Komentarz redakcji w sprawie publikacji porządku obrad VIII sesji Rady Miejskiej Gminy Kęty

_Rozp_Dziennik_zmianOdnosząc się do oświadczenia Urzędu Gminy Kęty podpisanego przez I Zastępcę Burmistrza Gminy Kęty Rafała Ficonia, które zostało opublikowane na naszych łamach w dniu wczorajszym (patrz: Sprostowanie – Urząd Gminy Kęty przesłał oświadczenie) przedstawiamy Państwu nasz komentarz.

1. Porządek VIII sesji Rady Miejskiej w Kętach wraz z załącznikami rzeczywiście widnieje na stronie głównej portalu kety.pl. Niemniej jednak, według nas, dla zwykłego odbiorcy odnalezienie tej informacji na stronie głównej wśród kilkudziesięciu artykułów i newsów dotyczących różnej tematyki nie jest proste. Przyznajemy, że publikowanie – tak jak dotychczas – przez Gminy Kęty porządków wraz z materiałami na sesje w odrębnej zakładce temu poświęconej – Sesje Rady Miejskiej jest dobrą praktyką, jest przystępniejsze i bardziej czytelne dla osób, które szukają szczegółowych informacji o nadchodzącej sesji.

2. Dziękując za wyjaśnienie odnośnie technicznej przebudowy strony kety.pl, co spowodowało, że porządek z ostatniej sesji nie znalazł się tam, gdzie zawsze – czyli w stosownej zakładce, gorąco zachęcamy do publikacji porządków obrad z materiałami na sesje w Biuletynie Informacji Publicznej. Wynika z tego szereg korzyści, m.in.:

Art. 8. 1. ustawy o dostępie do informacji publicznej stanowi, że: „Tworzy się urzędowy publikator teleinformatyczny – Biuletyn Informacji Publicznej – w celu powszechnego udostępniania informacji publicznej, w postaci ujednoliconego systemu stron w sieci teleinformatycznej, zwany dalej „Biuletynem Informacji Publicznej”.”

Umieszczanie w BIP informacji zapewniałoby urzędową rzetelność i wiarygodność przekazywanych danych a także to, że każda aktualizacja ogłoszenia od chwili jego publikacji jest możliwa do podglądnięcia. Chodzi o to, by uniknąć sytuacji, że ktoś dokonuje zmian w ogłoszeniu „w locie” zmieniając jego zawartość. BIP posiada dziennik zmian i wszelkie informacje kto, kiedy, w jakim zakresie zmieniał treści są rejestrowane. Inne strony nie mają takich możliwości.

Mówi o tym Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 stycznia 2007 r. w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej (Dz.U. 2007 nr 10 poz. 68):

_Rozp_Dziennik_zmian

4. Ponadto trzeba zauważyć, że nie znając aktualnych możliwości technicznych strony kety.pl, nie mają pewności, czy dany wpis nie jest/został może modyfikowany/aktualizowany już po publikacji.

Z kolei Biuletyn Informacji Publicznej umożliwia  kto, kiedy i w jakim zakresie modyfikacji strony dokonuje.

5. Dlatego też biorąc pod uwagę powyższe, mamy nadzieję, że złożony przez nas  wniosek z art. 241 do Urzędu Gminy Kęty KPA o publikację w Biuletynie Informacji Publicznej projektów uchwał wraz z załącznikami zostanie uwzględniony i wdrożony.

___

AKTUALIZOWANE:

Wybrane przykłady, gdzie porządki na sesje wraz z projektami uchwał są publikowane w BIP:

Gmina Brzeszcze

Gmina Skawina

Gmina Kalwaria Zebrzydowska

Gmina Czernichów

Gmina Chrzanów

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na Komentarz redakcji w sprawie publikacji porządku obrad VIII sesji Rady Miejskiej Gminy Kęty

  1. Zenon pisze:

    Otóż to.

    Dodałbym tylko, że tłumaczenia pana Ficonia są kpiną z mieszkańców – fakt pominięcia publikacji na zwyczajowy sposób wygląda raczej na celowe działanie – zwłaszcza, że to już nie pierwszy raz, gdy władzunia kombinuje, jak tu po cichu zrobić sesję (pierwsza próba była przy sesji budżetowa, zrobionej w czwartkowe południe).

  2. Novak pisze:

    Przecież ta żałosna strona miasta nie jest dla mieszkańców tylko dla władzy. Informacja o tak drastycznych podwyżkach wywozu śmieci powinna być już co najmniej na miesiąc przed sesją opublikowana na stronie miasta, jak również powinna być zrobiona rzetelna analiza i wyliczenia co do ich sensu i wysokości. Jak kończy się taka arogancja i buta władzy można było się przekonać w ostatnim czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*