Jak działają spółki komunalne w Twojej Gminie? – weź udział w monitoringu i sprawdź to!

jawnośćInteresujesz się tym, w jaki sposób działają spółki komunalne w Twojej gminie? Na co wydają publiczne pieniądze, jak wybierani są członkowie organów i czy w ogóle realizują zadania, do których zostały powołane? Chciałbyś to sprawdzić, ale nie wiesz jak? Sieć Obywatelska Watchdog Polska prowadzi do 15 grudnia 2014 r. rekrutację do przyszłorocznego Monitoringu Spółek Komunalnych. Uczestnicy i uczestniczki monitoringu przejdą ekspresowy – dwa bezpłatne weekendowe zjazdy – kurs kontroli obywatelskiej oraz samodzielnie przy wsparciu ekspertów przeprowadzą monitoring w swojej gminie.

Mieszkańcy i mieszkanki wsi, miasteczek i miast mają nierzadko częstszy kontakt ze spółkami komunalnymi niż z urzędem gminy czy miasta. To one bowiem mają bezpośredni wpływ na komfort życia mieszkańców – dostarczają wodę i energię , odbierają nieczystości czy zapewniają publiczną komunikację. Powszechne jest przekonanie, że spółki działają niewystarczająco przejrzyście, uparcie bronią się przed udostępnianiem informacji publicznych, powołując się na ochronę tajemnicy przedsiębiorcy. A przecież w świetle prawa są jednostkami organizacyjnymi, przez które bezpośrednio działa gmina i podlegają kontroli obywatelskiej.

O monitoringu

Monitoring spółek komunalnych obejmie badanie przejrzystości działania spółek komunalnych w trzech obszarach – w sposobie ich powoływania, wydatkowaniu pieniędzy oraz zatrudnianiu członków organów i pracowników. Uczestnicy przeprowadzą diagnozę problemu, udokumentują go, zaproponują rozwiązania i spróbują podjąć działania na rzecz zmiany.

„Podczas Monitoringu Spółek Komunalnych powiemy jak krok po kroku przeprowadzić monitoring – jakimi zasadami się kierować, kogo i o co pytać, jak angażować innych mieszkańców i mieszkanki do działań na rzecz zmiany. To świetna szkoła dla początkujących watchdgów.” – zachęca do przyłączenia się do monitoringu Agnieszka Zdanowicz, koordynatorka Monitoringu Spółek Komunalnych.

Dla kogo?

Monitoring skierowany jest do osób działających indywidualnie, w grupach nieformalnych oraz organizacjach pozarządowych, które nie posiadają doświadczenia w prowadzeniu kontroli obywatelskiej. Osób, które chcą zdobyć wiedzę z tego zakresu i prowadzić takie działania w przyszłości, również po zakończeniu monitoringu.

Sieć Obywatelska Watchdog Polska dokłada starań, żeby w monitoringu mogły uczestniczyć osoby, którym sytuacja życiowa może utrudniać udział w szkoleniach organizowanych w ramach monitoringu. „Zachęcamy do udziału osoby z niepełnosprawnościami, osoby opiekujące się dziećmi lub innymi zależnymi od nich bliskimi (w tym zwierzętami domowymi). Po przyjęciu do monitoringu będziemy zwracać się do przyjętych osób z pytaniem o konieczność zapewnienia opieki lub dodatkowe wsparcie.” – dodaje Agnieszka Zdanowicz.

Szczegółowe informacje o Monitoringu Spółek Komunalnych pod adresem: http://siecobywatelska.pl/1,444,rekrutacja_do_monitoringu_spolek_komunalnych.html

oraz na https://www.facebook.com/SiecObywatelskaWatchdogPolska?fref=ts

Więcej informacji udziela:

Agnieszka Zdanowicz

koordynatorka Monitoringu Spółek Komunalnych

agnieszka.zdanowicz@siecobywatelska.pl

tel. 22 844 73 55

watchdog logo_loga_norweg_z_patronatami_4_j6r3_qb3n.11

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*