List Czytelniczki z Nowej Wsi – Uwaga na dziury na drodze! (ZDJĘCIA)

Droga w Nowej Wsi_MoniuszkiPrezentujemy Państwu nadesłany do redakcji list Czytelniczki z Nowej Wsi – Pani Natalii Front poruszający temat fatalnego stanu nawierzchni ulicy Moniuszki w naszej miejscowości…

Odwilż ujawniła nie tylko brud, jaki biały puch skrzętnie ukrywał przez ostatnie tygodnie. Topniejący śnieg odkrył także niezwykle wiele dziur w drogach całej gminy (i zapewne nie tylko tu). Jazda przypomina slalom, w którym nagrodą jest bezpieczne dojechanie do domu.

O ile dróg głównych można uznać za przyzwoity, o tyle zjechanie na boczne drogi wymaga nie lada odwagi.

Przykładem drogi, na której nawet bardzo spokojnym kierowcom brakuje cierpliwości jest ulica Moniuszki w Nowej Wsi. Nie jest prawdopodobnie odosobniona, ale zwróciłam na nią uwagę, gdyż to właśnie nią codziennie jeżdżę do pracy, odwożę dzieci do przedszkola, czy jeżdżę do sklepu.

Historia ulicy Moniuszki jest długa i sięga czasów poprzedniego ustroju, kiedy to była robiona w tzw. czynie społecznym. Podmokły teren, licha jakość wykonania i materiałów oraz brak gruntownych remontów powodował, że po każdej zimie ulica wyglądała coraz gorzej. Gwoździem do trumny stało się otwarcie zakładu przetwórstwa plastiku, gdzie prawie codziennie zjawiają się auta ciężarowe coraz bardziej niszczące ulicę Moniuszki.

Remonty ograniczają się do połatania tych pozimowych dziur, które zagrażają bezpieczeństwu jazdy. I tak każdego roku.

Bezpieczeństwo jazdy utrudnia fakt, że ulica nie posiada odpowiedniego chodnika. W zimie znajdują się na nim zwały śniegu, w pozostałym czasie jest zarośnięty, a płyty chodnikowe są na tyle krzywe, że chodzenie po nich stanowi ekwilibrystykę sprawności ruchowo-koordynacyjnej. Tym samym wybierają chodzenie „asfaltem”.

Dodatkowy brak oświetlenia ulicy na całej długości dla kierowców oznacza jazdę na wyczucie pomiędzy dziurami, a niewidocznymi pieszymi. W szczególności teraz, kiedy ok. godziny 16.00 – 17.00 zapada zmrok.

Powyższy tekst brzmi niczym marudzenie malkontenta. Zdaję sobie sprawę, że inne drogi w gminie są priorytetem, ze względów logistycznych czy wyborczych. Dlaczego jednak ulice, takie jak Moniuszki, są zawsze odkładane na zapasową listę? Drogą tą porusza się nie mała liczba mieszkańców Nowej Wsi dojeżdżających do swoich domów, do miejsc pracy, ale i przyjezdni jeżdżący m.in. na stawy rybne do Bielan, czy na lotnisko modelarzy.

Niestety zła sytuacja ulicy jest prawdziwy i można jeszcze dodać kilka uwag na jej temat m.in. zła widoczność przy skrzyżowaniu z ulicą Paderewskiego, tarasowanie drogi przez tiry, etc.

Nie pozostaje mi zatem życzyć Państwu nic innego jak szczęścia w jeździe tą ulicą.

Natalia Front

Fot.: Natalia Front

Czekamy na Państwa komentarze, w kwestii tej oraz innych dróg na terenie naszej miejscowości.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

24 odpowiedzi na List Czytelniczki z Nowej Wsi – Uwaga na dziury na drodze! (ZDJĘCIA)

 1. to - ya pisze:

  nareszcie rozpoczęto remont tej drogi 🙂 , zobaczymy ile czasu zajmie tir-om doprowadzenie wyremontowanej drogi do stanu obecnego

 2. zoz pisze:

  To nie p. Front rozkecił temat ronda czyżby kolejny Pan sobie przypisywał zasługę??? I jak ma się wypowiedź wcześniejsza do tego, że się nie chwalę…. A od kiedy Pan został redaktorem CZASU to od tego momentu wychodzi on bardzo rzadko.

  • Wacław Front pisze:

   Szanowny/a zoz, po pierwsze, widzę, że mam do czynienia z osobą lepiej poinformowaną o moich działaniach niż ja sam – gratuluję.
   Moja wcześniejsza wypowiedź miała intencję przedstawienia mieszkańcom Nowej Wsi mojej sytuacji i działań jako radnego, a nie intencję chwalenia się, to po drugie.
   Proszę zresztą zwrócić uwagę, że na temat ronda napisałem, że między innymi ja starałem się ten projekt popierać. Czyli nie przypisuję sobie tej zasługi.
   A co do CZASU, to może po prostu nie dotarły do Pana/i ostatnie numery? Formalnie zresztą nie jestem redaktorem tej gazety od września ub. roku, więc może zarzut nie do końca jest trafiony.
   Pozdrawiam serdecznie!

 3. Roman pisze:

  Nasz jedyny Radny Niemowa schowany za grubym filarem na sali sesyjnej zafundował mieszkańcom dodatkowy podatek. Radni opozycji zaproponowali 5 złotych za odbiór śmieci od osoby. Nasz radny Niemowa głosował za wyższą stawką 7 złotych. Zafundował każdemu mieszkańcowi dodatkowy podatek w kwocie kilkudziesięciu złotych rocznie. Pomimo, że od początku kadencji się nie odezwał słowem to rękę podnosi wysoko przy niekorzystnych głosowaniach dla mieszkańców. Może potrzebuje dodatkowych pieniędzy na stadion.
  Brawo zamożny Niemy Rany.

  • Tadeusz pisze:

   Dzięki że mamy chociaż p.W. Front który rozkręcił temat „ronda” w N W. i może pomoże w odbudowie ul. Moniuszki w podobnym stanie jet jeszcze ul. Reymonta i ul. Szkolna są to drogi gdzie w tamtych latach do podbudowy stosowano żwir z Soły i łupek z Hałdy w Jawiszowicach ten pierwszy się nie klinował a łupek to tak naprawdę szlaka ze spalonego węgla. Co do radnego to słyszałem że wyprowadził Żydów z ziemi egipskiej z domu niewoli ale czy to ten – bez urazy pozdrawiam.

  • to - ya pisze:

   Brawo p.Natalio , wszyscy narzekamy ,psioczymy na tą drogę ,ale nikt tematu nie potrafił poruszyć .
   A jednak kropla drąży skałę ,trzymam kciuki za pomyślne zakończenie sprawy .

 4. Wacław Front pisze:

  Witam wszystkich internautów 😉

  Postaram się zwięźle, w kilku punktach, odnieść do większości Państwa wypowiedzi.

  1. Zostałem wybrany z okręgu Nowe Miasto i tam powinienem najwięcej działać – z mojego programu wyborczego zostały już zrealizowane skatepark i ścieżki rowerowe (obwodnica), czyli przynajmniej połowa zamierzonych działań. Jednak od prawie 10 lat (już!) mieszkam w Nowej Wsi przy ul. Bielańskiej i trudno, żebym się od swojej miejscowości odcinał. Tak więc składałem interpelacje komunikacyjne dot. przejścia dla pieszych w rejonie Delfina, ograniczenia prędkości i zmiany organizacji ruchu przy Przedszkolu – były bezskuteczne i to prawda. Natomiast moim działaniem priorytetowym jest wybudowanie ronda i zabiegam o to od dwóch lat bardzo intensywnie. To ja jako redaktor gazety Czas pierwszy opublikowałem projekty rozwiązań komunikacyjnych dla tego skrzyżowania i m. in. ja namawiam burmistrza Olejaka do wybudowania tego ronda w 2014 roku. Wystarczy burmistrza o to zapytać, żeby sprawdzić. Proszę zwrócić uwagę, że poza Kętami, w innych sołectwach, dzieje się często mniej niż w Nowej Wsi. A ja nie mam zwyczaju chodzić i trąbić o swoich działaniach i sukcesach, jak to robią niektórzy.

  2. Proszę nie łączyć działań mojej żony z moimi. Wspieramy się nawzajem, ale nie zawsze we wszystkich sprawach działamy identycznie, czasem mamy zupełnie inne zdanie. Jeśli mają Państwo pretensje do mnie, proszę je po prostu przekazać mnie. Moja strona radnego na facebooku: http://www.facebook.com/Waclaw.Front, adres mailowy: wf@gazeta.pl a nr telefonu: 602708293.

  3. Co do ulicy Moniuszki: moja żona opublikowała artykuł 30 stycznia. Tego samego dnia interweniowałem u burmistrza Olejaka. Tego samego dnia ulicę Moniuszki sfotografowali i obejrzeli pracownicy Urzędu łącznie z dyrektorem Wydziału Infrastruktury Gminnej i wyciągnęli wniosek, że drogę trzeba będzie wiosną odbudować. Nie załatać, ale odbudować. Szacowany koszt ok. 250 tys. złotych, czyli jedna czwarta budżetu Gminy Kęty na utrzymanie dróg na ten rok. Zrobię wszystko, żeby słowa dotrzymali.

  Serdecznie wszystkich pozdrawiam i namawiam do społecznej aktywności na rzecz fajnego sołectwa Nowa Wieś! 😉

  Wacław Front

 5. Natalia pisze:

  30 stycznia 2013 wysłałam list do redakcji przedstawiając sytuację, w tym samym dniu mój maż Wacław Front zgłosił sprawę do Gminy, która niezwłocznie w tym samym jeszcze dniu, wysłała swoich pracowników do przeprowadzenia nazwijmy to wizji lokalnej.
  Po oględzinach stanu drogi wstępnie założono, że stanowi to niezmiernie duży problem komunikacyjny i droga prawdopodobnie zostanie gruntownie wyremontowana. Stosowne decyzje zostaną podjęte w najbliższym czasie.

 6. Natalia pisze:

  Drogi Mieszkańcu NW,
  tak jak w tekście napisałam, ta droga nie była nigdy gruntownie remontowana. Łatana jest po każdej zimie i co roku cierpliwie czekamy, aż w końcu po załataniu drug z kategorii 1 przyjdzie i na Moniuszki kolej. Jednakże po tej odwilży droga nie nadaje się do jazdy, gdyż nawet przy jedzie znikomą prędkością (a innej osiągnąć się nie da) możliwe jest uszkodzenie podwozia. Nikt nie liczy, że drogowcy zjawią się już. Wiadomo prioprytety, ale może w końcu problem zostanie dostrzeżony i załatwiony.
  Komentarz Drogowca zaś nie należy uznawać na racjonalny głos, a jedynie za hejting i troling. Szkoda, bo zapewne w całej Nowej Wsi (i nie tylko tu) są inne „ulice Moniuszki”, które od lat czekają na swoją kolej.

 7. Hejter pisze:

  Ludzie trochę cierpliwości. Po pierwsze dobrze, że został poruszony problem tej drogi, zresztą z innymi po zimie też bywa różnie. Moim zdaniem najpierw zima się musi skończyć żeby można było cokolwiek zrobić z drogami (a przypominam dla tych co się nie orientują, że jest dopiero przełom stycznia i lutego). Po zimie zapewne jakiś remont musi być, a jak nie to znaczy tylko tyle, że Gmina ma Nową Wieś głęboko w poważaniu…
  Po drugie nie należy czepiać się ludzi czy też firmy, że akurat w tym miejscu istnieje. Każdy zarabia jak chce i zapewne wielu z Was drodzy czytelnicy prowadzi swoje firmy i pewno też wielu ludziom to jest nie na rękę. Trochę to nie na miejscu.
  Po trzecie radni mają sesje, często są bywalcami Gminy, a zainteresowania sprawami naszej wioski z ich strony nie widać praktycznie w ogóle…

 8. zoz pisze:

  CZAS najwyższy może cos zadziałać!! P.NATALIO przecież mąż jest radnym czas, aby się wykazał!! A na tej ulicy mieszka syn drugiego radnego.

  • Drogowiec pisze:

   zoz dobrze mowisz. czemu pani natalio maz nie reaguje w tej sprawie skoro jest radnym i ma dosyc spore mozliwosci? tak czy owak droga powinna byc nowa

  • Adam pisze:

   Radnym ale chyba z Kęt. Ale widać że on coś działa a nasi radni ? Słychać coś o nich o Sołtysie nie wspomnę… Co takiego on zrobił dla NAS ?

  • Natalia pisze:

   Drogi/a ZOZ,
   to mąż jest radnym nie ja. Malia ma oficjalnego – można go znaleźć na stronach gminy – można pisać.
   Po drugie problem został zgłoszony do Gminy, która ma się nim zająć.
   Po trzecie mąż nie jest radnym z tego okręgu. Pomimo to problemem się zajął.
   Pozdrawiam
   Natalia

 9. nw city pisze:

  Kolejną kwestią jest rozładunek robiony wręcz na drodze, bo parking naprzeciw firmy jest tak mały, że jak podjedzie kilka samochodów to jest problem. Ciężko jest więc autem przejechać, a i procownicy firmy jeżdżący widlakami mają wszystko gdzieś. Już ze dwa razy wjechał bym do takiego widlaka. Czy przypadkiem rozladunek nie powinien się więc odbywać na terenie zakładu?? Czy droga publiczna jest odpowiednim miejscem rozładunku bądź załadunku towarów?? Firma ma teren dosyć duży, bramy są porobione lecz nikt z tego nie korzysta bo bramy są zamknięte, plastikami zawalony cały teren czego wynikiem jest to że rozładunek się robi na ulicy.

 10. dojezdzajacy pisze:

  Tak się składa że od jakiegoś czasu poruszam się tą drogą i o ile dziury są tam łatane to jest to robione co roku i to chyba bez pomyslunku i kiepskiej jakości materiałem. Nie sposób wspomnieć o firmie zajmującej się plastikami, bo od kiedy zaczęła swoją działalność to droga wygląda coraz gorzej. Może by tak pociągnąć do odpowiedzialności właściciela firmy do której to przyjeżdża codzień ciężki sprzęt, więc skoro znamy przyczynę takiego stanu drogi to i skutek powinien być odpowiedni – czyli całkowity remont którego koszt pokrywa właściciel plastików. Jedynie porządne utwardzenie i położenie odpowiedniego asfaltu – tak aby mogły korzystać z dojazdu do firmy kilkunastotonowe pojazdy – pozwoli korzystać z tej drogi w sposób cywilizowany. O tarasowaniu przez tiry tejże drogi jak i ulicy paderewskiego w szczególności na skrzyżowaniu z ulicą bielańską nie wspomnę lecz jest to proceder dosyć częsty i nagminny.

 11. mnw pisze:

  Jeżdżę różnymi drogami na terenie naszej miejscowości, ale żadna nie jest w tak fatalnym stanie jak ta. Tu nie ma co już łatać, bo cała się rozsypuje. Trudno po niej przejechać, a dopiero jak tu przejść. Droga ta na pewno nie jest dostosowana do ciężkich samochodów, które po niej jeżdżą. Zapraszam pana sołtysa, aby wybrał się na mały spacerek po Moniuszki – najlepiej w gumowcach. A zima jeszcze się nie skończyła… co to będzie na wiosnę. A jeszcze do pana ,,drogowca” – tak droga oprócz posiadanych dziur to cała się rozsypuje, zresztą widać na załączonych zdjęciach.

 12. Adam pisze:

  Drugą stroną medalu jest to iż ta droga nei jest w ogole dostosowana do pojazdów się nią poruszających. Panie Sołtysie czas działać ! Bo jak na razie więcej Pan chodzi niż robi. Warto chociaż jeden dzień poświęcić uwadze w/w dzielnicy wsi. Zobaczy Pan co się tam dzieje a mianowicie jak działa zakład przetwórstwa plastiku czy jak mu to tam jest !

  • czesiek pisze:

   Sołtys dobrze powiedziane-sołtys to gospodarz-człowiek który coś osiągną ,do czegoś doszedł w życiu i teraz chce coś zrobic dla społeczeństwa a on zakłada jakieś stowarzyszenia sołtysów i ogłasza się prezesem [po co to komu] . dobrze że został poruszony problem tego zakładu,tam jest zgromadzone tyle plastiku że jak się znowu zapali to nas potrują,trzeba będzie ludzi ewakuowac czy są jakieś normy ,przepisy.czy pan sołtys tym się interesuje.

 13. mieszkaniec pisze:

  Tak się składa, że ta droga nie pamięta remontu. Co zimę, wyskakują nowe dziury, których się nie łata. Ale w tym roku przejazd tą drogą nie niemal niemożliwy.

 14. Drogowiec pisze:

  Amerykę odkryła… Powszechnie wiadomo, ze po zimie niemalże na każdej drodze „wyskakują” dziury. Jeszcze zima się nie skończyła, a już drogowcy mają przyjechać i robić nową nawierzchnię? List bez sensu i pomyślunku.

  • nowawies pisze:

   bez sensu i pomyślunku jest twój komentarz, kompletnie nic nie wnoszący. Zastanów się czy chcesz być przeciwko komuś kto stara się wywalczyć coś dla mieszkańców, dla obywateli i zwrócić uwagę na problem. Te dziury nie wyskoczyły tylko tez zimy. Od kilku lat na tej drodze, żadna dziura nie została załatana.

   • mieszkaniec nw pisze:

    Poniekąd należy zgodzić się z „drogowcem” niemożna od razu „panikować” zaraz kiedy zniknie śnieg, co nie znaczy że temat należy odpuścić. Trzeba jednak zrozumieć, że droga „z dziurami” , która jest gdzieś niestety „wewnątrz” miejscowości nie będzie i nawet nie powinna być priorytetem w tym okresie. Wjechanie w dziurę na drodze gdzie prędkości są znikome (przynajmniej takie powinny być) nie skutkuje poważnymi konsekwencjami, natomiast jadąc nocą po drodze powiatowej np w kierunku Oświęcimia gdzie poza terenem zabudowanym prędkość dopuszczalna to 90km/h może skończyć się tragicznie, a w najlepszym wypadku zniszczeniem opony/koła. Miałem okazję jechać wczoraj krajową 1 gdzie dziury jakie powstały po zimie były realnym zagrożeniem dla życia kierowców (co około 500m na poboczu stały uszkodzone samochody)- dobrze że tylko tak się to kończyło bo wjeżdżając w „krater” przy 100km/h bez większego problemu można z tej „ekspresówki” wylecieć. Dlatego nie krytykuje tego że Pani Natalia zwraca uwagę na problem, bo każdy chciałby jeździć po ładnej, nowej nawierzchni, ale trzeba zrozumieć, że fizycznie (pomijając aspekt ekonomiczny) w tym momencie ekipy remontowe zaawansowane są w remonty, które są niezbędne i konieczne do bezpiecznego poruszania się, a w drugiej kolejności będzie brany pod uwagę komfort korzystania (a w przypadku ulic „2 kategorii” o tym mowa). Dla Pani Natali i mieszkańców korzystających z ul. Moniuszki Życzę powodzenia w rozwoju tematu aby nowa nawierzchnia powstała, jednak proszę nie dyskryminować kogoś kto do tematu podchodzi racjonalnie.

  • Natalia pisze:

   Drogi Drogowcu,
   ta droga to jedna wielka dziura. To nie jest kwestia tego, że ktoś chce ją JUŻ łatać. My nie chcemy jej łatać, my chcemy nowej drogi, po której da się jeździć i chodzić BEZPIECZNIE!
   Pozdrawiam
   Natalia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*