Informacja KP PSP w Oświęcimiu nt. działań sytuacji powodziowej i podejmowanych działań (2)

20140516159Przekazujemy Państwu informację Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu nt. działań sytuacji powodziowej i podejmowanych działań (stan na dzień maja r., na godzinę 19:30).

Działanie związane z usuwaniem skutków intensywnych opadów deszczu prowadzone są od czwartku – wieczorem.

W sumie dotychczas odnotowano 27 interwencji, z czego w 7 przypadkach działania nadal są prowadzone. Walka z żywiołem rozgrywa się głównie na terenie Gminy Kęty i Brzeszcze oraz na terenie Miasta Oświęcim. Są to przede wszystkim działania polegające na zabezpieczeniu budynków mieszkalnych, wypompowywaniu wody z powstałych rozlewisk oraz podwyższaniu i zabezpieczaniu wałów przeciwpowodziowych i nasypów.

Na chwilę obecną działania jednostek straży pożarnej prowadzone są nadal w miejscowościach:

  1. Gmina Brzeszcze: Jawiszowice (ul. Trzciniec, ul. Janowiec) oraz Brzeszcze (ul. Sobieskiego i Nosala) – wypompowywanie wody z rozlewiska oraz podnoszenie wału potoku Dankówka (ul. Janowiec),
  2. Gmina Kęty: Bielany ul. Solna – zabezpieczenie budynków mieszkalnych,
  3. Miasto Oświęcim: ul. Kamieniec – zabezpieczenie nasypu, oraz ul. Przeczna – zabezpieczenie obiektu.

W prowadzonych działaniach PSP i jednostek z terenu powiatu dobrze sprawdza się sprzęt zakupiony w zeszłym roku przez Starostwo Powiatowe – urządzenie do workowania piasku oraz rękawy przeciwpowodziowe, umożliwiające szybkie podniesienie wałów na znacznej długości.

Działania strażaków związane z usuwaniem skutków intensywnych opadów deszczu przeplatają się także z innego rodzaju interwencjami: usuwanie plam oleju po kolizjach drogowych, jak np. we Włosienicy (ul. Długa), gdzie dzisiaj wieczorem doszło do kolizji 4 pojazdów.

Łącznie we wszystkie działania zaangażowanych było ponad 50 zastępów straży pożarnej, tj. ponad 200 strażaków.

Nadal obowiązuje alarm przeciwpowodziowy, wprowadzony dzisiaj (16 maja) od godziny 11:00, na mocy zarządzenia Starosty Oświęcimskiego na terenie całego powiatu oświęcimskiego. W związku z tym w południe w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Oświęcimiu pod przewodnictwem Starosty odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, będącego zarazem sztabem kryzysowym, z udziałem przedstawicieli podległych służb i instytucji. Omawiana była aktualna sytuacja powodziowa. Ze względu zagrożenie powodziowe komenda powiatowa PSP w Oświęcimiu funkcjonuje w trybie podwyższonej gotowości bojowej, wzmocniona została obsada osobowa Stanowiska Kierowania oraz na bieżąco pracuje sztab powołany przez Komendanta Powiatowego PSP w Oświęcimiu. Na terenie naszego powiatu działania prowadzone przez straż pożarną osobiście w godzinach popołudniowych nadzorował Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej – nadbrygadier Andrzej Mróz.

Według stanu na godzinę 18:00 stan alarmowy na głównych rzekach powiatu przekroczony był na Sole w Oświęcimiu (o ok. 130 cm, z nieznaczną tendencją malejącą) oraz na Wiśle w Jawiszowicach (o 94 cm, niestety z trendem wzrostowym). Sytuacja na pozostałych rzekach powiatu jest ustabilizowana (Skawa i Wieprzówka – poziomy wody w okolicy stanów alarmowych).

Z dostępnych informacji wynika jednak, iż na terenie powiatu nie ma bezpośredniego zagrożenia przerwania wałów przeciwpowodziowych. Jak dotąd nie zaistniała również potrzeba przeprowadzenia ewakuacji ludzi z terenów zagrożonych zalaniem.

Źródło:
PSP Oświęcim | St. kpt. Ryszard Dudek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*