Jak działają spółki komunalne w Twojej Gminie? – weź udział w monitoringu i sprawdź to!

jawnośćInteresujesz się tym, w jaki sposób działają spółki komunalne w Twojej gminie? Na co wydają publiczne pieniądze, jak wybierani są członkowie organów i czy w ogóle realizują zadania, do których zostały powołane? Chciałbyś to sprawdzić, ale nie wiesz jak? Sieć Obywatelska Polska prowadzi do 15 grudnia 2014 r. rekrutację do przyszłorocznego Monitoringu Spółek Komunalnych. Uczestnicy i uczestniczki monitoringu przejdą ekspresowy – dwa bezpłatne weekendowe zjazdy – kurs kontroli obywatelskiej oraz samodzielnie przy wsparciu ekspertów przeprowadzą monitoring w swojej gminie.

Mieszkańcy i mieszkanki wsi, miasteczek i miast mają nierzadko częstszy kontakt ze spółkami komunalnymi niż z urzędem gminy czy miasta. To one bowiem mają bezpośredni wpływ na komfort życia mieszkańców – dostarczają wodę i energię , odbierają nieczystości czy zapewniają publiczną komunikację. Powszechne jest przekonanie, że spółki działają niewystarczająco przejrzyście, uparcie bronią się przed udostępnianiem informacji publicznych, powołując się na ochronę tajemnicy przedsiębiorcy. A przecież w świetle prawa są jednostkami organizacyjnymi, przez które bezpośrednio działa gmina i podlegają kontroli obywatelskiej.

O monitoringu

Monitoring spółek komunalnych obejmie badanie przejrzystości działania spółek komunalnych w trzech obszarach – w sposobie ich powoływania, wydatkowaniu pieniędzy oraz zatrudnianiu członków organów i pracowników. Uczestnicy przeprowadzą diagnozę problemu, udokumentują go, zaproponują rozwiązania i spróbują podjąć działania na rzecz zmiany.

„Podczas Monitoringu Spółek Komunalnych powiemy jak krok po kroku przeprowadzić monitoring – jakimi zasadami się kierować, kogo i o co pytać, jak angażować innych mieszkańców i mieszkanki do działań na rzecz zmiany. To świetna dla początkujących watchdgów.” – zachęca do przyłączenia się do monitoringu Agnieszka Zdanowicz, koordynatorka Monitoringu Spółek Komunalnych.

Dla kogo?

Monitoring skierowany jest do osób działających indywidualnie, w grupach nieformalnych oraz organizacjach pozarządowych, które nie posiadają doświadczenia w prowadzeniu kontroli obywatelskiej. Osób, które chcą zdobyć wiedzę z tego zakresu i prowadzić takie działania w przyszłości, również po zakończeniu monitoringu.

Sieć Obywatelska Polska dokłada starań, żeby w monitoringu mogły uczestniczyć osoby, którym sytuacja życiowa może utrudniać udział w szkoleniach organizowanych w ramach monitoringu. „Zachęcamy do udziału osoby z niepełnosprawnościami, osoby opiekujące się dziećmi lub innymi zależnymi od nich bliskimi (w tym zwierzętami domowymi). Po przyjęciu do monitoringu będziemy zwracać się do przyjętych osób z pytaniem o konieczność zapewnienia opieki lub dodatkowe wsparcie.” – dodaje Agnieszka Zdanowicz.

Szczegółowe informacje o Monitoringu Spółek Komunalnych pod adresem: http://siecobywatelska.pl/1,444,rekrutacja_do_monitoringu_spolek_komunalnych.html

oraz na https://www.facebook.com/SiecObywatelskaWatchdogPolska?fref=ts

Więcej informacji udziela:

Agnieszka Zdanowicz

koordynatorka Monitoringu Spółek Komunalnych

agnieszka.zdanowicz@siecobywatelska.pl

tel. 22 844 73 55

watchdog logo_loga_norweg_z_patronatami_4_j6r3_qb3n.11

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*