Nagrodzeni Przyjaciele Kultury

_DSC0113W piątek 25 stycznia 2013 r. był dniem wyjątkowym dla wszystkich miłośników i przyjaciół kultury. Mecenasi, opiekunowie i animatorzy, którzy w roku ubiegłym dołożyli wszelkich starań, aby kęckie życie kulturalne mogło rozkwitnąć jak nigdy dotąd, otrzymali zasłużone nagrody i wyrazy ogromnej wdzięczności. W piątkowy wieczór o godz. 20:00 w Domu Kultury w Kętach odbyła się bowiem uroczysta Gala „Przyjaciołom Kultury” zorganizowana przez Urząd Gminy Kęty oraz lokalne instytucje kultury.

Okolicznościowe dyplomy i specjalne nagrody przyznano w trzech kategoriach. Wyróżnieni zostali animatorzy kultury, jej najbardziej oddani mecenasi oraz jedna, szczególnie zasłużona na polu opieki i troski zarówno o życie kulturalne, jak i ogólnospołeczne firma.

Pamiątkowe i miłe dla oka upominki (zegary i kunsztowne wykonane kompasy) wręczyli I Zastępca Burmistrza Dariusz Laszczak, Dyrektor Domu Kultury w Kętach Krzysztof Balawender oraz Burmistrz Gminy Kęty Tomasz Bąk.

Pośród nagrodzonych Animatorów Kultury znalazły się zarówno organizacje, jak i osoby prywatne. Należą do nich:

Towarzystwo Miłośników Kęt, które podczas Gali reprezentowała jego przewodnicząca, Pani Anna Chowaniak

TMK od samego początku istnienia poprzez swoją działalność środowiskową współuczestniczy w kształtowaniu wizerunku miasta. Było i jest zespołem ludzi związanych ideą społecznej pracy, mającej na celu ochronę i rozwój wartości kulturowych regionu. Swoje cele realizuje poprzez organizowanie spotkań, wystaw, konkursów, działalność publicystyczną (wydawnictwa historyczno-informacyjne, rocznik społeczno-kulturalny „Almanach Kęcki”) oraz działalność mającą na celu zachowanie dziedzictwa kulturowego Kęt, np. poprzez odbywające się od 1997 roku kwesty w dniu Wszystkich Świętych na renowację zabytkowych grobów na kęckim cmentarzu. Towarzystwo Miłośników Kęt było również jednym z organizatorów Zbiorów Historycznych Miasta Kęty, które stanowiły początek  kolekcji dzisiejszego Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach.

Towarzystwo nagrodzone zostało przede wszystkim za swą działalność na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Kęty oraz wspieranie działań Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach.

Klasztor Ojców Franciszkanów reprezentowany przez Ojca Gwardiana Bernarda Potępę

Tereny Klasztoru OO. Franciszkanów Reformatów w Kętach to nie tylko przestrzeń wypełniona skupieniem i modlitwą. To także obszar żywej działalności kulturalnej, nad którą pieczę sprawuje o. Bernard Potępa OFM.

Kęcki Klasztor OO. Franciszkanów, podczas organizowanego tu corocznie festynu, gości wspaniałych artystów i wykonawców oraz setki mieszkańców Gminy Kęty. Impreza na trwale wpisała się już w kęcki kalendarz wydarzeń kulturalnych, a jej organizatorzy w pełni zasłużyli na specjalną nagrodę dla Animatora Kultury.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Kętach, który reprezentowała jego Dyrektor, Pani Renata Englart-Janosz

Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Kętach z placówką w Brzeszczach to jednostka mająca na celu wspieranie osób z zaburzeniami psychicznymi oraz niepełnosprawnych intelektualnie. Do jego zadań należy prowadzenie terapii zajęciowych przygotowujących ich uczestników do życia w społeczeństwie.

W uznaniu zasług, ogromu pracy oraz poświęcenia włożonego w kierowanie Środowiskowym Domem Samopomocy, jak i szeroko rozumianą działalność kulturalną prowadzoną przez jednostkę, Pani Renacie Englart-Janosz, Dyrektor kęckiego ŚDS-u, przyznano specjalną nagrodę dla Animatora Kultury.

Pani Anna Kuczmierczyk

Pani Anna Kuczmierczyk to nauczyciel  muzyki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bulowicach. Od 2007 prowadzi szkolny Zespół wokalno-instrumentalny dla uczniów szkoły podstawowej  i gimnazjum oraz zespól taneczny, a od roku 2012 także dziecięco-młodzieżowy Zespół instrumentalny. W skład instrumentalistów wchodzą: pianista, skrzypaczka, 3 flecistki grające na fletach poprzecznych, saksofonistka, 3 gitarzystów oraz 15 flecistów

Nagrodę Animatora Kultury przyznano Pani Annie Kuczmierczyk za propagowanie kultury muzycznej wśród dzieci i młodzieży, poszukiwanie nowych wyzwań artystycznych i udoskonalanie dotychczasowych umiejętności swoich podopiecznych oraz  kształcenie z pasją i zaangażowaniem.

Pan Piotr Wojtyczek

Animator kultury to najczęściej twórca kultury. Któż bowiem lepiej zajmie się jej upowszechnianiem, jak nie artysta we własnej osobie? Doprecyzujmy: przez artystę rozumiemy człowieka o szerokich horyzontach, otwartym umyśle, wyostrzonej wrażliwości, którego działalność zmusza do intelektualnej refleksji. Wszystkie powyższe kryteria spełnia  Piotr Wojtyczek, pochodzący z Bielan  pomysłodawca konkursu „Gitara i pióro”, wokalista, lider zespołów muzycznych i zarazem poeta. Jego wrodzone poczucie spójności między słowem a brzmieniem wzbogaciło ofertę kęckiej biblioteki o kolejny stały punk działalności. Jako dobry duch placówki Pan Piotr chętnie dzieli się swoim talentem, służąc oprawą muzyczną ważnych wydarzeń.  Wykształcenie pedagogiczne uwrażliwiło go na lokalne oczekiwania względem kultury. Jego zainteresowania obejmują, co zrozumiałe, przede wszystkim muzykę, ale lubi też fotografować. Jest artystą o złożonej całości myśli, emocji i zachowań, które kierunkują jego wzorzec życia. Pod przyświecającym mu mottem mogliby się podpisać wszyscy ludzie związani z kultura, bowiem, jak mówi sam Piotr, „moja muzyka to most nad burzą egzystencji i beznadziei, to most ku lepszemu”.

. . .

Po wyróżnieniu Animatorów, przyszedł czas na uhonorowanie Mecenasów Kultury. Ten zaszczytny tytuł przypadł w udziale:

Firmie Alumetal SA reprezentowanej przez Pana Prezesa Krzysztofa Błasiaka

Grupa Alumetal to nowoczesny i prężnie rozwijający się producent aluminiowych stopów odlewniczych, zaliczany do największych w Europie Centralnej.Tworzą ją spółki produkcyjne – Alumetal S.A. w Kętach,  Alumetal Gorzyce Sp. z o.o. w Gorzycach oraz Alumetal Nowa Sól Sp. z o.o. w Nowej Soli,  T+ S Sp. z o.o. w Kętach, a także spółka handlowa Trade Alumetal Czech s.r.o. w Czechach.

Nagrodę Mecenas Kultury przyznano firmie Alumetal SA za częstotliwość udzielanej Domowi Kultury w Kętach pomocy, za różnorodność sponsorowanych projektów kulturalnych a także bezinteresowność i niezawodność oraz troskę sponsora o każde wartościowe wydarzenie artystyczne  na terenie gminy Kęty.

Firmie Witmet Sp. z o.o. reprezentowanej przez Panów Prezesów Eugeniusza Zawadzkiego i Władysława Fika

Firma WITMET prowadzi działalność od 1994 roku w Witkowicach. Zajmuje się produkcją elementów złącznych dla przemysłu górniczego. Wyroby produkowane są z wysokiej klasy materiałów, a certyfikowany system zarządzania jakością pozwala  na szeroką współpracę z kopalniami w Polsce i zagranicą. Ponadto, poza produkcją warsztatową, firma zajmuje się również działalnością rolniczą. Uprawia rzepak, pszenicę kukurydzę na 60 ha. Zatrudnia ok. 50 pracowników. Prezesami  Zarządu  są   Eugeniusz Zawadzki i  Władysław Fik.

Nagroda Mecenas Kultury dla  Firmy Witmet powędrowała za stałe dotowanie instytucji i organizacji społeczno-kulturalnych, za wieloletnie wspieranie ważnych wydarzeń artystycznych Domu Kultury, a szczególnie imprez  dla dzieci i młodzieży.

Drukarni DTL reprezentowanej przez Pana Zdzisława Wawaka

Drukarnia działa na rynku od 1995 r. Od wielu lat współpracuje z Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach w zakresie prac wydawniczych m. in. publikacji w ramach Biblioteki Muzeum. W wyniku tej współpracy powstały takie publikacje jak: Monografia wsi i parafii Bulowice, P. Zięby 2009, Kęty na dawnych pocztówkach 2010 r., Legenda o powstaniu Kęt, A. Małysy 2011 r., Twórcy ludowi z Kęt i okolicy, 2012 r. A. Skrudlik-Pilch. Dzięki współpracy z drukarnią powstało również wiele folderów i materiałów informacyjnych.

W trakcie prac nad projektami wydawniczymi firma DTL wspierała Muzeum pomocą finansową oraz merytoryczną.

Firmie Ice Mastry reprezentowanej przez Marię i Stanisława Ziębińskich

Ice-Mastry to firma rodzinna specjalizująca się w produkcji lodów i deserów lodowych. Jest jedną z najbardziej znanych i cenionych polskich marek.

Przedsiębiorstwo posiada, obok prężnie rozwijającej się produkcji, szeroko rozbudowaną sieć dystrybucyjną i handlową, a także angażuje się w różnego typu akcje związane z działalnością kulturalną. Firma wspomaga stowarzyszenia charytatywne, kluby sportowe i artystów, przez co przynależy do największych lokalnych Przyjaciół Kultury i z pewnością zasługuje na nagrodę dla Mecenasa Kultury, którą z dumą wręczono na ręce reprezentującej firmę córki Państwa Ziębińskich.

Firmie Makarony Czanieckie reprezentowanej przez Lucynę i Zbigniewa Dybałów

Czanieckie Makarony Sp. z o.o. to rodzinna firma założona w 1990 roku. Przez cały okres swojej działalności dba o wysoką jakość swoich produktów, dzięki czemu aktualnie zajmuje czołowe miejsce wśród polskich producentów makaronów. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, poszerza z roku na rok swój  asortyment.

Nagrodę Mecenas Kultury przyznano firmie „Makarony Czanieckie” za zaangażowanie i wieloletnie wspieranie inicjatyw artystycznych Domu Kultury w Kętach.

Firmie Gabryś-Sikora należącej do Grupy PSB i reprezentowanej przez Pana Pawła Gabrysia i Pana Jacka Sikorę

Firma „Gabryś–Sikora” powstała w 1993 r.  w Kętach przy ul. Krakowskiej. Firma zajmuje się  handlem  materiałami  budowlanymi w dużym asortymencie.  Posiada filie w Andrychowie i  w Wadowicach. W 2002 r. firma  przystąpiła do Grupy PSB, największej sieci zakupowo-sprzedażowej zrzeszającej ponad 220 podmiotów gospodarczych na terenie całego kraju.  Zatrudnia  20 pracowników. Założycielami i właścicielami przedsiębiorstwa są  Maria i Paweł Gabrysiowie oraz Jacek Sikora.

Nagrodę Mecenas Kultury przyznano firmie Gabryś-Sikora za niezawodne wspieranie inicjatyw artystycznych Domu Kultury w Kętach; za każdą  pomoc finansową, dzięki której wydarzenia kulturalne  mogły stać się jeszcze ciekawsze i pełniejsze.

Firmie Emalkent reprezentowanej przez Pana Marka Kaczmarczyka

Jako prywatna firma „Emalkent” istnieje na rynku od 1991 roku.  Produkuje wszelkiego rodzaju tablice wykonane metodą emalierską. Partnerami zakładu są przedsiębiorstwa z branży energetycznej, urzędy państwowe oraz klienci z Europy Zachodniej. Poza tablicami informacyjnymi firma wykonuje misterne, a nawet fantazyjne tablice o walorach zdobniczych i artystycznych. I, co ważne dla biblioteki, pan Marek Kaczmarczyk bez mrugnięcia okiem wykonuje dla tej placówki kolejne tablice z godzinami otwarcia, a jest to tylko wycinek jego zasług. Dysponując swoim czasem i pieniędzmi, wspiera bibliotekę na każdym kroku, służąc pomocą, radą i silnym, męskim ramieniem. Nie do przecenienia jest również fakt, że dzięki panu Markowi takie prozaiczne kwestie, jak przewóz tablic, krzeseł czy innych elementów wyposażenia znacznie ułatwiają bibliotekarkom pracę. Tak, jak dewizą zakładu jest wysoka jakość wyrobu i zadowolenie klienta, tak prywatną dewizą pana Marka jest filantropijna działalność na rzecz biblioteki i kultury.

A gdy wybrzmiały już owacje dla nagrodzonych Mecenasów, przyszedł czas na wręczenie najważniejszej, specjalnej nagrody ufundowanej przez Gminę Kęty. „Urania 2013” – misternie rzeźbiony kompas mający przypominać o tym, że obranie właściwego kursu – kursu na Kulturę  – to doskonały wybór, trafił w ręce Arkadiusza Balcarka, przedstawiciela Grupy Kęty. Wyróżnienie wręczył Burmistrz Gminy Kęty, Tomasz Bąk.

Grupa Kęty SA to dostawca nowoczesnych rozwiązań aluminiowych oraz wysokiej klasy opakowań giętkich. Funkcjonuje na polskim rynku od 60 lat. Tworzy produkty innowacyjne, posiada nowoczesne technologie oraz duże zaplecze badawczo-techniczne odgrywając tym samym znaczącą rolę w swoim sektorze.

Jak napisał w jednym z artykułów Zbigniew Paruch – główny specjalista ds. PR spółki: Dobre perspektywy Grupy Kęty oznaczają także pomyślność dla miasta Kęty, które dzięki obecności tak dużego zakładu i pracodawcy może lepiej realizować własne zadania i inwestycje służące jego mieszkańcom.

Grupa Kęty sprzyja rozwojowi miasta i bardzo aktywnie włącza się w jego życie społeczno-kulturalne. Realizując zadania własne, wpływa również korzystnie na wizerunek Kęt, za co – w uznaniu rozlicznych zasług – została wyróżniona specjalną nagrodą „Urania 2013”.

. . .

Po zakończeniu oficjalnej części spotkania wszyscy nagrodzeni zostali zaproszeni do obejrzenia przedstawienia słowno-muzycznego „Flirt”, które zaprezentowali artyści z Teatru Inspiracji z Bielska-Białej oraz  ZPiT Śląsk. A gdy spektakl się zakończył, zaproszeni goście udali się do specjalnie na tę właśnie okazję udekorowanego hallu, w którym czekały poczęstunek a także dodatkowa prezentacja przygotowana przez Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą OSP Kęty. Ratownicy wraz ze swoimi czworonożnymi pomocnikami nakłaniali zgromadzonych tu przedsiębiorców do wsparcia działalności GPR.

Wieczór pełen emocji i wzruszeń zakończyły towarzyskie rozmowy, wymiany wizytówek i deklaracje spotkania się w tym samym gronie już za rok.

_DSC0113

_DSC0811

_DSC0850

Źródło:
UG Kęty | oprac. Barbara Kuźma / fot. B.K., car, greg

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne, Wydarzenia i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*