Jawne nagrody urzędników w Rybniku. W Kętach nadal nie

Jawnosc_Informacja_PublicznaTo, co jest niemożliwe do ujawnienia w Kętach, bez problemu możliwe jest w Rybniku. Prezydent Rybnika udostępnił właśnie listę nagrodzonych w roku 2015 pracowników wraz z podaniem kwot oraz uzasadnienia dla przyznania tych nagród. Wydaje się, że ten włodarz jest dumny ze swoich pracowników i chce się tymi informacjami podzielić z mieszkańcami.

jest pierwszym miastem (gminą), które nie miało wątpliwości, że musi podać pełną informację o nagrodach niezależnie od tego, jaki charakter ma praca wykonywana przez poszczególnych pracowników.

Dodatkowo władze Rybnika przed samym udostępnieniem informacji przyjęły stanowisko, że wnioskowane informacje mają charakter informacji publicznej przetworzonej (naszym zdaniem jest to informacja prosta, nie przetworzona). Jednakże, co należy docenić w tym wypadku, uznały, że sama wartość jawności przesądza o tym, że zachodzi „szczególnie istotny interes publiczny”.

W naszej historii nie zdarzyło się jeszcze, żeby sama wartość transparentności przesądziła o konieczności przygotowania i udostępnienia informacji. Docenić należy otwarte i projawnościowe postępowanie władz Rybnika, które powinno być normą dla innych samorządów.

Fragment odpowiedzi UM Rybnika:

usun cover reklama post

Pobierz: pełna odpowiedź UM Rybnik – doc
Pobierz: lista nagród pracowników – pdf – 80mb

usun fragment nagrod

8246626107_955417cb78_h

foto: János Korom Dr. licencja: CC BY-SA 2.0

Źródło: Sieć Obywatelska Watchdog Polska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na Jawne nagrody urzędników w Rybniku. W Kętach nadal nie

 1. kinga pisze:

  Panie redaktorze : Prosze o podanie mi linka do strony , gdzie uzyskam wiadomości o zarobkach , nagrodach wraz z uzasadnieniem , w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie . W poprzednim artykule a właściwie w komentarzach przeczytałam , że jest pan pracownikiem wspomnianego Urzedu , więc chyba nie będzie z tym problemu. Mam wrażenie , że próbuje pan trochę „mącić ” w głowach mieszkanców naszej Gminy ( gdzie pan nim nie jest ) . Z tego co mi wiadomo , w zeszłym roku pisał pan , ze udzielono Panu informacji nt nagród w naszym Urzędzie , myślę , że w tym roku też nie będzie tego problemu , tylko trzeba cierpliwości , a Pan chyba celowo to robi. O ile mi wiadomo oświadczenia majątkowe urzędnicy składają do końca kwietnia , być może to jest powodem zwłoki z takową informacją. Przedstawia pan przykłady innych miast innego województwa a może zacznie Pan od siebie ? Ja np. chciałabym się dowiedzieć ile pan zarabia w Urzędzie Marszałkowskim i na jakim stanowisku Pan pracuje .

  • Redakcja pisze:

   Szanowna Pani Kingo.

   Miejsce pracy redaktora naczelnego portalu „Nowa Wieś w w gminie Kęty” nie ma związku z prowadzeniem portalu (jest prowadzony całkowicie społecznie), a jak chce się Pani dowiedzieć coś od Urzędu Marszałkowskiego, to może Pani po prostu poszukać informacji w BIP UMWM. A gdy tam Pani ich nie znajdzie, to może Pani złożyć wniosek do UMWM o udostępnienie informacji publicznej. Redakcja portalu nie będzie Pani odpowiadać na tego rodzaju pytania. Może Pani śmiało skorzystać z obowiązującego w tej kwestii prawa.
   Ponadto informujemy, że udzielenie przez urząd informacji o nagrodach nie ma związku z terminem złożenia oświadczeń majątkowych – to odrębne sprawy (podkreślamy, że przecież tylko garstka urzędników w Kętach i osób pracujących w jednostkach organizacyjnych gminy składa takowe oświadczenia). Urząd niezależnie od treści oświadczeń (gdzie podaje się tylko kwotę brutto za cały rok) posiada wiedzę o otrzymanych nagrodach.

   • kinga pisze:

    A to dlaczego Pan nie chce mi odpowiadać ? Ma pan coś do ukrycia ? Jeżeli jest pan pracownikiem Urzędu , to jest pan osobą publiczną . Nie może pan pokazać swojego Urzędu za wzór ? dziwne.
    I jeszcze jedna sprawa . Tak bardzo , i na tym forum niektórzy się burzyli , że na Faktach czy info Kęty , komentarze sie nie ukazują zaraz po wpisie , ja na opublikowanie moich komentarzy czekałam dwa dni .

  • Free as a Bird pisze:

   Ty chyba jesteś urzędnikiem i boisz się ujawnienia nagród, bo się okaże jak zresztą w większości osób w kęckim urzędzie, że nagradza się ludzi których pracy nie widać i nigdy tych nagród nie powinni otrzymać. Gdy Klęczar będzie wypłacał nagrody ze swojej gigantycznej pensji płaconej z naszych podatków, nie będziemy się interesować. Nikt w Kętach nie wie ile zarabiają urzędnicy w kęckim ratuszu, jaka jest średnia płaca, chociaż patrząc na oświadczenia majątkowe tylko niektórych z nich, w skandalicznie wysoki sposób przekraczają średnią krajową, a Klęczar jeszcze in funduje podwyżki z naszych pieniędzy.

   • Zygmunt Zemanek pisze:

    No jak Widać pani Kinga nie może nic napisać , bo zaraz musi pracować w Urzedzie . To może ja napiszę inaczej : chyba ty pracowałeś w Urzedzie za Bąka , zarabiałeś te gigantyczne pieniądze , a teraz zostałeś odsunięty od koryta i już nie płyną na konto te krocie. W każdym Urzędzie się nagradza pracowników , a Klęczar zarabia mniej niż Bąk porównaj sobie oświadczenia majątkowe . Wiceburmistrzowie zarabiają we dwóch tyle co za Bąka jeden , tego już oczywiście nie widzicie .
    A tak jedno słówko do redaktora . Pisze pan o nagrodach w Rybniku , a jak Kinga pyta o zarobki w Marszałkowskim , to już pan poleca jej pisanie wniosku . Jeżeli pan tam pracuje to chyba ten Urząd powinien pan dawać za wzór . A tu nic nie wiadomo kto tam pracuje , jakie nagrody jaka kasa , czy to pana nie razi ?

   • kinga pisze:

    Nie pracuję w Urzędzie , nawet nie pracuję w Kętach , a w Oświęcimiu . Może mam jeszcze podać numer buta ? Niech pan się nie ośmiesza panie Mao . O ile mnie pamięć nie myli to było już na tej stronie przedstawione jakie nagrody otrzymują , a że nie odbywa się to z wielką pompą , to chyba dobrze. No juz widzę te komentarze , jakby była jakaś impreza z tym związana .

    • Pierre Cardin pisze:

     Podaj raczej swoje IQ sądzę, że jest na poziomie numeru twojego buta. Widzę że niektórzy wszędzie widzą Mao, ale mali ludzie tak mają. Tak na marginesie nie pracujesz w Oświęcimiu nie kłam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*