Jarmark Świętojański w Kętach już dziś

Serdecznie zapraszamy na tegoroczny Jarmark Świętojański, który odbędzie się dziś, tj. 21 października 2012 r. na kęckim Rynku z okazji odpustu ku czci św. Jana Kantego. Wydarzenie to za sprawą Uchwały Rady Miejskiej w Kętach z dnia 5 października 2012 r. ustanowione zostało oficjalnym Świętem Miasta Kęty.

Jarmark organizowany z okazji obchodów liturgicznego wspomnienia św. Jana Kantego – kęczanina, patrona akademików i teologów – to jedyne w regionie wydarzenie tego typu. Stanowi niebanalne połączenie tradycyjnego, średniowiecznego jarmarku z atrakcyjnymi pokazami rekonstrukcji historycznej.

Wydarzenie zainauguruje uroczysta Msza św. za łaski i opiekę św. Jana Kantego, która odprawiona zostanie w kościele pw. św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach o godz. 11:30.

Następnie, w godz. od 13:00 do 18:00, na płycie kęckiego Rynku prezentowane będą liczne pokazy i warsztaty związane ze średniowiecznym rzemieślnictwem, jak również koncerty i widowiska o charakterze historycznym. Wzniesiony zostanie także kompleksowy obóz średniowieczny – pojawią się osady, fortyfikacje obronne, a także kuźnie, zielarnie czy hafciarnie. Swe podwoje otworzy również warsztat powroźnika, garncarza i tkacza, a o dobry humor wszystkich zgromadzonych zadbają kuglarze, którzy żonglując, chodząc po linie i bijąc w bębny zaproszą do wspólnej zabawy. Nie zabraknie także warsztatów tańca dawnego oraz prezentacji strojów średniowiecznych i pokazów walk rozlicznych drużyn najemnych. Pieczę nad oprawą muzyczną podczas jarmarku sprawować będzie zespół muzyki dawnej „Jar”.

Dodatkową atrakcją, na jaką liczyć mogą wszyscy odwiedzający jarmark goście, będzie bezpłatne zwiedzanie wystaw stałych Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach w godz. od 13:00 do 16:00. Następnie, o 16:00 w muzealnej sali wystaw czasowych (piętro) odbędzie się prezentacja gry planszowej „Wśród zbójników i rycerzy Księstw Oświęcimskiego i Zatorskiego” przygotowanej przez pracowników Muzeum w Wadowicach przy współpracy z Muzeum w Kętach i Muzeum Zamkiem w Oświęcimiu. Gra osadzona jest w realiach XV-wiecznych Księstw Oświęcimskiego i Zatorskiego, zawiera elementy gry przygodowej oraz ekonomicznej.

Pokarm nie tylko dla duszy, ale i ciała zapewnią z kolei wystawiający podczas jarmarku swoje staropolskie jadło restauratorzy. Podniebienia odwiedzających jarmark ucieszą tradycyjnie przygotowane mięsiwa i ryby, serki na ciepło a także rozgrzewające napitki – wina, piwa i miody.

Podczas Święta Miasta każdy chętny będzie mógł również skorzystać z bogatej oferty rękodzielników i zakupić wykonane przez nich kunsztowne, wyjątkowe ozdoby oraz sprzęty. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie!


Burmistrz Gminy Kęty
Tomasz Bąk

Szczegółowy harmonogram wydarzenia:

13:00 – początek jarmarku;

14:00 – pierwszy pokaz Bielskiej Drużyny Najemnej „Svantevit”;

14:30 – pierwsze przedstawienie grupy Kuglarzy;

15:00 – druga prezentacja Bielskiej Drużyny Najemnej „Svantevit”;

15:30 – drugi pokaz w wykonaniu Kuglarzy;

16:00-16:30 – rozstrzygnięcie konkursu ZSG nr 1 o Janie Kantym, krótki występ młodzieży z ZSG nr 1, wręczenie nagród, prezentacja 4 prac;

16:30 – koncert zespołu muzyki dawnej Jar;

17:30 – trzecia prezentacja w wykonaniu Bielskiej Drużyny Najemnej „Svantevit”;

18:00 – trzeci pokaz Kuglarzy i zakończenie jarmarku.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne, Urzędowe, Wydarzenia i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*