Kapliczka w centrum Nowej Wsi – przeniesienie (nasze pytania i odpowiedzi urzędów)

KapliczkaW związku z planowaną budową ronda w Nowej Wsi, jakiś czas temu zwróciliśmy się do Urzędu Gminy Kęty, Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie i Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie, z pytaniami dotyczącymi m.in. przeniesienia zabytkowej kapliczki stojącej w centrum Nowej Wsi. Odpowiedzi Urzędu Gminy w Kętach, jak i skan pisma przesłany z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie, przedstawiamy naszym Czytelnikom poniżej.

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi Urzędu Gminy Kęty na zapytania redakcji (pogrubione) w zakresie budowy ronda w Nowej Wsi.

1) Czy miejsce docelowe gdzie kapliczka ma stanąć zostało ostatecznie wybrane, jeśli tak, to która to jest działka (kto jest właścicielem) i przy jakiej ulicy się znajduje?

Tak. Miejsce zostało ustalone. Kapliczka, za zgodą Spółdzielni Rolniczo-Handlowej „Skiba”, zostanie zlokalizowana na terenie Spółdzielni przy ul. Św. M. M. Kolbe (teren niezbędny pod kapliczkę zostanie przez Gminę Kęty wykupiony).

2) Czy Wojewódzki Konserwator Zabytków wypowiedział się w kwestii przeniesienia kapliczki? Jeśli tak, bardzo proszę o przesłanie skanu tego pisma.

Z informacji przekazanych na radach technicznych projektu przez biuro projektowe, Wojewódzki Konserwator Zabytków w Krakowie wyraził zgodę na przeniesienie kapliczki. Gmina Kęty nie jest inwestorem zadania, stąd też nie dysponujemy korespondencją w tej sprawie.

3) Jak technicznie będzie wyglądało jej przeniesienie (rozbiórka, ponowne wybudowanie?)

Obecnie zakładane jest przeniesienie obiektu w całości (bez rozbiórki). Ostateczne rozstrzygnięcia jeszcze nie zapadły.

4) Czy w roku prace związane z budową ronda ograniczą się jedynie do wykupu nieruchomości potrzebnych pod inwestycję, czy też możliwe jest przygotowanie przetargu?

Inwestorem zadania jest Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Pytania związane z harmonogramem realizacji inwestycji należy kierować do inwestora.

5) Czy możliwym jest zrealizowanie inwestycji budowy ronda (całkowite) do końca 2014 r.?

Zgodnie z umową zawartą między Województwem Małopolskim, a Gminą Kęty na współfinansowanie zadania, inwestycja ma być zakończona do końca 2014 roku (łącznie z wybudowaniem ronda).

Rafał Zieliński
Wydział Infrastruktury Gminnej UG Kęty

Przesłany przez WUOZ w Krakowie skan pisma o braku zastrzeżeń co do zamiaru przeniesienia kapliczki w Nowej Wsi:

_CCE00000

Kopia pisma z dnia 11 stycznia 2013 r.:

_CCE00001

Źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie

Mamy już także odpowiedź z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie na zadane przez naszą redakcję pytania w kwestii harmonogramu prac na 2013 i 2014 rok:

ZDW przedstawiło nam taki harmonogram prac:

– zakończenie dokumentacji wraz z pozyskaniem decyzji na realizację tego zadania planowane jest do końca 2013 roku,

– sprawa wykupu gruntów i realizacji zadania planowana jest na rok 2014.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Inwestycje, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*