„Lato z Chaplinem” – seanse kina w Domu Kutury w Kętach

chaplinDom Kultury w Kętach zaprasza na „Lato z Chaplinem” – seanse kina w plenerze: 14.08, g. 21.00, 21.08., g. 21.00, 31.08, g. 20.30. Ostatniego dnia wakacji filmowi towarzyszyć będzie zespołu Czerwie wykonywana na żywo.

[youtube_sc url=”http://www.youtube.com/watch?v=ny1q5JL9Hbk”]

14 sierpnia 2013 r. g. 21.00 Światła wielkiego miasta – 1931, USA, reż. C. Chaplin, dramat, komedia, romans, niemy

Obraz znalazł się na liście „100 największych filmów w historii kina” opublikowanej w 200 roku przez magazyn The Times. „Światła wielkiego miasta” to film który mimo ponad osiemdziesięciu lat od premiery, nadal wyraźnie mówi: mając pieniądze – można być nikim, a można nie mieć nic i sercem zdobyć wszystko. Niewidoma kwiaciarka bierze omyłkowo biednego Charliego za milionera. Sam Charlie powstrzymuje prawdziwego milionera przed popełnieniem samobójstwa. Ten z wdzięczności i po pijanemu chce się hojnie odwdzięczyć. Ale po wytrzeźwieniu wyrzuca Charliego z domu. Charlie zaczyna spotykać się z kwiaciarką. Kiedy ta zachoruje, postanawia zarobić pieniądze na jej leczenie. Zamiata ulice, walczy jako bokser. Ponownie spotyka milionera, który po pijanemu daje mu pieniądze. Charlie krótko cieszy się z prezentu. Oskarżony o kradzież trafia do więzienia, jednak wcześniej przeznacza pieniądze na operację ukochanej. Dzięki niej dziewczyna odzyskuje wzrok. Po odbyciu kary wynędzniały Charlie błąka się po ulicach. Spotyka dawną ukochaną, która jest teraz zamożną kwiaciarką. Dziewczyna rozpoznaje Charliego, ale nie potrafi się cieszyć. W jej oczach zaskoczenie miesza się z przerażeniem i litością. Charlie raduje się, ale i cierpi.

21.08 g. 21.00 Dzisiejsze czasy – USA, 1936, rez. C. Chaplin, komedia, niemy

To jeden z ostatnich niemych filmów w dorobku Chaplina, a jednocześnie ostatni, w którym pojawia się charakterystyczny jegomość w meloniku. Chaplin planował do tego filmu przygotowanie ścieżki dźwiękowej, jednakże w końcu porzucił ten pomysł. Z maszyny o zębatych kołach, wielkich przekładniach i kilometrach pasów transmisyjnych niczym mała śrubka wypada, grany przez Chaplina, robotnik. Wycieńczony pracą i załamany nowym sposobem podawania pracownikom posiłków – przez rurkę do ust, ląduje w zakładzie psychiatrycznym. Wyleczony ponownie trafia do zakładu zamkniętego, tym razem karnego, gdy podczas nielegalnej demonstracji nieopatrznie podnosi z ulicy czerwoną szmatę. Chaplin w swoim ostatnim niemym filmie, nakręconym po latach Wielkiego Kryzysu a w przededniu II wojny światowej, pokazuje, jak przeciętny, prosty człowiek nie ma zbyt wielkiego wyboru w życiu. Doświadcza albo morderczej pracy, albo głodu i więzienia. Wyrwać go z tego mechanizmu może wyłącznie miłość; taka jaka w filmie spotyka Trampa i poznaną przez niego, bezdomną dziewczynę. Po wielu upokarzających pracach, kradzieżach z głodu i nocach w więzieniu idą razem za rękę, dając nadzieję, że w okrutnej rzeczywistości „dzisiejszych czasów” jest miejsce na szczere uczucie.

31.08 g. 20.30 Brzdąc – USA, 1921, rez. C. Chaplin, dramat, komedia, niemy z muzyką zespołu Czerwie na żywo

Pewnego dnia Charlie Włóczęga znajduje przy śmietniku porzucone dziecko. Czy wśród starych czajników i dziurawych mebli można wychować małego chłopca? Z pewnością trzeba mieć sporo fantazji. Charlie robi więc dziecięcą butelkę ze starego dzbanka do kawy i konstruuje nocnik, wycinając siedzenie z krzesła. Pięć lat później Włóczęga i jego mały przyjaciel zakładają wspólny interes, w którym Charlie jest szklarzem, a chłopiec zapewnia mu stałych klientów, wybijając szyby w domach z sąsiedztwa.

zespół Czerwie – alternatywa z pogranicza folku, psychodelii i sceny absurdu. Grupa zawiązała się spontanicznie w 2000 r. na wiejskim pikniku w sołectwie Roczyny koło Andrychowa (powiat wadowicki) w Beskidzie Małym. Od tamtej pory było wiele zmian składu, który ostatecznie tworzą w obecnej postaci doświadczeni muzycy. Są twórcami i wykonawcami całkiem dobrej muzyki do głośnego spektaklu w reżyserii Piotra Cieplaka „Albośmy to jacy, tacy” na podstawie St. Wyspiańskiego (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Warszawa, 2007) oraz do wielu innych zakręconych projektów… Grupa gościła w DK z muzycznym projektem Nosferatu. Symfonia grozy w listopadzie 2012 roku.

chaplin

Źródło:
Dom Kultury w Kętach

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Kulturalne, Społeczne, Wydarzenia i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*