Nowowsianie w Skarżysku-Kamiennej

W miniony wtorek, 24 lipca, grupa 49 osób – w zdecydowanej większości mieszkańców Nowej Wsi – wyruszyła w kolejną podróż o charakterze pielgrzymkowo-turystycznym. Trasę wyjazdu tradycyjnie zaplanował Grzegorz Żak, który pełnił również rolę przewodnika-pilota. Grupie towarzyszył również ks. Mieczysław Piela.

Pierwszym przystankiem była Wieliczka, a dokładniej klasztor oraz kościół św. Franciszka, będący zarazem Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Księżnej Wieliczki. To właśnie w tym kościele wspólnie uczestniczyliśmy we Mszy św., którą wraz z ks. Mieczysławem koncelebrował o. Szymon Bienias – franciszkanin, dawny gwardian klasztoru w Kętach, kilka tygodni temu przeniesiony do Wieliczki.

Następnie zatrzymaliśmy się w niewielkiej miejscowości Rytwiany, w okolicach Staszowa, gdzie zwiedziliśmy zabytkowy kościół oraz tzw. „Pustelnię Złotego Lasu”, w której przez ponad dwieście lat – aż początków XIX wieku – mieszkali ojcowie kameduli. Od roku 2007 trwa intensywny i gruntowny remont zniszczonych zabudowań. odrestaurowania realizowany jest przy pomocy środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Na krótko przystanęliśmy także w Michniowie – wiosce, w której w okresie II wojny światowej znajdowała się siedziba sztabu partyzanckiego zgrupowań „Ponurego”. W odwecie za działalność konspiracyjną, w lipcu 1943 roku hitlerowskie komando wymordowało wszystkich mieszkańców, którzy w czasie operacji przebywali w wiosce. Spalone zostały wszystkie zabudowania. Obecnie te tragiczne wydarzenia upamiętnia Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich oraz zbiorowa mogiła z wyrytymi nazwiskami poległych.

Ostatnim etapem podróży był przystanek przy Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej, będącym kopią Ostrej Bramy w Wilnie. Sanktuarium to powstało w 1989 roku „z tęsknoty serc Polaków pochodzących z Kresów”. Oprócz koronowanego w 2005 roku wizerunku Matki Bożej, znajdują się tu również relikwie bł. Jana Pawła II oraz św. Rafała Kalinowskiego.

Grzegorz Żak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*