Mistrz Ortografii wyłoniony

HERB BIP KętyW Powiatowym Zespole nr 11 w Kętach odbyło się podsumowanie kolejnej już edycji konkursu „Mistrz Ortografii Miasta i Gminy Kęty”. 5 kwietnia 2013 r. w auli zebrali się uczniowie gminnych gimnazjum, będący za pan brat z językowymi łamigłówkami, pedagodzy a także przedstawiciele magistratu w osobach burmistrza Tomasza Bąka oraz dyrektora Wydziału Infrastruktury Społecznej Jarosława Jurzaka. Rozdanie nagród i dyplomów ufundowanych przez Gminę Kęty poprzedziła krótka „akademia”, przygotowana przez uczniów popularnego „Wyspiana”.

Oficjalne wyniki konkursu zgromadzonym przedstawił Przewodniczący Międzygimnazjalnej Komisji – Marek Cisiński. Podobnie jak w dwóch poprzednich edycjach, w tegorocznej rywalizacji najlepsza okazała się uczennica ZSG nr 2 w Kętach – Karolina Drabińska. Kolejne miejsca zajęli: Patryk Cieśla z ZSG nr 1 oraz Karolina Tlałka z PZ nr 11. Pierwsza lokata i Puchar Burmistrza w kategorii drużynowej już po raz trzeci powędrowały w ręce reprezentantów kęckiej „Dwójki”, przygotowujących się do konkursu pod czujnym okiem Zdzisława Szczupaka.

WYNIKI:

indywidualnie:

1. Karolina Drabińska ZSG nr 2 Kęty

2. Patryk Cieśla ZSG nr 1 Kęty

3. Karolina Tlałka PZ nr 11 Kęty

drużynowo:

Puchar Burmistrza za 1 miejsce Zespół Szkolno – Gimnazjalny nr 2 w Kętach

2 miejsce ZSG nr 1 w Kętach

3 miejsce PZ nr 11 w Kętach.

Dyplom dla Nauczyciela Mistrza Ortografii otrzymał pan Zdzisław Szczupak z ZSG nr 2.

Osoby chcące sprawdzić swoją znajomość ortografii zapraszamy do zmierzenia się  z poniższym dyktandem:

Żal poniewczasie

Nowo powołany prezes Telewizji Polskiej, rodowity Kaszub, za punkt honoru postawił sobie podniesienie nie najwyższych kompetencji pracowników tej renomowanej instytucji.  Przede wszystkim położył nacisk na poprawność językową rekrutowanych na łapu-capu dziennikarzy. Naprędce nawiązał współpracę z Towarzystwem Miłośników Języka Polskiego, a półoficjalnie  zwrócił się do kilkunastu super- Polaków, aby i oni wsparli tę ze wszech miar cenną inicjatywę. Z ponad stu odpowiedzi  uwagę zwróciła ta napisana w formie porównania homeryckiego przesłana  przez niby-artystę z województwa warmińsko- mazurskiego. Ponieważ jednak autor zażądał horrendalnie wysokiego honorarium, zaś prezes nie należał do krezusów i nade wszystko istotne były finanse jego holdingu, zrezygnował z oferty, nie proponując nawet, aby ów jegomość  został chociaż półetatowcem. Za to przyjęci zostali kandydaci z różnych stron Polski. Uznanie zdobył  zarówno pseudoarystokrata z Dolnego Śląska, jak i żoliborzanka akurat mieszkająca nad Kanałem Panamskim, więc znad morza musiała wrócić do stolicy. Rzeszę nowych dziennikarzy uzupełnił noszący na co dzień żupan w esy-floresy felietonista Gazety Wyborczej, który zastrzegł, iż jedyną czcionką przez niego stosowaną jest Arial. Prezes uznał, że mimo przeszkód warto by dać mu szansę, gdyż relacjonował XIV Mistrzostwa w Piłce Nożnej oraz słynną Wielką Pardubicką. Po prawdzie częstokroć wspierał ruch hipisowski (hippisowski) i wydawał się ultraradykalny, ale któż nie ma wad? Ten skład redakcji nie daje gwarancji sukcesu. Może należało personalnie zaprosić któregokolwiek z celebrytów? Chyba jednak za późno na takie rozważania.

Źródło:
UG Kęty | Karina Zoń

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne, Urzędowe, Wydarzenia i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*