Nowy wskaźnik dla Małopolski i Krakowa

Od 1 października 2012 r. w Małopolsce obowiązywać będzie nowy wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych.

Jerzy Miller, wojewoda małopolski, ustalił, że wskaźnik dla Krakowa wynosić będzie 4436, a dla województwa małopolskiego z wyłączeniem Krakowa 3866 zł.

Wskaźnik będzie obowiązywał od 1 października 2012 r. do 31 marca roku. Wskaźnik dla Krakowa wzrasta o 1,3 procent, a dla Małopolski wzrasta o 2,9 procent. Dotychczasowy wskaźnik wynosił 4377 zł dla Krakowa i 3756 zł dla reszty województwa.

Wskaźnik jest używany w Towarzystwach Budownictwa Społecznego, czyli TBS-ach. W budynkach TBS-ów czynsz za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego nie może być wyższy w skali roku niż 4 procent wartości odtworzeniowej. Bywa stosowany przez gminy przy określaniu wysokości czynszu w lokalach komunalnych.

Z kolei w Ustawie o ochronie praw lokatorów znajduje się zapis, że wartość odtworzeniową lokalu liczy się mnożąc jego powierzchnię użytkową i wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego.

Jeśli mieszkania wprowadza podwyżkę czynszu, to gdy w skali roku przekroczy ona 3 procent wartości odtworzeniowej, najemca ma prawo zażądać jej uzasadnienia i kalkulacji, a następnie zakwestionować podwyżkę, wnosząc do sądu pozew o ustalenie na podstawie przepisów ustawy, że podwyżka jest niezasadna. Udowodnienie zasadności podwyżki ciąży na właścicielu.

Wskaźnik jest ważny dla osób, które planują zakup mieszkania w ramach rządowego programu „ na swoim”. Ustawa o finansowym wsparciu rodzin i innych osób w nabywaniu własnego mieszkania, na podstawie której obecnie realizowany jest ten program, uzależnia przyznanie kredytów oraz dopłat m.in. od wysokości wskaźnika, w ten sposób, że koszt planowanych przedsięwzięć budowlanych nie może przekroczyć kwoty stanowiącej iloczyn powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego i danej procentowej wartości wskaźnika. Program obowiązuje tylko do końca tego roku.

Monika Frenkiel
Rzecznik prasowy wojewody małopolskiego

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*