Mityczny urok Maroka w kęckim muzeum

PLAKAT A2 pogladówkaMaroko jest rajem dla poszukiwaczy wrażeń, kusi magią orientu oraz legendarną gościnnością mieszkańców. Magię, różnorodność wrażeń i odmienność kulturową, podczas swej podróży, starała się uchwycić Pani Alicja Nikiel, plastyczka, graficzka i ilustratorka. W trakcie pobytu w Maroku powstała kolekcja prac, głównie szkiców i akwarel, którą autorka zaprezentuje w kęckim muzeum na wystawie czasowej pt. „Maroko. Wystawa rysunków i akwarel Alicji Nikiel.” Wernisaż wystawy odbędzie się 25 czerwca o godz. 17.00 w sali wystaw czasowych muzeum. Wstęp wolny.

Maroko to ekstaza kolorów i smaków, egzotyczne zapachy i wirujące dźwięki. Taka też będzie wystawa. Niczym czarodziejski dywan przeniesie w orientalną rzeczywistość, którą będzie tworzyć ponad 30 prac artystki. Uwodzić będzie również zmysły smaku i słuchu, niczym na gwarnej, pełnej różnych bodźców ulicy słonecznego Marakeszu.

 Jak mówi sama autorka  „Maroko uwiodło mnie od pierwszego wejrzenia. Olśniona światłem, intensywnością kolorów i zestawieniem barw, które w bladym świetle północnoeuropejskiego nieba wydawałoby się pozbawionymi sensu, z zadziwieniem stwierdziłam, że w Maroku kolor widoczny jest nie tylko dla oka – on nabiera materii, można go czuć, dotykać, wąchać, że posiada moc magiczną, symboliczną, że tam wszystko jest kolorem tak, jak wszystko wydaje się też być przesycone zapachem, wibrować dźwiękiem i światłem. […] Impuls by udokumentować własne doświadczenia w tym kuszącym są innością kraju jest ogromny, choćby po to tylko, by oglądając po powrocie zapiski i szkicowniki wiedzieć na pewno, że nie była mirażem, by urealnić do dla siebie w jedyny sposób, w jaki się potrafi – rysując i malując, tak jakby tylko wtedy można było odkryć tajemnice jego piękna”.

Zapraszamy na wyprawę w świat Orientu, który porwie egzotyką, odmiennością. Zapraszamy na opowieści o życiu miejsca, które w pełnych światła i lekkości kadrach zatrzymała dla nas Pani Alicja Nikiel.

Wystawę będzie można zwiedzać za darmo do 11 sierpnia br. w godzinach otwarcia placówki.

PLAKAT A2 pogladówka

– plastyczka, ilustratorka, graficzka. Członkini Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Jej dotychczasowy dorobek twórczy obejmuje prace rysunkowe, malarstwo akwarelowe i olejne, ilustrację książkową, fotografię oraz projekty o charakterze komercyjnym. Od dwudziestu lat nieustającą inspiracją dla jej twórczości są podróże. W dorobku artystycznym kolekcje szkiców, rysunków i akwarel będących impresjami odwiedzanych miejsc, poznanych kultur i ludzi. Prace prezentowane w galeriach w Izraelu, Grecji, Holandii, Belgii, Anglii, Stanach Zjednoczonych, oraz na wystawach indywidulanych i grupowych w Polsce, wzbogacają również kolekcje prywatne w Europie, Ameryce Północnej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Kulturalne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*