Międzynarodowy Festiwal Twórczości Religijnej „Psallite Deo”

_plakat_psallite_2015Niewiele czasu pozostało do rozpoczęcia Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Religijnej „Psallite Deo”, który już po raz 18. zagości w Domu Kultury w Kętach. W tym roku po raz pierwszy Festiwal organizowany jest w ramach szerszego projektu „Vox Poloniae” dofinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych”.

Festiwalowi towarzyszyć będą powiązane tematycznie wystawy oraz tradycyjnie już Przegląd Filmowy „Oikumene”. We czwartek 15 października 2015 r. zaplanowano wspólny wernisaż trzech wystaw: w Galerii DK będzie można obejrzeć ekspozycję malarstwa na szkle oraz rzeźby autorstwa Krzysztofa Okonia pt. „Moja modlitwa”, w gablocie na piętrze DK prezentowana będzie wystawa fotografii Roberta Huka zatytułowana „Credo”, natomiast w holu na parterze zaprezentowane zostaną prace fotograficzne nadesłane do konkursu pt. „Duchowość i mistyka w obiektywie”. We czwartek będą miały również miejsce pierwsze projekcje w ramach Przeglądu „Oikumene”; w sumie będzie można obejrzeć trzy obrazy filmowe: „Czy naprawdę wierzysz?”, „Bezcenny dar” oraz „Mama Tina”.
W piątkowym programie Festiwalu poza oficjalną uroczystością otwarcia znajdzie się m.in. Międzydekanalny Przegląd Muzyczny, w którym swój udział zapowiedziało 7 ludowych zespołów śpiewaczych, 4 solistów oraz 2 młodzieżowo-dziecięce zespoły instrumentalno-wokalne. Tego dnia zaprezentują się również zespoły z Białorusi, Rumunii i Ukrainy, a także z recitalem wystąpi Katarzyna Wietrzny.
Sobotę 17 października 2015 r. wypełni XVIII Międzynarodowy Konkurs Muzyczny „Psallite Deo”. Weźmie w nim udział 18 wykonawców – zespołów i solistów – z Polski, Słowacji, Ukrainy i Białorusi. Poza tym w konkursie weźmie udział 6 chórów z Polski, Białorusi, Ukrainy i Rumunii, przy czym przesłuchania konkursowe chórów odbędą się w Kaplicy św. Jana Kantego. Zaplanowane na koniec dnia wyników konkursu poprzedzi pokaz laserowy pt. „Jan Paweł II – Święty z polskiej ziemi”.
Również w niedzielę można się spodziewać wielu związanych z Festiwalem atrakcji. Tradycyjnie już będą miały miejsce Modlitewne spotkanie ekumeniczne oraz koncerty festiwalowych zespołów w parafiach dekanatu kęckiego, a także w kościele pw. Św. Małgorzaty i Katarzyny odprawiona zostanie suma odpustowa.
Z Festiwalem „Psallite Deo” w tym roku powiązane będą również Jarmark Świętojański, który wypełni niedzielne popołudnie na kęckim rynku oraz zaplanowana na wtorek 20 października 2015 r. uroczystość wręczenia Nagrody „Dzban św. Jana Kantego” w konkursie organizowanym przez Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej.
Szczegółowy program Festiwalu można znaleźć na plakacie poniżej i na stronie internetowej Domu Kultury.

_plakat_psallite_2015

Patronat honorowy nad projektem „Vox Poloniae – w stronę rozwoju i zacieśniania kontaktów bezpośrednich” sprawują: Ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej Kościoła Rzymsko-Katolickiego bp Roman Pindel, Biskup Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Paweł Anweiler, Ordynariusz Diecezji Łódzko-Poznańskiej Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego abp Szymon Romańczuk, Biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego Izdebski, Biskup Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego Andrzej Malicki oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa i Burmistrz Kęty Krzysztof Jan Klęczar.

Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”
The project is co-financed from the funds granted by the Ministry of Foreign Affairs in the competition for the public task „Cooperation with Polish Diaspora and Poles.

Źródło:
DK Kęty

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Kulturalne, Społeczne, Urzędowe, Wydarzenia i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*