„Mój świat” – wystawa prac Janiny Sordyl w „Koperniku”

IMG_5634Po raz kolejny biblioteka szkolna PZNr10 SME przedstawia dorobek artystyczny twórcy regionalnego. Tym razem, w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, od 29 października w kawiarence internetowej prezentowana jest wystawa prac p. Janiny Sordyl – nauczycielki przedmiotów ekonomiczno-handlowych w PZ Nr 10 SM-E w latach 1991-2007.

Autorka pochodzi z Zagłębia. Jej rodzinne strony to Sosnowiec. Wywodzi się z rodziny uzdolnionej artystycznie. Podczas spotkania w szkole powiedziała o sobie: „Pasjonuję się malarstwem i rysunkiem. Fascynują mnie krajobrazy, twarze i ciekawa architektura. Kocham piękno i przyrodę”. Uczęszcza na warsztaty malarskie oraz uczestniczy w działaniach Stowarzyszenia Grupy Twórców w Andrychowie.

Podczas wizyty w szkole artystka spotkała się z młodzieżą odwiedzającą wystawę. Stopniowo, w miarę upływu czasu, monolog autorki zmienił się w dialog z uczniami. Bezpośredniość i życzliwość Gościa pozwoliły stworzyć naturalną i szczerą relację między uczestnikami spotkania. Padło wiele pytań o metody pracy, pomysły i plany artystyczne:

 • Kiedy powstała pani pierwsza praca?
 • W mojej rodzinie każdy był „uzależniony artystycznie”. Rodzice, brat, siostra – wszyscy coś tworzyli. Zajmowali się malarstwem, rzeźbą. Po zakończeniu pracy zawodowej znalazłam więcej czasu dla siebie. Mogłam rozwijać swoje zainteresowania. To był początek.
 • Jakie techniki wykorzystuje pani w swoich pracach?
 • Stosuję różne metody wyrazu artystycznego. Wykorzystuję akryl, farby lub kredki akwarelowe, plakatówki, specjalistyczne i trwałe farby do tkanin a nawet długopis.
 • Skąd czerpie pani inspiracje?
 • Inspiracją jest dla mnie otaczający świat; wszystko, co pobudza moją wyobraźnię. Pasjonują mnie ciekawe ujęcia ludzi, przyrody, architektury.
 • Jak zrodził się pomysł malowania portretów na koszulkach?
 • Elementy stosowane na koszulkach są bardzo różne – przyroda, twarze. Ciekawy element na koszulce charakteryzuje osobę, która ją posiada. Skąd pomysł?R0; chęć sprawdzenia się w tej dziedzinie.
 • Jakie są pani plany artystyczne na najbliższą przyszłość?
 • W najbliższym czasie mam zamiar skoncentrować się na dopracowaniu szczegółów
  w swoich pracach. Chciałabym także spróbować wprowadzać nowatorskie elementy – w kolorach i w ujęciu tematu. Pragnę także nawiązać kontakty z Osobą zainteresowaną   sztuką i ewentualnym ukierunkowaniem mojej działalności.

Spotkanie z p. Sordyl przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze. Uczniowie docenili zaangażowanie i pasję autorki.

Organizatorzy wystawy składają serdeczne podziękowania artystce za wypożyczenie prac i czas poświęcony na spotkania z uczniami i pracownikami szkoły.

Epilog:

Wystawa cieszy się zainteresowaniem nie tylko młodzieży szkolnej lecz i społeczności lokalnej.

1 listopada 2014 r. gościła uczestników warsztatów malarskich , organizowanych w ramach zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy MDK w Andrychowie. Spotkanie upłynęło w twórczej i przyjaznej atmosferze. Przy kawie i ciastku wymieniali się swoimi wrażeniami i doświadczeniami artystycznymi.

Źródło:
PZNr10 SME

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Kulturalne, Społeczne, Wydarzenia i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*