Informacja KP PSP w Oświęcimiu nt. działań sytuacji powodziowej i podejmowanych działań

Nowa Wieś, rzeka Soła za stadionem Niwy

Nowa Wieś, rzeka Soła za stadionem Niwy

związane z usuwaniem skutków intensywnych opadów deszczu prowadzone są nieustannie, począwszy od czwartkowego wieczoru. Początkowo lokalne podtopienia występowały jedynie na terenie Gminy Brzeszcze, w Jawiszowicach ul. Trzciniec oraz w Brzeszczach przy ul. Sobieskiego i Nosala. Rozlewiska w tych miejscach pojawiają się zawsze przy nasilonych opadach deszczu, ze względu na szkody górnicze, dlatego też odpowiednio wcześniej prewencyjnie zostały tam zabezpieczone pompy dużej wydajności.

straży pożarnej, w tym Terenowej Służby Ratowniczej „Brzeszcze” polegają na wypompowywaniu powstałych rozlewisk.

Ponadto interwencje prowadzone są na terenie:

  • Miasta Oświęcim – ul. Kamieniec, gdzie trwa umacnianie i podwyższanie korony nasypu,
  • Gminy Kęty: miejscowość Bielany ul. Solna, gdzie trwa podwyższanie i umacnianie wałów na rzece Sole. W działaniach wykorzystywane było m.in. urządzenie do workowania piasku, zakupione w zeszłym roku przez Starostwo Powiatowe. Ponadto w Zasolu przy ul. Złotych Łanów trwa pompowanie rozlewiska i zabezpieczanie posesji zagrożonych zalaniem.

Według stanu na godzinę 14:30 w zaangażowane są 34 zastępy strażackie, w liczbie ok. 150 ratowników Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, dysponujące niezbędnym sprzętem, adekwatnym do rozmiarów powstałych rozlewisk. W odwodzie pozostają m.in. pompy wysokiej wydajności w tut. Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej.

Od dzisiaj (16 maja 2014 r.) od godziny 11:00, na mocy zarządzenia Starosty Oświęcimskiego na terenie całego powiatu oświęcimskiego obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. W związku z tym w południe w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Oświęcimiu pod przewodnictwem Starosty odbyło się Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, będącego zarazem sztabem kryzysowym, z udziałem przedstawicieli podległych służb i instytucji. Omawiana była aktualna sytuacja powodziowa. Ze względu zagrożenie powodziowe komenda powiatowa PSP w Oświęcimiu funkcjonuje w trybie podwyższonej gotowości bojowej, wzmocniona została obsada osobowa Stanowiska Kierowania oraz na bieżąco pracuje sztab powołany przez Komendanta Powiatowego PSP w Oświęcimiu.

O godzinie 15:00 stan alarmowy na głównych rzekach powiatu przekroczony był na Sole w Oświęcimiu (o ponad 130 cm) oraz na Wiśle w Jawiszowicach (o ponad 70 cm) z trendem wzrostowym. Ponadto odnotowano nieznaczne przekroczenie stanu alarmowego na Skawie w Zatorze. Z dostępnych informacji wynika jednak, iż nie ma bezpośredniego zagrożenia przerwania wałów. Jak dotąd nie zaistniała również potrzeba przeprowadzenia ewakuacji ludzi z terenów zagrożonych zalaniem.

St. kpt. Ryszard Dudek | PSP Oświęcim

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*