Lekcja Tuwima

_DSC_0092 201 należał do poety Juliana Tuwima, o czym wiedzą w Koperniku. W ubiegłym roku minęło 60 lat od śmierci poety oraz sto lat od jego poetyckiego debiutu – publikacji wiersza „Prośba” w „Kurierze Warszawskim”. Sejm RP ogłosił 201 Rokiem Juliana Tuwima, argumentując wybór: „Obie rocznice stanowią okazję do oddania hołdu temu wielkiemu poecie, który kształtował język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków, ucząc ich zarazem poczucia humoru i ukazując optymizm codziennego życia”. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej docenił w ten sposób szczególne znaczenie dorobku autora „Lokomotywy” i „Do prostego człowieka”  dla dziedzictwa narodowego. Obchodom towarzyszyły kulturalne, m.in. ogólnopolskie konkursy, spotkania, debaty, koncerty, spektakle teatralne, happeningi.

Również Powiatowy Zespół Nr10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Kętach włączył się w cykl podobnych imprez, przybliżając sylwetkę twórcy na zajęciach przygotowanych przez uczniów. Na oryginalnej Lekcji Tuwima młodzież miała okazję przekonać się, jak urozmaicona jest twórczość poety. Największym zainteresowaniem cieszył się slam – nowatorska forma poetyckiego pojedynku. Zawodnicy, czytając w sposób aktorski wybrany przez siebie wiersz Tuwima, przedstawiali jego własną interpretację. Walczyli w parach, a publiczność wybrała zwycięzcę, głosując na swojego faworyta. Uczestnicy słownej zabawy otrzymali słodkie podarunki. Dodatkowo lekcję wzbogaciły kabaretowe piosenki z tekstami Tuwima mistrzowsko zinterpretowane przez znanych polskich aktorów i artystów sceny muzyki alternatywnej. z zajęć wyszli z przekonaniem, że bez twórczości Juliana Tuwima dzisiejsza polska literatura byłaby znacznie uboższa. Ogromna giętkość i błyskotliwość języka jego  poezji być może wynika z faktu, że twórczość  literacką traktował niezwykle osobiście, jak dom, o czym pisze w wierszu „Zieleń”:

 Oto dom mój: cztery ściany wiersza
W mojej pięknej ojczyźnie-polszczyźnie
.

Źródło:
PZ nr 10

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Kulturalne, Społeczne i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*