List Czytelnika portalu dotyczący palenia plastikami w piecach

an-e-mail-1215930-mPublikujemy na naszych łamach przesłany do redakcji list naszego Czytelnika. Nadesłany tekst dotyczy problemu palenia plastikami/śmieciami w piecach domowych na terenie gminy Kęty. List prezentujemy w całości, w oryginalnej pisowni. Wsłuchujemy się w każdy głos mieszkańców dotyczący życia w społeczności lokalnej (gminie), dlatego też publikując ten list, zapraszamy Państwa do włączenia się w dyskusję.

List Czytelnika:

W związku z nadchodzącym sezonem grzewczym oraz faktem, iż w powietrzu czuć pierwszy palony plastik…, zwracamy się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania.

Ile osób zostało ukaranych za palenie plastikami (śmieciami) w poprzednim roku?

Dlaczego miejska nie podejmuje interwencji w ewidentnych przypadkach (intensywny żółty albo szary dym wydobywający się z komina) palenia plastikami/śmieciami?

Czy w gminie planowane są jakiekolwiek działania mające na celu zaprzestania palenia plastikami/śmieciami?

Czy w gminie prowadzone są jakiekolwiek akcje uświadamiając na temat szkodliwości palenia plastikami/śmieciami?

Bardzo dziękujemy za odpowiedź i mamy nadzieję, na polepszenie jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy.

Z wyrazami szacunku
{…}
(Imię i nazwisko do wiadomości redakcji)

___

Zapytaliśmy Burmistrza Gminy o odpowiedź/komentarz i odniesienie się do sprawy, która została poruszona w przedstawionym wyżej liście.

Odpowiedź ze strony Burmistrza (ewentualnie jej brak w ciągu tygodnia) zostanie opublikowana na stronie www.nowa-wies-kety.pl.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

27 odpowiedzi na List Czytelnika portalu dotyczący palenia plastikami w piecach

 1. Czytlnik pisze:

  Nie zgadzam się że można palić śmieciami jeżeli kogoś nie stać na inny opal, ponieważ to niszczy zdrowie. Ktoś oszczędzi pieniądze w trakcie zimy ale kosztem jest zdrowie wszystkich. Tego nie widać od razu więc nie myślimy o tym.
  W sumie, to dym że śmieci wraz z deszczem spada na ziemie a rośliny się nim karmią. Więc, oddychamy, pijemy i jemy śmieci. Przecież w ten sposób wszyscy się trujemy.

 2. Czytlnik pisze:

  Witam,
  Nie zgadzam się z argumentem, że palenie plastikiem jest dozwolone jeżeli kogoś nie stać na opał, ponieważ nie zgadzam się na nią niszczenia mojego zdrowia, zdrowia dzieci i rodziny.
  Spalone śmieci nie znikają w powietrzu. Pył razem z deszczem spada na ziemię i wsiąka w glebę. Rośliny czerpią tą wodę. W sumie to oddychamy, jemy i pijemy śmieci.
  Jedn osoba oszczędza pałąc śmieci, a wszyscy są narażeni na koszty przyszłych chorób (najczęściej górnych dróg oddechowych)
  Dlugotrale koszty są dużo większe niż jednorazowe oszczędności.

  Z obserwacji wynika, że ludzie często używają plastików jako rozpałki po czym wrzucają co się tylko da.
  Jeżeli ktoś grzeje wodę za pomocą CO to poza okresem grzewczym właśnie w taki sposób grzeje wodę.

  Gmina nic nie robi w tej kwestii, a powinna. Samodzielnie.

 3. super wierna pisze:

  Ksiądz powiedział paniom z „Różańca” że będzie leżał w kościele krzyżem a nie powiesi żadnego obrazu z tych cośmy mieli za poprzedników ; Kolbego ,Miłosierdzia M. Boskiej i wszystkie stacje Drogi krzyżowej -ciekawi jesteśmy gdzie to będzie palił?? Jaskółki ćwierkają że lamp wiecznych obok ołtarza nie pozwolił wieszać a kinkiety są za bardzo barokowe i należy je zdjąć.

  • frela pisze:

   Chyba się nam ksiądz się chyba pogubil. To nie jego własność żeby rozporzadzac. Za chwilę wszystkie dotychczasowe działania w parafii przypisze sobie. Nowowsianie, nie dajmy się zmanipulowac jednemu. Swoją drogą, ciekawe co kobiety różańcowe mu na to odpowiedziały. .. przytaknely tylko?

   • aleks pisze:

    Ostatnio pojawiło się dziwne pismo w gablotce przyd kościele od rady. Szkoda tylko że P. Ziętek nie napisał że radę powinny tworzyć osoby cieszące się dobrą opinią, a co do obecnej rady to mam wątpliwości. Po drugie chciałbym się dowiedziec na co tak naprawdę rada zbiera pieniądze, bo przecież malowanie jest zapłacone za przekręty które podobno były dokonane, a na ogrzewanie rada otrzymała pieniądze z uni o czym wogóle nie poinformowała. Po trzecie czy ta nasza rada posiada statut jeśli tak to gdzie go można przeczytać??? Oraz według pisma, które cytuje Pan Ziętek to przewodniczącym rady jest Ks. Proboszcz więc on się powinien podpisywac a nie jakaś samowolka jak to jest u nas. Poprostu wstyd za taką radę.

    • super wierna pisze:

     Słyszałam że jakbyś ” podobno ” zjadł snickersa to byś przestał gwiazdorzyć .mój wnuk 6-letni już wie że przewodniczącym jest ks. proboszcz a ty dopiero to teraz wyczytałeś żenada ,dzięki Najwyższemu że mamy tylko kilku mieszkańców tak „opóźnionych”.

     • aleks pisze:

      Jestem ciekaw czy Twój wnuk jest tak mądry i potrafi udzielić mi odpowiedzi na pozostałe ptania.???

     • edek pisze:

      super wierna -ty myślisz że jeżeli ktoś jest- „opóżniony „to zależy od Najwyższego.to On wyznacza?ten będzie bez nóżek, ten bez rączek,ten ociemniały,

    • Logicznie myśląca pisze:

     Po zapoznaniu się z informacjami P. Ziętka na temat działalności rady gospodarczej i problemami jakie stwarza ks. Proboszcz, pragnę im przypomnieć, ze to oni domagali się zmiany Proboszcza i dostali takiego na jakiego zasłużyli, więc niech nie narzekają. A co tyczy się rady ciekawa jestem co jest z rozliczeniem za malowanie i ile wynoszą dotacje do pieca centralnego ogrzewania. Co jest z obiecywaną Panią sprzątaczką. Wracając do komentarzy na stronie wsi to z jednymi się zgadzam z innymi nie. Cieszę się, że wnuk super wiernej jest tak pojętny, że wie kto jest przewodniczącym rady, to może założyłby dziecięcą radę parafialną, na wzór podwórkowych kółek różańcowych. Jeżeli chodzi o dekoracje ołtarza częściowo podzielam komentarz, ale najbardziej jestem ciekawa ile pieniędzy ofiarowali sprzątający na kwiaty, jeżeli za każdym razem wyznaczanych jest ponad 20 domów do sprzątania. A co tyczy się gabloty przy kościele to czemu rada powołuje się na dekret Kurii Częstochowskiej a nie próbuje otrzymać takiego dekretu z diecezji Bielsko-Żywieckiej jeżeli jest legalnie zatwierdzona przez kurię.

     • gienek pisze:

      co z tego że wyznaczanych jest ponad 20 domów jak z tego przyjdzie 4 ludzi- jestem za tym by zatrudnić sprzątaczkę,organizowane jest tyle zbiórek że na sprzątaczkę też wystarczy,

    • Anka pisze:

     Całkowicie zgadzam się z Twoją opinią. Ludzie w radzie powinni cechować się inteligencją, kulturą a jednocześnie powinni posiadać pokorę. Co do zbierania pieniędzy to powinno się je dawać w kościele, a nie nachodzić ludzi po domach, bo mi bardziej przypomina jakieś żebranie a nie jakąkolwiek zbiórkę. Słyszałam, że robocizna przy malowaniu będzie za darmo. Chciałabym wiedzieć jaki jest koszt farb, który musimy zapłacić. Ile farby zostało i co z nią się stało? Czy będzie monitoring i kto za niego zapłaci, bo według ogłoszenia ks. Edwarda został zdewastowany? Pytań mam jeszcze dużo więcej, ale myślę, że przyjdzie czas na dokładne rozliczenie.

    • Parafianin pisze:

     Po ostatniej niedzieli muszę przyznać Radzie Parafialnej rację w decyzji o zmianie ogrzewania kościoła. To teraz jest i ekologicznie i ekonomicznie, tylko dlaczego na zewnątrz kościoła było cieplej niż w kościele. Czy ta ekonomia przełoży się na zdrowie parafian? P. Ziętek wypisał, że ks. Proboszcz zabronił wieszać wieczne lampki, kinkiety, obrazy drogi krzyżowej. Czy też zabronił używania wody święconej, że zlikwidowano kropielnice przy wejściu do kościoła?

     • mix pisze:

      No właśnie co się stało z kropielnicami.?? Czy rada jest tak [wymoderowano] i tego nie wie, że gdy wchodzi się do kościoła to powinny być kropielnice??? No chyba, że u nas będzie inna wiara dzięki oczywiście wspaniałej radzie.

     • Jacek pisze:

      Drogi Parafianinie nie narzekaj na ogrzewanie w naszym kościele i bądź bardziej myślący. 5 minut drogi dalej masz do wyboru 2 klasztory i kościół parafialny. Tam jest ciepło miło i przyjemnie, i nikt tam cię nie poucza jak się masz żegnać lub za karę za spóźnienie na nabożeństwo odmawiać tajemnice różańca świętego. Przemyśl to i zrób to co zrobiła duża grupa mieszkańców nowej wsi. Pamiętaj że Pan Bóg jest ten sam w Kętach co i w Nowej Wsi

  • ewa pisze:

   A co się stało z kościelnym ??? może ktoś wie

   • super wierna pisze:

    Nie wiem o co pytasz ale była informacja z ambony że od 01,10, nowym kościelnym został P. Wadoń nawiasem mówiąc kolega ks. administratora z roku Pan Janusz ma mieszkanie nad morzem to przynajmniej spokojnie z rodziną wypocznie czego mu życzę jeśli nas czyta.

  • Parafianin pisze:

   Mnie tylko interesuje kto teraz robi dekoracje w kościele i zajmuje się robieniem bukietów. Ostatnio jak byłem to były szkaradne. Wiem że każdy ma ma własne gusta i można nie oceniać tego obiektywnie, ale moim zdaniem to tragedia. Kiedyś jak ludzie sami ubierali kwiatami zawsze jakoś to wyglądało. Teraz to czarna rozpacz. Teraz przez cały ten okres jedyne przyzwoita dekoracja była od nowożeńców.

 4. Lokalny ekolog pisze:

  W Kętach na ul. Krakowskiej w okolicy torów, gość regularnie pali plastikami i chyba wszelkimi śmieciami. Nie ma znaczenia dla niego również czy to dzień, czy noc przez cały sezon nie tylko w zimie. Trochę to dziwne bo niedaleko mieszka komendant straży miejskiej, ale podobno najciemniej pod latarnią.

 5. Ja sam pisze:

  Witam Was szanowni mieszkańcy a zarazem czytelnicy. Zgadzam się że głupotą jest palenie plastików w piecach i sam upominam za takie zachowanie osoby z mojego najbliższego środowiska jednak na codzień spotykam się z pytaniami typu po co mam segregować odpady skoro byłem na wysypisku i widziałem że plastik składuje się w ilościach niemożliwych do przerobienia i pewnie w końcu wyląduje na głównym składowisku 2 pytanie po co segregować śmiecie skoro Gmina nie ma pomysłu co z nimi zrobić i w końcu wrzucają je na głowne wysypisko, po co segregować i oddawać śmieci skoro i tak Gmina podnosi cenę za ich odbiór itd itd i muszę się przyznać że brakuje mi w większości sytuacji sensownej odpowiedzi! Może drodzy mieszkańce warto się zastanowić co w trawie piszczy?! Z mojego doświadczenia wynika że Gminy które mają dobrze podpisane umowy z firmami odbierajacymi plastik i inne odpady nadające się do recyklingu nie mają problemów z cyklicznym zbywaniem tychże odpadów ale nie ukrywam że więcej jest gmin które właśnie jak nasza nie radzą sobie z tym problemem więc mieszkańcy jako „dobrzy obywatele starają się pomóc władzy” więc spalają śmieci żeby Władza miala mniejszy problem i tego ludzią nikt nie jest w stanie wytłumaczyć ani zmienić ich postępowania w krótkim okresie czasu. Jednak jest pewien schemat psychologiczny który zaznacza że za pomocą nagród w długim okresie czasu można zdziałać z takimi „opornymi” ludzmi cuda. Może nasi włodarze powinni się zastanowić nad jakimiś nagrodami dla mieszkańców a wtedy fala problemu by się zmniejszała? ale jeśli brak pomysłu wśród potężnych umysłów mam tutaj na myśli dr.inż. (chyba od hodowli bydła) to co ja zmykły szaraczek mogę podpowiedzieć skoro i tak władza jest głucha na sprawdzone sposoby za granicy naszego kraju.

  • Ja sam pisze:

   A jeszcze jedno tutaj dodam do pozostałych wpisów. Racją jest że nie wszystkich stać na palenie gazem albo olejem opałowym albo dobrym jakościowo opałem stałym. Ale zauważcie drodzy czytelnicy że jeszcze większym problemem jest żeby część osób z naszego sołectwa było stać na zakup odpowiedniej ilości odpału na zimę – sprawa jakości zostaje w tym miejscu pominięta! Więc zastanówmy się czym Ci ludzie mają się ogrzać? Tej części ludzi mi jest szkoda i częściowo usprawiedliwiam ich postępowanie niekiedy naiwne wobec siebie że workiem śmieci napalą. Ale niestety szlag mnie trafia jak widzę w swoim sąsiedztwie osoby dobrze sytuowane (nie wyliczając oboje mają w sumie 6500 emerytury) i płaczą że muszą kupić opał za 1200 zł kupują 4 tony mułu za 300 zł i więcej kopcą niż im się nagrzeje ale co zaoszczędzą to ich. W tym miejscu również nie oszczędze włodarzy naszej gminy którzy pracują intensywnie nad ograniczeniem emisji CO2 zapewne wraz z miastem Kraków – w którym jak i ja pracuje czy pracował nasz Burmistrz – chore będzie dla mnie jak nasza gmina podpisze umowę na mocy której mieszkańcy naszej gminy zostaną pozbawieni ogrzewania się piecami na opał stały albo będą mieli takie wymogi że nie liczni z nas będą mogli je spełnić! Przestrzegam mieszkańców naciskajmy na głowę naszego urzędu żeby do takiej sytuacji nie doszło bo będziemy cienko piszczeć! powiem ironicznie palmy gazem żeby ocalić zabytki w Krakowie, a ludzie na Śląsku niech mają czyszcze powietrze jak tylko nasza gmina zacznie dbać o środowisko. Nie zapominajmy żeby przesiąść się z samochodu na rower albo co lepsze zmieniajmy samochody co 3 lata żeby tylko środowisko na tym nie ucierpiało. Ludzie USA i Chiny produkują 10000 krotność CO2 od naszego kraju a nam wciska się kit że to my mamy zmniejszyć emisyjność ale to tak jest jak nasz „głupi” rząd podpisał protokół na emisję gazów cieplarnianych (odnośnie emisji CO2 w 2004 roku) i od razu zaczęto nam wmawiać że musimy dbać o czystość powietrza jeszcze niech nam zaczną sprzedawać czysty tlen w butelkach (jak Japończyką) i wtedy będziemy totalnie „pieprzniętym” narodem

  • Segreguję śmieci, płace za to - tylko po co ? pisze:

   Zgadzam się z Tobą ze kęckie wysypisko to patologia. Dziwnym trafem Ficoń zostając v-burmistrzem przestał się tym tematem interesować, chociaż za poprzedniej władzy to był to jego „priorytet”. Segregacja na tym wysypisku to fikcja byłem oddać śmieci nie bardzo było wiadomo gdzie je wysypać. Ze śmieci segregowanych przez mieszkańców na śmietnisku robi się śmieci zmieszane. Stąd pewnie to duże podwyżki cen, stąd dopłaty do Komaxu, bo na wysypisku się nie zarabia, a wręcz pewnie do niego się dopłaca. Zarządzający nim nie mają bladego pojęcia o gospodarce śmieciowej, segregacji i zarabianiu na śmieciach jak to się dzieje na całym świecie. Trudno się dziwić jak czytam na forach, że jednym z kierowników jest facet który w przeszłości położył dwa duże zakłady w Kętach. Miały być zmiany, miały być osoby kompetentne, odpowiednio wykształcone, a wyszło jak zwykle.
   Za wszystko tradycyjnie zapłacą mieszkańcy, bo cytując klasyka „władza się wyżywi”

 6. fajczarz pisze:

  Nie wszyscy zarabiają tyle co burmistrz lub kęccy urzędnicy. Nie każdego stać na gaz, eko-groszek, węgiel w cenie 600-700 zł/tona, pompę ciepła, czy ogrzewanie prądem. Dlatego pali się w piecach mułem , flotem, plastikami, gumą etc. Oczywiście jest to karygodne, szkodliwe dla środowiska i mieszkańców. Rujnujące również piece, kominy itd. Najprościej jest zabronić, kontrolować, zamykać do więzienia( co z tymi którzy nie będą mieli również pieniędzy by zapłacić mandat, karę). Nie ma złotego środka, pomysłu, zwłaszcza, że od lat kęccka władza udaje, że problemu nie ma lub ma tematy zastępcze. Pomysł z gazem Starego Kęczanina idealny nie wymagający dodatkowych nakładów, pomysł na zasilanie domów z kęckiej ciepłowni (drogi ze względu na inwestycje, problemy uzgodnieniowe i własnościowe) możliwy raczej tylko w Kętach. Co z okolicznymi wioskami, gdzie problem palenia śmieci jest jeszcze chyba większy niż w Kętach. Może elektrownia wiatrowa lub farma solarna i ogrzewanie tanim prądem wytwarzanym przez gminę. Problem będzie na taką skalę dopóki będziemy pariasami Europy i nic nie da zaklinanie rzeczywistości.

  • Gregor pisze:

   Drogi opał to żadne usprawiedliwienie dla palenia śmieci a zwłaszcza plastików, przecież to nie ma żadnej wartości energetycznej i choćby spalił nie wiem ile tego w piecu to nawet wody nie zagrzeje nie mówiąc o ogrzaniu budynku, tak że tym bardziej tego nie rozumiem.

   Ps. W Nowej Wsi w rejonie szkoły podstawowej ktoś notorycznie pali plastiki.

 7. Meg pisze:

  Ja zaczęłam od siebie,w piecu rozpalam śmieciami ale tylko tymi papierowymi.,reszta,czyli woreczki,opakowania plastikowe,butelki itp.idą do śmieci,segreguje jeszcze te które nadają się na recykling.Mam świadomość tego że jak moje dziecko wyjdzie na pole nie będzie wdychalo ,,plastikowego dymu,,przynajmniej z mojego komina.

 8. Stary Kęczanin pisze:

  Nie liczyłbym na kęcką straż miejską bo oni nie są w Kętach by coś robić. Po drugie straż nie ma uprawnień by wejść na posesję bez nakazu tym bardziej sprawdzać czym się pali, bez zgody burmistrza lub odpowiedniego organu( nie dajmy kolejnej służbie w ręce narzędzi do nękania obywateli). Po trzecie problemem jest panująca bieda, wysokie ceny dobrego węgla, również bezgraniczna głupota (wszystkie śmieci są odbierane – mimo drastycznych podwyżek wprowadzonych przez burmistrza)
  Niewiele pomogły kiepskie pomysły dofinansowania solarów( raczej tylko starano się napędzić klientów określonym sprzedawcom) Jedyny sensowny pomysł na czyste powietrze to dopłaty do gazu -dopłata na poziome zużywanego węgla w sezonie, pozostałą różnice pokrywa użytkownik. Niestety kolejny raz wszystko się rozbija o pieniądze których gmina nie ma lub wydaje na rzeczy mało istotne i potrzebne.

 9. Zenon pisze:

  Czytelniku, a ja jestem bardzo ciekawy czy… i zapytam Ciebie.
  Ile razy szanowny Czytelniku w poprzednim roku, widząc intensywny żółty albo szary dym wydobywający się z komina zgłosiłeś się z interwencją do straży miejskiej (ewidentny przypadkach palenia plastikami/śmieciami)?
  Ile razy szanowny Czytelniku, w poprzednim roku, widząc intensywny żółty albo szary dym wydobywający się z komina zwróciłeś uwagę właścicielowi komina że truje ludzi?
  Bardzo dziękujemy za odpowiedź i mamy nadzieję, na polepszenie jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy.

  PS
  Oczywiście pytania są prowokacją. Chcę przez to zwrócić uwagę, że problemu powietrza nie załatwi nam nasza władza. Musimy władzę pytać o to co zrobiła … Musimy też, i może to jest ważniejsze, zacząć od siebie. Ja tak zrobiłem. Nie spodziewając się przy tym wcale pozytywnego efektu. Ale jakież było moje zdziwienie – nie widziałem i nie poczułem od tej pory żeby sąsiad palił śmieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*