Myśląc, że radny to nierób, a mieszkaniec intruz, daleko nie zajdziemy

Nowa_Wieś_FLY-VIDEORadni niewiele mogą i trzeba to szybko zmienić – uważa Grzegorz Wójkowski, prezes Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides. 

Po ostatnich wyborach samorządowych dużo mówiło się o tym, że idzie nowe, coś się zmienia w naszym podejściu do radnych, rad i do samorządów?

Grzegorz Wójkowski ekspert akcji Masz Głos, Masz Wybór Fundacji Batorego oraz prezes Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides: – Niewiele. Ciągle wybieramy anonimowych dla siebie ludzi, nie interesujemy się tym jak pracują, co przez te cztery lata robią. Lepiej jest na wsiach, bo tam ludzie się znają i każdy wie, kto jest radnym, spotyka go w sklepie, w szkole. W dużych miastach panuje anonimowość.

Dlatego naszym celem jako przedstawicieli organizacji pozarządowych jest przekonanie ludzi, że warto się interesować tym, co robią radni i jak pracują.

(R0;)

Więcej na stronie:

portalsamorzadowy.pl

===

W nawiązaniu do powyższego artykułu wkrótce poprosimy Burmistrza Gminy  o udostępnienie wszystkich interpelacji pisemnych radnych oraz odpowiedzi na nie ze strony Urzędu Gminy Kęty w aktualnej kadencji Rady Miejskiej w Kętach.

Opublikujemy je na naszej stronie dlatego, żebyście Państwo mieli okazję poznać, co Wasi radni przez prawie pierwszy rok pracy w tej kadencji zrealizowali.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

79 odpowiedzi na Myśląc, że radny to nierób, a mieszkaniec intruz, daleko nie zajdziemy

 1. zadowolona z wyników i tyle w temacie pisze:

  Ciekawa jestem gdzie byli wszyscy ci co tyle mieli do powiedzenia tutaj na forum a na zebraniu wiejskim to nikogo odwaznego. Wszyscy potrafią gęgać w sieci. Trochę was opozycjo chyba zdziwko wzięło jak zorientowaliscie się ze nic nie wskuracie. Nawet solidnych kandydatur nie bylo. Fajnie się was wszystkich obserwowalo jak miny mieliście nietęgie. Dorota, do roboty, rób porządek w tej wsi. Większość wsi jest za tobą jak się okazuje, bo przecież nieobecni nie mają głosu, wiec kogo nie było na wyborach niech siedzi teraz cicho. Powodzenia, dasz rade!

  • Borys pisze:

   Zadowolony z wyborów fajnie ze masz tyle do powiedzenia zrozum ze nie interesuje mnie kto będzie sołtys, radnym, burmistrzem bo ja dobrze wiem jak to wszystko funkcjonuje i nie mam zamiaru hasłem kabareciarzy pchać się do „obory” jeśli mieszkańcy chcą takiego gospodarza to sobie go wybrali mnie tam nie było więc nie mam prawa narzekać ale do plenty co pisałem na początku co Boskie to oddajmy Bogu a co Cezara to Cezarowi zatem jak są ludzie którzy chcieli zarządzać Wsią mowie tu o Sołtysie i radzie to niech próbują łapać juz co niektórzy 3 etatu i niech wykonują to do czego zostali przez ludzi wybrani a nie sami się nominowali i wybrali temu się sprzeciwiam i to mi się nie podoba. Bo rada powinna być wybrana przez ludzi no i zaakceptowana przez Księdza wtedy nie miałbym nic przeciwko ich działania.

   • Borys pisze:

    No i jeszcze jedno proszę nie mieszać mnie do żadnej opozycji bo to polityczne hasło a przypominam zajmujemy się pracami przy kościelnymi wiec polityki w tym miejscu nie powinno się uprawiać zaznaczam nie powinno! Jeśli nowy ks. Proboszcz czyta to forum to apel do Niego kiedy skończy się w Naszej Parafii chodzenie „Rumunow” no i co ważniejsze era klasyfikowania Parafian w skrócie likwidacja wpisywania „darowizn” do zeszytów. Bi miałem nadzieję że nowi księża wypracuja nowy system który będzie zachęcał a nie zniechęcal do dawania datków na działania przy kościelne. No i ostatnie pytanie do księży czy w poprzednich parafiach były stosowane podobne pobory „myta” na remont Swiatyni?

    • super wierna pisze:

     Bez urazy ale ja uważam że wpisywanie „darowizn”do zeszytów jest transparentne -można na przykład za 10 lat sprawdzić ile nazbierano pieniędzy ,koperty często bez adresu nie dają tej możliwości ,słyszałam przed kościołem że kwota z orange została wpłacona we wrześniu z ponaglenia nowego księdza za poprzedników było to tajemnicą a umowa dzierżawna pomieszczenia była już podpisana we wrześniu 1994 roku.Proszę o modlitwę aby Bóg i Jego Syn wybaczył grzechy które dokonano wokół tej Świątyni.

     • Borys pisze:

      „transparentne” hmmm bez urazy ale to nie Gmina ani żaden urząd żeby sprawdzać ile kto wpłacił na dany cel ani teraz ani w przyszłości. Chcesz to dajesz nie chcesz to nie nazywa się to według słownika wolny datek. jeśli jesteś super wierną to powinnaś wiedzieć że ludzie nie „przymuszani” złożą większe datki niż w momencie ich sprawdzania, przymuszania. Ale to już oddzielny temat. Widzę że jednak ludzie z rady na siłe będą próbowały obalić moje poglądy na tym forum i na siłę udowodnić mi że się mylę. Szkoda że nie uderzycie się w pierś i przestaniecie manipulować ludzmi i co najważniejsze dacie ludzią wolną wolę a nie będzie ich naciskać i udowadniać że część która buntuje się waszym działanią jest w błędzie a może nawet według waszej opini jest głupia bo nie docenia waszych starań które według mnie nie zasługują w całości pomijam malowanie i zerwanie boazerii na pochwałe

  • Słabo pisze:

   Wieś liczy ponad 3 tysiące mieszkańców więc opowiadanie ,że większość popiera działania p. Sołtys jest grubo przesadzona . Przygotowali się do wyborów najlepiej jak mogli pościągali swoje rodziny i znajomych na siłę. Taki wynik to słabo.

   • mieszkaniec_wsi pisze:

    To jest bzdura co piszesz gdyż należę do rodziny Pani Sołtys i nigdy nie była u mnie ani nie namawiała mnie do głosowania na nią.

   • szymek pisze:

    do słabo
    jest takie powiedzonko -boli k…a boli

    • Borys pisze:

     Przestańcie ludzie mieszać na tym forum co miało być powiedziane to zostało jak miało dotrzeć to dotarło a teraz gratulacje nowemu staremu sołtysowi i niech się zajmie tym na jakie stanowisko ludzie ją wybrali i powtarzam apeluje żeby nie wtrącać się w to o co nie prosiliśmy czyli zajmowanie się sprawami PARAFII!!
     DZIĘKUJE !! TO JEST MOJE PRZESŁANIE KOŃCOWE!!

     • benek pisze:

      napisz jeszcze że to jet twój testament.
      rozpisałeś się bo parę pochlebnych komentarzy dostałeś.nie napisałeś nic nowego o czym by nie wiedzieli mieszkańcy.znalazł się obrońca byłego proboszcza
      i dobrze że kończysz .odejdz w pokoju razem z nim

      • Borys pisze:

       Benku idz sobie kupke strzel i przestań bredzić jak nie umiesz czytać ze zrozumieniem to proponuje żebyś się wrócił do podstawówki tam tego uczą! i przestań zawracać dupę. Wiesz ja mogę nawet obstawać za Edziem ale Od Ciebie czuć że TY obstajesz za Dorotką. A jeśli żal Ci dupę ściska pochlebnymi komentarzami to i Ty spróbuj swoich sił bo nie wiem jak Tobie ale mnie osobiście najmniej zależy na sławie:P

     • frela pisze:

      Informuję, że parafia należy do wsi i jej mieszkańców. Wiec kto jak nie my- mieszkancy? Czemu ty sie nie zająles malowaniem na które była już dawno pora? Jakoś nie było żadnego chętnego a teraz wszyscy krytykują. Wreszcie ktoś się zajął tym brudnym kościołem bo wstyd na całą okolicę.

      • Borys pisze:

       Frela proponuje ponownie przejrzeć moje wcześniejsze posty to będziesz wiedziała o co mi chodzi i co najważniejsze mam nadzieję że uda Ci się znaleźć mój wpis w którym pisze że kościół trzeba było wymalować ale nie wszystkie pozostałe prace były konieczne! Więc mogły one poczekać na swoją kolejkę ale nie będę się więcej powtarzał więc przeczytaj wszystko za nim skomentujesz moją myśl:P

       • Borys pisze:

        Benek Ty naprawdę masz problemy z czytaniem postów ze zrozumieniem ale może na to wpływ ma Twój wiek albo co gorsza powiązania z radą parafialno -gospodarczą. Ale nie wnikam w to najważniejsze że chcesz teraz obrócić kota ogonem i napisać że ja bronie Edzia nie ja go nie bronie tylko starałem się nakreślić że zachowanie ludzi z naszej wsi woła o pomste do Nieba bo w tych wszystkich złościach brakowało żebyśmy księdza ukamieniowali bo na lewo kręcił. Ja to wiem i wszyscy wiedzą ale pytanie czy nie wystarczy już tego „szkalowania” wszystko ma swoje granice więc pozbyliśmy się „złego” ogniwa więc może czas zakończyć mównienie na ten temat i zabrać się za pokazanie wad obecnej rady bo jak czytałem ostatnio zestawienie prac oraz wydatków to do pewnych spraw można się też doczepić! PRZYKŁAD: dlaczego rada nie podawała wcześniej w rozliczeniu kwoty z wpływów od Orange a teraz na zestawieniu papierowym ta pozycja istniej i opiewa na 3800 zł tylko nie wiem dalej czy jest to kwota miesięczna roczna czy kwartalna?! Wcześniej do kieszeni brał ją uwczesny proboszcz potem zajęła się tym rada parafialna tylko zapomniała parafialną podać tego faktu do wiadomości ale datki z przelewu na kwoty 250 i paru innych nie taili a co zapomniało się dopisać że 3800 pewnie na miesiąc wpływa. No coś w tym jest dla mnie nie zrozumiałego?! Resztę pozostawiam Wam parafianie do interpretacji.

       • Borys pisze:

        Prosiłbym tylko do wyżej zamieszczonego przeze mnie posta nie wnioskować że nalatuje na radę i chcę na siłe pokazać ich wady. Bo ja w życiu kieruje się przysłowiem: „nie sądź grzeszny grzesznego bo Pan Bóg jest od tego”. Ale nie da się już słuchać że wszystko co złe w naszym kościele jako budynku stało się tylko przez jednego człowieka. Bo teraz mamy 17 ludzi (jak się nie myle) i okazuje się że oni są też nieomylni. A co najważniejsze mieli wymalować kościół a jednak porozpoczynali tyle prac że robią wszystko – chwała im za to – ale jednak kościół to nie dom i niektóre rzeczy wybrane przez ludzi świeckich tam nie za bardzo pasują (przeźroczyste szyby w oknach) pomimo że argumentacja osób zlecajacych prace do mnie dociera i ją przyjmuje ale w kościołach tego się nie stosuje gdyż gorzej się jest skupić w takiej świątyni. Ale jeśli nikomu po za mną to nie przeszkadza to przepraszam wszystkich pozostałych parafian że zawracam im głowę tymże argumentem.

       • Gregor pisze:

        Borys, a które Twoim zdaniem prace były zbędne? Mieli pomalować i zostawić stare ogrzewanie, żeby po roku kościół wyglądał tak jak przed malowaniem? Czy może mieli zostawić stare nieszczelne okna, żeby przy pierwszych mrozach odmroziło przy nich tynk? Napisz dokładnie, które prace są zbędne wg Ciebie.

       • benek pisze:

        po rozpoczęciu sezonu grzewczego i puszczeniu nadmuchów to po tygodniu kościół wyglądał by jak przed malowaniem,Borys trochę pomyśl zanim coś chlapniesz .sugerujesz że coś kręcą z datkami- nie sądze by ktoś z rady gospodarczej połakomił się na kasę z darowizn -jest tylko jedna grupa społeczna która nawet Boga się nie boi i robi co chce

      • Borys pisze:

       Gregor ależ wszystko trzeba zrobić szkoda tylko że nie wymienili drzwi nie kupili jeszcze kraniszy i firanek, dużego telewizora i dla każdego kapci na wejściu wteedy czułbym się jak w domu a nie jak w kościele! buhaha a po za tym kapcie rozwiązałyby palący temat sprzątania kościoła bo jakby wszyscy mieli obuwie na zmianę to nie trzeba było by sprzątać co tydzień tylko raz w miesiącu albo i żadziej. Ciekawi mnie Gregor czy TY w domu robisz remont jak nie masz nazbieranych funduszy na ten cela jeśli tak to jestem pełen podziwu dla Twojej osoby

       • Borys pisze:

        Bo tak dla przykładu ja jak nie miałem odłożonej gotówki to wykonywałem w domu tylko niezbędne prace, remonty żeby móc jako tako funkcjonować a nie brałem się za całościowy remont i co mnie najbardziej bawi nasz kościół nawiedziła plaga korników i czego rada się nie chwyci to rozpada się w rękach boazerią, stacjami drogii krzyżowej zajeła się plaga korników. mnie też osobiście nie podobała się boazeria i według mnie zasadne było jej usunięcie ale szczerze nie wyglądała na rozpadającą się a stacje też mogły chyba przetrwać 6 lat bo za ten okres spodziewam się że będzie trzeba ponownie zająć się malowaniem. a między czasie może nazbierałoby się na nowe nagłośnienie i kinkiety oraz żyrandol i wtedy wszystko miało by sens w działaniu

       • Gregor pisze:

        No niestety, jeżeli przez poprzednie lata nie robiło się praktycznie nic, zbierane pieniądze szły nie wiadomo na co i dla kogo to teraz są tego skutki. Idąc Twoim tokiem myślenia to równie dobrze przez kolejne 10 lat można było nic nie robić bo przecież nie ma pieniędzy, a pewnie przez ten czas by coś tam jeszcze wytrzymało. I nie pisz, żeby ludzie już nie mówili i dali spokój, bo to co się stało to trzeba by nazwać po imieniu i za takie coś każdy inny człowiek trochę inne konsekwencje niż przeniesienie na nową posadkę.

       • super wierna pisze:

        Proszę Was czy jest ktoś w stanie załatwić szybko temu panu badanie Tomografem komputerowym,dzięki.

       • Kazek pisze:

        W pełni popieram wpisy Borysa i podziwiam jego odporność na podłe ataki . Moim skromnym zdaniem rada gospodarcza zrobiła na początku dobre wrażenie ale w pewnym momencie zrobiła o jeden krok za dużo. Nie wiem za kogo oni się uważają za śledczych , prokuratorów i sędziów jednocześnie a także za wybitnych ekspertów budowlanych?

 2. Kabaret pisze:

  JAK CHCĘ POOGLĄDAĆ KABARET TO JEST TAKI KANAŁ W TELEWIZJI TV Rozrywka, i chyba można być nagrać coś o NOWEJ WSI

 3. kamil pisze:

  ludzie jestem tzw pniakiem nowo- wiejskim tzn przynajmniej od 4 pokolenia. czytając wasze wypowiedzi śmiem stwierdzić typowa nowa wieś!!!czarnogóra kłuci się bułgarią (starzy nowo wsianie wiedzą o co chodzi w tym powiedzeniu nowowiejskim). ta wieś zawsze się kłóciła i z tego powodu nigdy nic nie miała bo każdemu było źle. co za Babel! spójrzcie co macie krzywy i dziurawy chodnik do szkoły czy od gościnca do prystanku , słupy w drodze itp. zawsze w tyle od innych sołectw. co my nie wykorzystali to inni za nas brali tak było np z malcem. czy jak bulowice potrafią mieć oświetlone wszystkie drogi, można mnożyć! nie dziwie się że tak jest. Z kościołem zaczyna się robić z inicjjatywy społecznej źle bo kasy nie przecież nie ma a bo to bo tamto! obłęd do kwadratu. kłótnie obozów rady sołeckiej dzielą naszą wieś.każdy wie o co chodzi w radzie sołeckiej. ludzie premyślcie kogo wybieracie. dla dobra naszego sołectwa

  • Borys pisze:

   Drogi Kamilu ja się nie klocek o Twoja racje bo to co napisales ma odzwierciedlenie w życiu codziennym. Ja czuję wielkie rozzalenie ze w naszej wsi nawet w miejscu Świętym o które walczyli, budowali je nasi dziadkowie, ojcowie robi się „cyrk” przepraszam z góry za użycie tak dosadnego słownictwa ale ten temat intelektualnie mnie przerósł ale mieliśmy jednego człowieka z którego zrobili błazna, klauna żeby wyegzekwować pieniądze których rzekomo brakowało i powiedzmy to się radzie udało ale pytam jakim prawem w Kościele katolickim dochodzi do „przesladowania” i braku miłosierdzia? Tylko widzi się dalej niedoskonałości, błędy i się je wytyka parafianie drodzy jaki my przykład dajemy zarówno sobie nawzajem jak i naszym dziecia? Gdzie podziały się nasze dogmaty wiary przecież powinniśmy sobie okazywać miłosierdzie i przebaczac to jest nasza idea i tym wyróżniać mamy się wśród innych religii. Nie mogę się pogodzić ze obecna rada wyegzekwowala zwrot gotówki i nadal narzucala najpierw ks. Edwardowi co ma robić i mówić w Kościele a potem według mnie reszcie parafian narzucać swoje idee. Ale pytam gdzie w tym wszystkim można się było doszukać postawy chrześcijańskiej? Szkoda mi tylko tego biednego człowieka którego złapano na „niedoskonalosci” ludzkiej poprostu uległ swojej słabości a ktoś to wychwycić i kazał się mu przyznać do błędu i odsunal Go od pieniedzy parafialnych i to dla mnie była wystarczająca kara. A nie odebrać „gospodarzowi” wszelkie prawa a następnie podrzucac mu pisma które ma odczytać z ambony i wystawiać go na jeszcze większe pośmiewisko. Ludzie patrząc na nas jako chrześcijan uważam ze nie powinniśmy do tego dopuścić ale szkoda że ja osobiście zrozumiałem to tak późno i odważyłem się zabrać głos dopiero tak późno z tego powodu ja osobiście czuje się winny temu że przyczyniłem sie na „zniszczenie” człowieka i z tego powodu postanowiłem napisać wcześniejsze swoje posty gdyż uważam ze w Naszej Wsi istnieją ludzie którzy potrafią zniszczyć ludzi a nie tylko wyegzekwować prawdę i odzyskać to co się reszcie należy. Przykro mi tylko ze ta mniejszość pomimo że źle czyni nie bierze pod uwagę żadnych kompromisów tylko na sile Brnie po trupach do celu

   • wiesiek pisze:

    kara była adekwatna do czynu,jeżeli ktoś żle gospodarzy powierzonymi pieniędzmi [lub je zawłaszcza ]to powinien być odsunięty od swojej funkcji,to nie jest niedoskonałość jak piszesz.został przeniesiony a to za byle co zwierzchnicy nie robią,dobrze że to zostało przerwane tylko szkoda że tak póżno.rada zostanie rozwiązana bo kościół sobie na to nie pozwoli by ktoś mieszał- dlatego przetrwał wieki.ganisz radę gospodarczą tylko nie wiem za co,robi się remont i o to właśnie chodzi a z powierzonych pieniędzy na pewno się rozliczą,nowy administrator to zaakceptował to wszystko musi być dobrze.czekaliśmy tyle lat to parę miesięcy możemy poczekać.trochę cie poniosło z tym miłosierdziem i prześladowaniem ,jednego bronisz drugiego ganisz ,zanim znów natknie cię wena weż przemyśl ,życzę zdrowia

   • święta racja pisze:

    Pan Borys powinien kandydować na Sołtysa Brawo za ten tekst.
    Jak to tak zostawimy to za chwilę rada będzie nam dyktować co my mieszkańcy mamy robić , ile mamy płacić ,na którą chodzić na mszę .

    • ona pisze:

     Tak oczywiście że p. Borys powinien Zostać Sołtysem. Będe trzymać za Niego w Niedzielę Kciuki.

     • Borys pisze:

      Przykro mi ale nie zamierzam nikomu odbierać stanowisk a tym bardziej w politycznych sprawach poprostu nie nadaje się do tej roli i nie widzę się w niej. Wiesiu ja wiem że chcesz być sprawiedliwy ale wybacz ja troszkę więcej wiem na temat tych „wspaniałych” remontów i muszę Ci powiedzieć że zapraszam na zapoznanie się ze szczegółami jeśli uda Ci się je „Zdobyć” to zrozumiesz że zamieniliśmy „siekierkę na kijek” przemyśl tylko jedną rzecz pracę przy Kościele ruszyły pełną parą remont w Kościele trwa a pieniędzy nie ma zatem czy tym razem te pracę pokrywa magiczny sponsor czy wykonywane są one na tzw. zeszyt i ktoś to będzie musiał szybko spłacić tylko pytanie jak bez narzucania ludzią czegoś można tego dokonać – liczmy na cud. A co do miłosierdzia to zastanów się czy Ty w życiu nigdy nie dowaliłeś i ktoś Ci nie przebaczył?? Chłopie tworzymy wspólnotę a że akurat naszą czarną owcą okazał się być ksiądz to co mamy wziąść maczugi i go pobić czy może należało postąpić w inny sposób ale każdy z nas postępuje inaczej i każdy z nas inną miarą się posługuje dlatego życzę Ci żeby w przyszłości ktoś nie ocenił Cię według Twojej miary TY też bywaj zdrów:))

      • wiesiek pisze:

       Borys-sołtys nie jest od zajmowania się polityką,z tych wszystkich wpisów to mnie się wydaję że na sołtysa to ty się nie nadajesz ale na polityka owszem bo umiesz krytykować tylko jedną opcję .zgadzam się z tobą odnośnie tzw.rumunów .ja im nie daję i nie obchodzi mnie co oni o tym sądzą.

      • super wierna pisze:

       ale osobiście widzę i większość mieszkańców też że ten „kijek ” robi ogromną i to dobrą robotę jeśli będą zbierać pieniądze Ci tzw. „Rumuni” to pieniądze pójdą na te prace remontowe a nie jak niektórzy mówią na utrzymanie zięcia i córek.

       • Borys pisze:

        Pozwole sobie przypomnieć sens moich wcześniejszych wspisów: zbierajcie pieniądze sposobem jakim chcecie tylko nie wysyłajcie do domów ludzi („RUMUNÓW”) bo w ten sposób sprawdzicie jakie macie wsparcie mieszkańców wsi pokażcie jaki posiadacie autorytet poproście od października żeby w 2 niedziele rzucili datki w kopertach na tacę to się przekonamy kto ma rację wtedy każdy komu brakuje odwagii żeby odmówić datku do zeszytu będzie mógł pokazać swoje zdanie i podajcie ile zebraliście w ten sposób środków. Nie łatwo jest „przyprzeć” ludzi do ściany trudniej jest zebrać pieniadze w „uczciwy” sposób. Zatem jak nie brak Wam odwagii to uczyńcie to o co w tym poście Was rado PROSZĘ!!

       • niewierny super wiernej pisze:

        malowanie było potrzebne , natomiast inne zbędne wymiany należało przedyskutować z mieszkańcami,
        Jak już ktoś wcześniej napisał dobrze się robi za pieniądze innych. Ja też mam do wymiany okna ,piec , lampy a wcale mi sie nie przelewa , pewnie będę chodził po domach i zbierał.

 4. super wierna pisze:

  Pierwszy raz Proboszcz zaprosił do odwiedzin plebani aby zobaczyć rujne którą zostawili poprzednicy-brawo dla inicjatywy zobaczyliśmy to co zostawił ks. Gerard plus zniszczenia z ostatnich siedmiu lat „Borys ,”wierny,”wies,”melba,”Karol- czekaliśmy na was ale bez skutku można było porozmawiać ,przedstawić spostrzeżenia i propozycję szczególnie oczekiwano panią „Borys” .

  • Kazimierz pisze:

   Czy to taka ruina jaką zostawia PO-PSL? Czy mieliście kaski ochronne na głowach gdyby w tych ruinach coś spadło na głowę.? Niejeden mieszkaniec NW chciałby mieć taką ruinę. Skoro to było budowane w latach 80- tych ubiegłego wieku to wiadomo ,ze teraz wszystko jest lepsze ładniejsze itd. Nie zgadzam się z beszczelnym twierdzeniem ,ze ruinę zostawili poprzednicy.

   • wiesiek pisze:

    to kto według ciebie zostawił ruinę zielone ludziki?
    -i znowu wylatują z pomysłem by chodzić z zeszytami,czy ktoś tego nie rozumie iż jest to nie zgodne z prawem,jeżeli ja chcę to dam w kościele i nikt [byle kto ]mi nie będzie machał zeszytem przed oczami,

  • Borys pisze:

   Co mnie interesuje jak żyli poprzednicy obecnego probszcza? To tylko o nich świadczy. A co do spraw które poruszyłem we wcześniejszych postach to nie widzę powiązania sprawy plebanii z tematami które poruszyłem wcześniej?! No chyba że chcesz mnie super wierny poinformować o jakimś newsie typu trzeba zwiększyć zadłużenie bo musimy wyremontować plebanie?! Tylko pytanie o co w tym chodzi najpierw odcinacie piec kościolny od plebanii a teraz chcecie ją remontować za wspólne pieniądze. Czy tak to mam rozumieć??!! No ale coś jest nie tak jeszcze remont kościoła nie skończony a już kolejny pomysł, inicjatywa? Chcecie się z nami spotkać w realu ale czy możecie najpierw odpisać na moje pytania z poprzednich postów? To wtedy spotkanie ma sens bo na razie ja wylałem swoje „żale” a super wierny i wierny nie weszliście w dyskusie tylko na siłe próbujecie obalić moje zarzuty! jeśli źle myśle to proszę wejdzcie w dyskusje na następnych postach. Odnośnie remontu plebanii to z tego co dziś słyszałem to nowy KS. Proboszcz ze swoich oszczędności chce jej przywrócić chwałe. Uważam że to normalne bo jak ktoś wynajmuje mieszkanie to najpierw musi sobie je dostosować do swoich potrzeb no i co najważniejsze musi to zrobić z własnego budżetu

  • Melba pisze:

   Wez sie opamietaj czlowieku, ciekawe latwo zgnoic i krytykowac innych. Zepsuc ludzi ksiedza. Rada parafialna obecna so bani. Porazka!!!!

 5. Borys pisze:

  Witam chciałem dopisać do tego artykułu następującą treść Panie Radny Potoczny fajnie ze Gmina dopłaciła do przejścia dla pieszych kolo sklepu Delfin o które Pan w swojej ulotce wyborczej wspomnial pomimo że była to pro inwestycja o której wspomniał redaktor we wcześniejszym swoim artykule. No i tyle było by Pana dokonań no chyba ze o czymś zapomnialem? A Pani Radnej juz należałoby podziękować bo wydaje mi się ze jeden człowiek nie powinien chwytać się aż tylu spraw na raz jeśli chciała Pani być Sołtyska i Radna oraz Prezesem Stowarzyszenia to niech Pani wykonuje swoje obowiązki najlepiej jak Pani potrafi bo ludzie w najbliższym czasie ocenia Pani dokonania w wyborach ale proszę nie bawić się w gospodarza Kościoła bo według mojej opinii nie Pani to rola ani ludzi ze Stowarzyszeniami pozwolę sobie zacytować w tym miejscu słowa Jezusem „… oddajcie Cezarowi co Cezara a Bogu co Boskie…” bo mam wrażenie ze zagalopowaliscie się Państwo w swoich poczynaniach i co zarzuczaliscie ks. Eurowizji sami zaczynacie wykonywać tylko ciekawi mnie jedna sprawa czy i tym razem dług spłaci „magiczny sponsor” który już raz przejeżdżał przez Naszą wioskę?! Jeśli tak się nie stanie to kto spłaci ten dług który z dnia na dzień pogłębianie? Ludzie zastanówcie się czy nie mając oszczędności wykonujecie generalny remont domu czy tylko wykonujecie prace niezbędne do jego funkcjonowania?! Ja rozumiem ze fajnie jest jak w domu jest wszystko nowe ale jak „skarbonka” pusta to się nie wymienia tego co jeszcze jest sprawne np. wiązek elektrycznych i lamp. Ale widać na tym przykładzie ze Nasza Sołtyska radna lubi pokazywać co potrafi zrobić w krótkim okresie czas tylko szkoda że nie widzi jakie wyleczenia to za sobą niesie ale dobrze wydaje się „publiczne” pieniądze jeszcze w momencie gdy wszystkie jelenie milczą a niektóre nawet przytakuja dla mnie to jest bieda z nędza. Pani Doroto jeśli Pani ten wpis przeczyta to proszę zapamiętać sobie mój jeden przekaz: nie przed ludźmi będzie Pani spowiadać się ze swoich dobrych uczynków ale przed Bogiem wiec jeśli coś Pani czyni to ani prawa ani lewa ręka o tym nie powinna wiedzieć tylko Pani sama żeby Panią ludzie tanie chwalili tylko Ojciec w ukryciu bo tyko On jest w stanie oddać nam to co dobrze czynimy. Pozdrawiam wszystkich Nowo Wiązowna i Nowo Wsianki i liczę na Wasze przebudzenie żeby w końcu Nasz Kościół był dla Nas a nie było to miejsce przepychanek Księży z Radą Gospodarczo-Parafialna która powstała poprzez kolesiowsie układy i próbuje zawładnąć zarówno jej zwolennikami jak i przeciwnikami. Zastanawiam się kiedy skończy się to „łazenie” tych „rumonow” po domach w celu „zebrania” datków na cele Kościelne bo według mnie to jest „napasztowanie” i jeśli jest to możliwe to prosiłbym Pana Redaktora o pomoc prawna czy istnieje przepis prawny na podstawie którego mogłaby tym „absurdem” zająć się prokuratura? Bo jest to dla mnie zwykle na chodzenie i stawianie niektóre osoby w sytuacji niekomfortowej. Szkoda ze większość mieszkańców Nowej Wsi jest mądra tylko w swoich 4 ścianach a gdy przychodzą „Rumunii” i pytają czy Pan da nie potrafią odmówić. Pora się z budzić mieszkańcy Naszej Wsi bo próbuje nami rządzić kobieta która z plotek wiejskich na stanowiska administracyjne upchnela rodzinę oraz znajomych a teraz za kościelnego chce wepchnac swojego męża no i oczywiście ma być firma sprzątająca Kościół hmmm czy będzie nominowana to tej czynności rodzina Pawełkiew. … bo i ta plotka krąży od jakiegoś czasu?! Pani Doroto narzekała Pani na wyczyny swoich poprzedników tj. byłego Burmistrza i ks. Edwarda ze dość ze kombinują żeby cóż dla siebie ugrać to jeszcze obsadzaja stanowiska swoimi znajomkami a Pani Córka nie jest przypadkiem radca prawnym w Gminie?

  • wierny pisze:

   Pełne poparcie dla tego obszernego opisu rzeczywistości w Nowej Wsi.
   Czy ta cała kolesiowska rada parafialna na czele z sołtyską jest taka krystaliczna?
   Jak rozpoczęli niejednokrotnie niepotrzebne i nie uzgodnione z mieszkańcami inwestycje to niech teraz płacą ze swoich pieniędzy.

   • też wierny pisze:

    Czy wierny nie wie, ze na czele Rady Parafialnej stoi Proboszcz?
    Niedobrze!

    • super wierna pisze:

     z tego co wiem a uczę tego to informuję ; Parafia ma osobowość prawną ,Proboszcz czy administrator li tylko on jest przewodniczącym Rady i tylko On może reprezentować Parafie na zewnątrz Rada jest organem doradczym ,kanon prawa kościelnego 532 Rady działają na podstawie zapisów prawa kanon 536 a nasza nowowiejska na podstawie kanonu 537 ,prawie nigdy ale dopuszcza się wyboru Rady kierując się zapisami kanonu prawa k. nr, 119 oraz 174 dokładnie można się z tym zapoznać klikając właściwe pytanie w wyszukiwarce a póżniej popisywać się „wiedzą”.

     • mix pisze:

      Tylko te kanony nie wspominają nic a nic o radzie do spraw gospodarczych, a taka u nas istnieje, więc nie wiem czy nasza rada ma swoje prawo kanoniczne???

      • super wierna pisze:

       § 1. Zgodnie z kan. 537 KPK w każdej parafii winna być ustanowiona Rada ds. Ekonomicznych (PRE), której zadaniem – w myśl norm prawa powszechnego i postanowień niniejszego statutu – jest pomoc proboszczowi w jego trosce o dobra parafialne.
       § 2. Proboszcz jest wyłącznym reprezentantem parafii w podejmowaniu wszystkich czynności prawnych (kan. 532 KPK). PRE posiada jedynie głos doradczy i nie może w żaden sposób stać się instytucją podejmującą wiążące decyzje. Proboszcz ma jednak obowiązek wysłuchać jej zdania w ważniejszych sprawach gospodarczych.

       • Borys pisze:

        No ale jak się wczesniejszego proboszcza zagoniło w kozi róg i robiło się z nim co chciało to może należało odpuścić w momencie kiedy dostało się co chciało a nie dalej ciągnąć i wkurzać pozostałych parafian jak mówi przysłowie: „dasz palec to wezmą całą rękę” ale ta pseudo rada nie wzięła ręki tylko od razu wzięła się za kanibalizm i zjadła wszystko. Pytanie tylko czym teraz będzie się żywić skoro kozioł ofiarny „uciekł” bo naważył piwa i zostawił swojemu następcy nieziemski orzech do zgryzienia. Tylko współczuć następcy no ale to już nie mój problem.

  • wies pisze:

   Bardzo dobry tekst! Gratulacje! Przykro mi, że mieszkam w takiej miejscowości, w której jedna osoba potrafiła zrobić takie pranie mózgu innym. Mam nadzieję, że z tego także będzie rozliczona.

  • Karol pisze:

   Brawo Borys. Naprawdę świetny tekst. Pomimo, że w całej wsi huczy od plotek co się wokół dzieje to pierwszy raz ktoś tak otwarcie ośmielił się na tak dosadną krytykę. Naprawdę moje uznanie. Co do rady to naprawdę jestem ciekawy co się w kościele naprawdę dzieje. Czy jest gdziekolwiek napisane albo ktokolwiek wie jaki jest zakres tego remontu, co jest w planach do zrobienia oraz jaki jest szacowany końcowy koszt. Co zostało już zrobione a co jeszcze nie. Jak były wybierane firmy do prowadzenia robót, był jakiś przetarg? Czy były brane z łapanki? Bo w ogóle się nie orientuję. Według mnie największym problemem jest brak dokładnych informacji ze strony osób zajmujących się remontem. Co jakiś czas powinno się odbywać spotkanie zainteresowanych z osobami odpowiedzialnymi za remont. Można by na ten temat porozmawiać i uzyskać informacje na temat przeprowadzanych prac, oraz dalszych planów na przyszłość. Uważam że skoro mieszkańcy Nowej Wsi dają pieniądze na ten remont to mają prawo do rzetelnej i dokładnej informacji.

   • Witek pisze:

    W pełni się z tobą zgadzam. Co właściwie dzieje się w naszym kościele. Na co idą nasze pieniądze, które cały czas zbierają, i co ważniejsze ile to jeszcze będzie trwać. Już dawno powinni przedstawić dokładny kosztorys i faktury (rachunki za wykonane prace). Ile będzie kosztować robocizna a ile farby. Co z pozostałymi pracami które wykonują . W pełni popieram pomysł żeby zrobić spotkanie z radą i żeby mogli przedstawić sprawozdanie i rozliczenia oraz żeby porozmawiać z parafianami. Przecież mamy prawo wiedzieć na co idą nasze pieniądze.

   • jacek pisze:

    teraz to wszyscy chcieliby wiedzieć -ile to kosztuje ,zakres remontu,na co były wydane pieniądze.dlaczego przedtem nie było pytań ,przez lata kasa była zbierana na dach w naszej parafii i okolicy ,za tą kase pokryli by stadion NIWY .i jeszcze raz przypomnę według prawa nie wolno prowadzić takiej zbiórki pieniędzy z zeszytami -nazwiska – zbiórka na cele kościelne morze być prowadzona tylko na jego terenie

  • Jacek35 pisze:

   Jak to wszystko czytam to przypomina się pewne ludowe przysłowie. „Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka”.
   Pani sołtys życzę zdrowia, a jej konkurentowi w nadchodzących wyborach wygranej.

   • michał pisze:

    Szkoda, że obecna rada nie powitała księży w imieniu parafian. A podobno tylu „mądrych tam jest”.?

    • skubispec pisze:

     nikt z mieszkańców nie miał szans powitać księży bo ks. Edward w ogłoszeniach tydzień wcześniej nie zamieścił informacji kiedy i na jakiej mszy będzie wprowadzenie kanoniczne księży dziekan nawet naszych nowych księży poinformował w ostatniej chwili . To jest miara szacunku dla Parafian.

     • ala pisze:

      Przecież rada wie wszsystko najlepeij, więc ich nie trzeba było informowac, przeciez rada z nikim nie rozmawia tylko sama wszystko robi.

  • Borys pisze:

   Witam ponownie chciałem dodać w dniu dzisiejszym nowego newsa rada parafialna nie ma nic do ukrycia i będzie się odtajniać!! pytanie tylko gdzie kiedy i z kim?! Mam pomysł pójdzmy wszyscy 13 na 13 do szkoły na wybory sołtysa i spytajmy jednej z kandydatek kim w końcu chce być: sołtysem? radną? kościelną? a może samym księdzem? ale wątpie żebyśmy na miejscu uzyskali odpowiedz!! Chciałem jeszcze w swoim poście dodać że nasza wieś posiada wiele fenomenów i wiecie co kochani mieszkańcy wszystko przyjmujemy cicho ale pytanie tylko jak długo tak można??
   Drodzy internauci mam do Was pytanie czy odważycie się pseudonimami internetowymi dołączyć się do zasypywania pytaniami rady parafialno – gospodarczej bo jak do tej pory ci ludzie wykonują coś bez żadnego nadzoru a nigdzie nie ma napisane że wgląd do faktur, przetargów i innych spraw należy się ludzią którzy podają się z imienia i nazwiska oraz miejsca zamieszkania. Według mojego logicznego myślenia wgląd do informacji publicznej mają wszyscy zatem rozliczmy „sprawiedliwych” jak oni rozliczali poprzednika(ów) bo później okaże się że wina spoczywa na kimś innym?!

   • michał pisze:

    Brawo! Tak trzeba zrobić. Więc trzeba pytać i może wreszcie się wszystkiego dowiemy!!!!! I chyba dlatego taki dziwny termin zebrania niedziela o 13???? Kto to wymyślił???

   • Witek pisze:

    Co do tej rady, Czy ktoś w ogóle wie jaki jest ich status prawny. Czy mają jakąś osobowość prawną czy działają w imieniu proboszcza, czy jak. Przecież oni obracają gigantycznymi pieniędzmi, które pochodzą od nas. Kto tak naprawdę odpowiada za decyzje rady i kto kontroluje lub może kontrolować ich działania. Komu właściwie dajemy nasze pieniądze. Jaki jest ich statut prawny, na podstawie którego działają.
    Jakiś czas temu widziałem na ogłoszeniach w kościele zestawienie przychodów i kosztorys prac. Pomijając że nie dopatrzyłem się pod tym jakiegokolwiek podpisu, to było to moim skromnym zdaniem tak chaotycznie napisane i tak ogólnikowe, że niewiele to wyjaśniało. Moim zdaniem, słusznie to wisiało na tablicy ogłoszeń bo taki to raczej miało charakter. W każdym bądź razie nazwać dokumentami tego się nie dało, jak bardzo by się definicję dokumentu naciągało.

    • Lidka pisze:

     Ja mam już dosyć. Niech się sami składają na ten remont i robią go za własne pieniądze. W tedy będą mogli robić co chcą i nie będą się musieli przed nikim tłumaczyć. JA MAM DOŚĆ.

     • Niewierny pisze:

      Czego masz dość? Wolałabyś się pewnie składać się w dalszym ciągu na niekończący się remont dachu, tylko nie wiadomo czyjego. Przecież, pomijając już fakt, że przez te kilka miesięcy, ta rada parafialna zrobiła więcej w kościele niż były proboszcz przez cały okres swojego „panowania” to nikt nikogo nie zmusza do dawania im pieniędzy. Co prawda też nie pochwalam chodzenia po domach i zbierania ale skoro taki sposób sobie wybrali, to trudno. Przynajmniej widach efekty tego zbierania.

      • michał pisze:

       Dobrze się rządzi nie swoimi pięniędzmi, JEstem zciekaw czy tak rządzą w swoich domach???? W rozliczeniach, które się pokazują na tablicach są pewne nieścisłości.

      • Lidka pisze:

       Co takiego zrobiła. Malowanie kościoła widać, a le co z resztą. czy gdziekolwiek udostępnili do wglądu dokumentacje z tego remontu, plan prac, kosztorysy, cokolwiek. Jak na razie to przynajmniej ja nie mam pojęcia co było zrobione, co jeszcze będzie robione i przede wszystkim ile to ma nas kosztować.

       • Borys pisze:

        Niwierny nikt nie napisał że pochwala pracę wcześniejszego księdza proboszcza tylko jest jedno ale zaczęło się krytyką że On kombinował, że nie rozliczał się jak należy itp. itd. Owszem zgadzam się tak było co we wcześniejszym poście zamieściłem (przypominam o magicznym sponsorze, który wyzerował dług) jednak nie mów że obecne działanie rady jest lepsze bo jak zauważam narazie pieniędzy na koncie nie ma odłożonych a prace pozaczynane jakby Parafia wygrała w lotto i mogła sama wszystko sfinansować. Szkoda że z logiki wychodzi że jesteśmy na długu bo tyle pieniędzy napewno nie udało się nazbierać. A jeśli ktoś liczy że cały czas będzie wpływać tyle pieniędzy co na początku to moze się nieźle przeliczyć bo nie ukrywam że wyprowadza mnie z równowagii fakt że w kościele (rozumieć jako budynek) wymieniamy dobre na nowsze tylko pytanie ile i jak długo tak można?! Ciekawi mnie tylko czy chodzniki „przy ołtarzowe” które zostały sponiewierane przy remoncie jeszcze się do czegoś nadaja czy może rada podjęła decyzję że je też trzeba wymienić, kupić nowe. Bo po co stare położyć jak można kupić nowe przecież każdy z nas jak robi remont wyrzuca wszystko stare idzie do sklepu i nabywa nowe. Przecież mieszkamy w kraju dobrobytu a nasza wieś jest mlekiem i miodem płynąca tylko trzeba wiedzieć jak do tego źródła się dopiąć i można wszystko kupić, zrobić, wymienić. Ludzie obudzcie się nie jeden młody myśi i kombinuje jak od 10 do 10 wyżyć a Wy wyrzucacie ich albo ich rodziców wysiłek, pracę, oszczędności na śmietnik bo jest to stare, ale czy aż tak że już trzeba to wymieniać?? Rozumiem że trzeba co niektóre rzeczy w kościele wymienić ale może stopniowo a nie na tzw. hura czyli wszystko na raz. A co do wpisywania ile kto daje w zeszyt to uważam że dość że nie jest to na miejscu to wstydzilibyście Państwo wymuszać na mieszkańcach datki nazwałem Was „RUMUNAMI” bo kiedyś przed kościołami ludzie o ciemnym umaszczeniu skóry tak żebrali a teraz ich nie ma to Rada z Rejonowymi przejeli ich funkcje. Mam cichą nadzieję że nowy Proboszcz to zmieni bo inaczej mam obawy czy ten Nasz Kościół jako wspólnota przetrwa całościowo tę próbę bo według mnie rolą Kościoła jest łączyć, służyć i przyjmować jałumużne a nie dzielić, wymagać i rankingować Parafian.

       • Karol pisze:

        A co z monitoringiem. Dobrze pamiętam jak proboszcz wspominał o dewastacji w kościele, kiedy to uszkodzono monitoring. Czy już działa, a jeśli nie to czy będzie. Jak się to ma do ubezpieczenia kościoła. Czy nie jest on wymagany do ubezpieczenia? Bo często są tego rodzaju wymogi od ubezpieczyciela. Jeśli będzie ponownie zakładany, to kto pokryje koszty założenia, ponownie my, czy może ten kto go zepsuł. I najważniejsze komu on przeszkadzał i po co było go w ogóle ruszać i psuć. Przecież były już próby włamań do kościoła, więc czy by się nie przydał?

   • Jacek35 pisze:

    Co to za termin spotkania trzynastego o trzynastej. Jak już wybrali tak niedogodną godzinę na spotkanie to przynajmniej mogli je zrobić w Malinowym Lesie. Przynajmniej wszyscy mogli by zjeść obiad.

  • Jacek35 pisze:

   Skoro mamy we wsi tak utalentowane osoby, które doskonale radzą sobie na kilku stanowiskach jednocześnie to powinni oni skierować swój talent ku większej liczbie potrzebujących. Myślę że doskonałym krokiem dla tak utalentowanych ludzi byłaby misja kopania studni w Afryce. Dla tego kontynentu jest to ogromny problem i naprawdę potrzebują naszej pomocy. Myślę że zadanie to jest stworzone dla właśnie takich niesamowitych ludzi. Oprócz pomocy potrzebującym, rozsławili by również Nową Wieś z której pochodzą pomimo że byliby bardzo daleko od nas.

  • Ewa. pisze:

   Panie Borys. Wielki Szacunek dla Pana. Prawde pan napisał to Była i Jest Jedna Banda.

 6. były pracownik pisze:

  ta cała pani prezes Komaxu to sie do niczego nie nadaje,zarozumiała i strasznie arogancka baba i tylko razem z Burmistrzem wciska swoich kolesiów do Komaxu tylko czekac az rozpieprzy cały Komax.

 7. Novak pisze:

  Co sądzicie o przewodniczącym rady. Dla mnie lustrzane odbicie poprzednika.

 8. jacek pisze:

  w jaki sposób podzieliła bo nie rozumie ,
  -to iż teraz wszystko jest przejrzyste , że nie musimy już dawać kasę na remont dachu ,

  • Gregor pisze:

   No w końcu się zaczęło coś dziać, jest sołtys, który faktycznie się interesuje sprawami NW i co po niektórym się to nie podoba więc wymyślają jakieś bzdury o podziałach itp.

   • Jacek35 pisze:

    Kiedy w końcu będzie zebra sprawozdawcze w Nowej Wsi. Z tego co mi się wydaje to powinno już być a nic o tym żeby było albo będzie nie słyszałem. Chciałbym się dowiedzieć nieco więcej o dokonaniach naszej Pani sołtys w czasie jej kadencji bo jakoś niewiele słyszałem, a nowe wybory tuż tusz.

  • Monika pisze:

   Nie miałam na kościół to nie dawałam nikt mnie nie zmuszał , natomiast podwyżki za wywóz śmieci , które miedzy innymi nasza radna nam zafundowała uderza we wszystkich.

 9. alex pisze:

  Nasi radni nie zrobili nic. P. Radna pochodząca z naszej wsi tylko podzieliła wieś to jej wyszło super, ale jak to mówią swój swojego znajdzie,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*