Nowy spektakl „Minus Jeden” w „Dąbrowskiej” charytatywnie

51 marca 2013 roku miała miejsce premiera kolejnej sztuki przygotowanej przez Grupę Teatralną „Minus Jeden” działającą w Powiatowym Zespole Szkół Nr 9 im Marii Dąbrowskiej w Kętach. Tym razem scenariusz został oparty na jednym z najlepszych dzieł Marka Hłaski pt. „”, doskonale wpisując się w cykl przedstawień o charakterze profilaktycznym.

Aktorzy grupy teatralnej to uczniowie „Dąbrowskiej” z klas pierwszych, drugich i trzecich o różnych profilach. Działalność w grupie jest jedną z form rozwijania pasji młodzieży obok aktywnego działania m. in. w grupie muzycznej, filmowej, czy biznesowej. „Odlot”, „Światy Elizy”, a teraz „Pętla” to spektakle zrealizowane dzięki możliwości doskonalenia talentów w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie na warsztatach teatralnych sfinansowanych dla młodzieży przez Urząd Gminy w Kętach i Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu.

„Pętla” to jeden dzień wyjęty z życia alkoholika. Dla Kuby – głównego bohatera spektaklu – wydawałoby się dzień wyjątkowy, ale tan naprawdę podobny do pozostałych. Kuba pragnie złamać krąg upokorzeń oraz wstydu, odnaleźć swoją tożsamość, zacząć życie od nowa i stać się zwyczajnym człowiekiem. Chce przestać pić. Z wiarą dziecka wciąż powtarza: „ O 18.00 przyjdzie Krystyna i pójdziemy tam razem, wszystko się skończy, zacznę terapię”. Tymczasem do wieczornego spotkania jeszcze daleko. Minuty wloką się niemiłosiernie, a godziny przemieniają się w wieczność… Stan Kuby pogarszają ciągłe telefony znajomych, którzy gratulują podjęcia „męskiej decyzji”. W poszukiwaniu spokoju wychodzi na ulicę… „Kto pije zawsze będzie pił” – brzmi mu w uszach. Ostatecznie okazuje się, że bohater, choć złamał swoje „mocne postanowienie poprawy”, nie zostaje sam ze swoim problemem. „Aż do końca” towarzyszy mu Krystyna, której nie jest łatwo, ale jej wsparcie daje Kubie nadzieję.

Spektakle młodzieży z „Dąbrowskiej” za każdym razem przyciągają dużą publiczność. To przedstawienie również obejrzało ok. 300 osób. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Józef Krawczyk – Starosta Oświęcimski, Tomasz Bąk – Burmistrz Gminy Kęty wraz z zastępcą Dariuszem Laszczakiem, Aleksandra Bibrzycka – Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatu Oświęcimskiego, Jarosław Jurzak – Przewodniczący Rady Powiatu, posłanki: Beata Szydło i Dorota Niedziela,  Zbigniew Filip – Radny Sejmiku Małopolskiego, wizytatorki Kuratorium Oświaty z delegatury wadowickiej oraz dyrektorzy i pracownicy szkół i instytucji współpracujących ze szkołą, a także Przyjaciele szkoły i młodzież z Kęt i okolicy.

            Bardzo ciepłe przyjęcie spektaklu i pozytywna reakcja publiczności okazała się być nie tylko wynagrodzeniem długich godzin prób dla młodych aktorów, ale i zmotywowała ich jak mówili do dalszej pracy. „Nie jesteśmy profesjonalnymi aktorami, ale staramy się ciągle rozwijać i doskonalić umiejętności. Występowanie na scenie po pierwsze nas motywuje, a po drugie daje nam możliwość pokonywania własnych słabości i ograniczeń. Przy okazji tego spektaklu zrealizowaliśmy jeszcze jeden cel. Pieniądze – ponad 2000zł, które udało się zebrać po spektaklu, przeznaczymy na rehabilitację naszego niepełnosprawnego kolegi z klasy pierwszej” – mówi jedna z młodych aktorek.

Dyrekcja PZ nr 9 w Kętach

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Społeczne, Wydarzenia i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*