O księciu Józefie Poniatowskim przy armacie

DSC07485W maju 2013 r. mija 200-lecie pobytu ks. Józefa Poniatowskiego w Kętach. Z tej okazji podczas 74 Spotkania przy armacie dr Andrzej Małysa przybliżył postać księcia Poniatowskiego oraz powody, dla których książę zjawił się w Kętach.

Doktor Andrzej Małysa przedstawił zebranym postać księcia Poniatowskiego nie tylko pod kątem jego kariery wojskowej. Ukazał księcia jako człowieka, którym targały emocje, namiętności, zwłaszcza do kobiet, jak i wskazał na warunki w jakich się wychował, będąc bratankiem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W dalszej części interesującego wystąpienia prelegent przybliżył fakty związane z pobytem korpusu księcia w Kętach. Dokładnie 200 lat temu w maju Kęty jako miasto leżące na głównym trakcie komunikacyjnym łączącym Kraków ze Śląskiem Cieszyńskim, gościło żołnierzy korpusu ks. Józefa Poniatowskiego. Po przegranej kampanii napoleońskiej w Rosji w roku 1812 niedobitki Wielkiej Armii, w tym korpus ks. Poniatowskiego, zmuszone zostały pod naporem Rosjan do wycofania się z Księstwa Warszawskiego i marszu na zachód. Droga do Saksonii wiodła właśnie przez Kęty. Jak udało się ustalić autorowi wystąpienia przemarsz kolumn wojska przez miasto odbywał się od 9-13 maja 1813 r. Poniatowski, którego historyk Szymon Askenazy nazywa wodzem, dla którego najważniejsze były męstwo, honor, sumienie, ludzkość i nieśmiertelna polska, przybył do miasta z ostatnią kolumną w dniu 13 maja 1813 r. Książę ze swym sztabem gościł w kamienicy obecnie nr 13. To tu sporządził 4 listy adresowane do napoleońskich dygnitarzy. Jak wskazał autor wystąpienia, treść listów przepełniona była wewnętrzną rozterką, zwątpieniem i oznakami rozgoryczenia księcia z sytuacji w jakiej znalazły się wojska księstwa warszawskiego. na zachód była dla korpusu, w tym samego dowódcy, ostatnią. W październiku 1813 w wyniku bitwy pod Lipskiem korpus został doszczętnie rozbity, a książę Poniatowski poniósł śmierć w nurtach rzeki Elstery. Bardzo szybko jak podkreślił Pan dr Małysa zaczęła się tworzyć legenda Poniatowskiego, jako człowieka honorowego, patriotę. Ta legenda trwa do dziś, również w Kętach.

Źródło:
Muzeum

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*