„Kęckie sacrum et profanum”, czyli kto się boi prawdy o wielkim synu łaskiej ziemi?

Publikacja RodakOdpowiedź na to i inne można będzie poznać w Muzeum w Kętach 30 października r. o godz. 17.00 podczas kolejnego „Spotkania przy armacie”, kiedy współczesnemu pokoleniu mieszkańców grodu nad Sołą przypomniana zostanie sylwetka całkowicie zapomnianego od wieków ks. Grzegorza Jana Zdziewojskiego z Łasku (1609- ok. 1685). Ten kapłan, kaznodzieja, poeta, bibliofil, mecenas i budowniczy świątyń w dawnym dekanacie oświęcimskim dopomina się w dalszym ciągu o pełną rehabilitację i upamiętnienie wśród lokalnej społeczności. Wykład wygłosi dr Jan Rodak, autor wielu publikacji dotyczących ks. Zdziewojskiego oraz jego spuścizny. W ostatniej pt. „Tolle lege. Ze studiów nad dawną książką” szczególne miejsce zajmuje opis Zdziewoianiki w zbiorach kęckiego muzeum, czyli fundacji ksiąg cechowych. Przy okazji spotkania będzie można nabyć książki dr Rodaka w cenie 30 zł.

Wstęp wolny. Zapraszamy.

dr Jan Rodak – Doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Literatury i Kultury Polskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

Interesuje się przede wszystkim literaturą i kulturą staropolską epoki baroku oraz zagadnieniami związanymi z judaizmem. Autor licznych publikacji o tematyce regionalistycznej, w tym książek: „Grzegorz Jan Zdziewojski z Łasku. Człowiek – dzieło – recepcja. Studium biograficzne”, „Schola et ambona. Z dziejów kaznodziejstwa i duszpaster­stwa para­fial­nego w kościele pisarzowickim do roku 1680” oraz „Tolle lege. Ze studiów nad dawną książką.” Przygotowuje do druku tłumaczenie łacińskiego poematu Stanisława Osędowskiego „Philakai Zdziewoianae Domus (1639)” oraz kazania ks. Grzegorza Zdziewojskiego.

Publikacja Rodak

Źródło:
Muzeum w Kętach

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Kulturalne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*