„Na szczęście, na zdrowie, na to kęckie Boże Narodzenie!” – wystawa w kęckim muzeum

image003Dnia 14 grudnia 2013 r. o godzinie 14.00 odbędzie się wernisaż wystawy czasowej „Na szczęście, na zdrowie, na to kęckie Boże Narodzenie”.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy prezentującej miejscową sztukę bożonarodzeniową oraz lokalne zwyczaje i tradycje. Podczas zwiedzania postaramy się przybliżyć magię świąt w rozumieniu naszych przodków, kiedy to każda ozdoba świąteczna, każda czynność miała swoje znaczenie i konkretny cel. Dzisiaj? Dzisiaj ta magia świąt Bożego Narodzenia rozumiana jest jako miła atmosfera, kolorowe ozdoby i prezenty…  Oglądając wystawę uzmysłowimy sobie jak wiele z naszych miejscowych, napełnionych symboliką tradycji bożonarodzeniowych odeszło w zapomnienie. Wystawie będzie towarzyszył piękny folder przedstawiający właśnie tą symbolikę oraz tradycje kęckich Świąt. Na wystawie zgromadzone zostały eksponaty z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Muzeum w Kętach oraz depozyty twórców miejscowych i mieszkańców (maski kolędnicze, turonie, gwiazdy, kukiełki do szopek, szopki, dawne ozdoby choinkowe).

Wystawie będą towarzyszyć warsztaty muzealne skierowane do grup szkolnych, a nawiązujące do tematu. Podczas zajęć uczestnicy będą zapoznawać się z tajnikami tworzenia kukiełek do szopek w nawiązaniu do lokalnych tradycji. Każdy z uczestników wykona własnoręcznie kukiełkę, która może być pierwszym krokiem do kolędowania tak jak robili to nasi dziadkowie!

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych od 14 grudnia 2013 roku  do 26  stycznia roku. Wernisaż – wstęp wolny. Od 15 grudnia 2013 r. cena biletu wstępu– 1,5 zł –ulgowy, 3 zł – normalny.

image003

Serdecznie zapraszamy. Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach”

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Kulturalne, Społeczne i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*