II Edycja Festiwalu Sputnik nad Kętami

Kino rosyjskie wraca do Kęt za sprawą II edycji Festiwalu nad Kętami! W dniach od 23 do 28 listopada 2012 r. w KINIEdk działającym przy Domu Kultury w Kętach wyemitowane zostaną rosyjskie (czy jeszcze radzieckie) dramaty obyczajowe, filmy sensacyjne, jeden melodramat wojenny oraz bajka dla dzieci.

Prezentujemy program Festiwalu:

23.11, g. 17.30

Otwarcie Festiwalu – recital Alexandra Maceradiego „Rosyjskie ballady i romanse”:

Maceradi swoim ciepłym głosem przekaże publiczności cząstkę swojej rosyjskiej duszy, śpiewając utwory Włodzimierza Wysockiego, Bułata Okudżawy, Aleksandra Rozenbauma, Jurija Łozy oraz tradycyjną muzykę ludową. Następnie zapraszamy na projekcję filmu:

Lecą żurawie – ZSRR, 1958, reż. M. Kalatozow:

melodramat wojenny

Historia romantycznej i głęboko tragicznej miłości pary kochanków, których szczęściu przeszkodziła wojna. Borys zgłasza się jako ochotnik na front, Weronika w dniu swoich urodzin zostaje sama. Lecą żurawie to niezwykły, wzruszający film pokazujący wojnę w nietypowy dla kinematografii radzieckiej sposób. Nie ma tu monumentalnych scen batalistycznych, rozwianych sztandarów i dowódców podejmujących decyzje ze stoickim spokojem. Kalatozow pokazuje wojnę z całą jej odpychającą ohydą, jako siłę niszczącą człowieka fizycznie i degradującą moralnie.

24.11, g. 11.00 Czeburaszek – ZSRR, 1963-1983, reż. R. Kaczanow:

film animowany

Czeburaszek to nieznane światu stworzenie z wielkimi uszami i równie wielkim serduszkiem, bohater opowiadań autorstwa Eduarda Uspienskiego oraz cyklu radzieckich animowanych filmów lalkowych w reżyserii Romana Kaczanowa.

25.11, g. 17.15 Trzeba przejść i przez ogień – ZSRR, reż. G. Panfiłow:

dramat wojenny

Akcja toczy się w okresie wojny domowej, tuż po rewolucji październikowej. Tania Tokina, prostolinijna sierota, należy do załogi pociągu sanitarnego czerwonych, który podąża za frontem. Mało doświadczona przez dziewczyna, właściwie jeszcze dziecko, styka się z nędzą, cierpieniem i śmiercią. Te wstrząsające doświadczenia nie są w stanie zniszczyć jej szczególnej wrażliwości. Przejawia się ona w tworzonych przez nią rysunkach, pięknych w swojej prostocie i naiwności.

25.11, g. 19.00 Konwój – Rosja, 2012, reż. A. Mizgiriew:

dramat

Centralnym punktem filmu jest historia amerykańskiego Kapitana, który konwojuje żołnierza dezertera do jednostki. Bohaterowie spędzają w Moskwie jedną dobę, w ciągu której zderzają się z normalnym życiem w dzisiejszej metropolii – czasami zabawnym, czasami tragicznym. Przyjaźń, która narodziła się między oficerem i szeregowym, zmienia podejście do życia Kapitana.

26.11, g. 19.00 Ładunek 200 – Rosja, 2007, reż. A. Bałabanow:

dramat, thriller

ZSSR, rok 1984. Koniec ery sowieckiej. Prowincjonalne miasteczko. Po wyjściu do klubu, znika córka sekretarza okręgowego komitetu Partii Komunistycznej. Nie ma żadnych świadków. Nie odnaleziono żadnych podejrzanych. Tego samego wieczoru, w domu na przedmieściach miasteczka, zostaje popełnione brutalne morderstwo. Sprawcą jest właściciel domu. Oba śledztwa prowadzi kapitan milicji Żurow.

27.11, g. 18.00 Hamlet – ZSRR, 1964, reż. G. Kozincew:

dramat

Jedna z najlepszych adaptacji szekspirowskiego arcydzieła w historii kina. Grigorij Kozincew odczytał tragedię w sposób dosyć typowy dla twórców radzieckich, ale dzięki temu dostrzeżono w niej treści, których dotąd nie zauważano. Pokazał „Hamleta” jako dramat polityczno-historyczny, z szeroko rozbudowanym tłem społecznym.

28.11, g. 18.00 Monolog – ZSRR, 1972, reż. I. Awerbach:

dramat obyczajowy

Petersburg, lata 70. XX wieku. Stary profesor Sretensky (Mikhail Gluzsky) pochodzący z inteligenckiej rodziny jest człowiekiem wrażliwym o wielkiej kulturze osobistej. Prowadzi spokojne, ustabilizowane życie. Nagle w jego poukładanym świecie pojawia się córka (Margarita Terekhova), którą profesor widział po raz ostatni, kiedy dziewczynka miała rok. Teraz ojciec musi pomóc dziewczynie odnaleźć się w wielkim mieście.

Bilety dostępne w Domu Kultury w Kętach, pok. nr 4, rezerwacja: animator@domkultury.kety.pl, tel. 33 844 86 78-79

pojedynczy bilet: 10 zł, karnet: 42 zł

[youtube_sc url=”http://www.youtube.com/watch?v=mlfQsr_-8mo”]

Źródło:
w Kętach

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*