akcentem zaprosiliśmy w trakcie tegorocznej edycji Nocy Muzeów do podróży w przeszłość miasta. Już na samym początku, podczas spaceru z pracownikami muzeum, można było odkrywać Kęt sprzed wieków. Uczestnicy wyprawy poznali nie tylko historię najważniejszych dla kęczan miejsc, ale przekonali się jak one dawniej wyglądały. Każdy bowiem otrzymał mapę miasta z pustymi polami, w których podczas zwiedzania należało wkleić naklejki z fragmentami starych zdjęć budynków i  słynnych osób wywodzących się z Kęt lub tu przebywających w przeszłości. W ten sposób można było porównać czy i jak zmieniło się kęckie centrum.

Dużym powodzeniem cieszyło się wystaw stałych muzeum. Co godzinę naszą placówkę odwiedzała duża grupa osób. Przewodnicy przybliżali dzieje miasta i legendy z nim związane w oparciu o ekspozycje stałe muzeum, a nasza etnolog rozpalała zmysły zwiedzających prezentując części laskiego stroju. Uzupełnieniem zwiedzania była prezentacja filmu „Muzeum utracone”, przedstawiająca historię, zniszczonych lub zaginionych w czasie różnych wydarzeń historycznych, polskich dzieł sztuki. Film pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego miał premierę właśnie w trakcie Nocy Muzeów w wielu palcówkach w całym kraju. Także my przyłączyliśmy się do tej akcji.

Największą jednak frajdą, zwłaszcza dla najmłodszych uczestników Nocy, były warsztaty muzealne „Z pismem przez wieki”. Wszyscy chętni mogli spróbować swoich sił w zmaganiach z różnymi technikami zapisu, zwłaszcza najstarszych pism. Było więc pisanie rylcem na tabliczce glinianej w trakcie poznawania pisma klinowego Sumerów. Kolejnym etapem było studiowanie pisma hieroglificznego starożytnego Egiptu. Następnie adepci sztuki pisarskiej trafiali do średniowiecznego skryptorium, gdzie czekała na nich iście benedyktyńska praca przy kopiowaniu ksiąg przy pomocy pióra i atramentu, zdobieniu tekstu oraz kaligraficznym poznawaniu różnych form pisma łacińskiego. Dużym powodzeniem cieszyło się również kopiowanie równych alfabetów przy pomocy zwykłej kalki, którą dobrze pamiętali jeszcze dorośli, zaś dzieci uznały za coś niebywałego, wręcz objawionego. Podobne uczucia wywoływała elektryczna maszyna do pisania, do której ustawiały się kolejki.

W ramach tegorocznej edycji Nocy Muzeów wzięło udział 120 osób. To prawie raz więcej niż rok temu. Mamy nadzieję, że ta ogólnoeuropejska impreza na stałe wpisze się do kalendarza Muzeum w Kętach, a chętnych, by poznawać przeszłość regionu i razem z nami zarywać noc będzie z roku na rok coraz więcej.

Wszystkim, którzy 18 maja 2013 r. byli z nami dziękujemy za i wspólną zabawę i zapraszamy na kolejne spotkanie w majową, magiczną, bo MUZEALNĄ NOC.

Na koniec cieszymy się również, że tegoroczna Noc przypadała w Światowy Dzień Muzealnika. Mieliśmy nasze święto i nie mogliśmy sobie wymarzyć lepszego prezentu, niż pozostawienie przez naszych sympatyków tylu miłych słów, które pojawiły się w naszej kronice. Jeszcze raz dziękujemy !

Źródło:
Muzeum w Kętach

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Kulturalne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*