Gminna Biblioteka Publiczna w Kętach opublikowała w BIP rejestr umów!

_Rejestr_umow_BibliotekaDotychczas jako redakcja doprowadziliśmy do ujawnienia w Biuletynie Informacji Publicznej rejestrów umów zawartych przez Urząd Gminy Kęty, Dom Kultury w Kętach, Sportu i Rekreacji w Kętach, a teraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Kętach. Biblioteka opublikowała niedawno w BIP rejestr zawartych umów. Udostępniony przez bibliotekę wykaz zawiera takie kolumny jak datę podpisania umowy, rodzaj umowy, nazwę kontrahenta, częstotliwość zawierania umów, przedmiot umowy, okres obowiązywania, i – last but not least – wartość umowy. Udostępniony rejestr jest prowadzony od początku 2015 roku.

Rejestry umów GBP w Kętach dostępny jest: TUTAJ

_Rejestr_umow_Biblioteka

W jaki sposób redakcja portalu doprowadziła do ujawnienia wykazu umów Gminnej Biblioteki Publicznej w Kętach w BIP, pokrótce przedstawiamy poniżej.

Dnia 17 stycznia 2015 roku złożyliśmy do trzech jednostek organizacyjnych Gminy Kęty (OSiR, GBP, MZWiK Sp. z o.o.) wnioski o informację publiczną w zakresie prowadzonych rejestrów umów. Pisaliśmy o tym w artykule z dnia 18 stycznia 2015 r. (zobacz: Wnioski o rejestry umów złożone do Biblioteki, MZWiK Sp. z o.o. i OSiR w Kętach).

Stosunkowo szybko, bo już 23 stycznia 2015 r. Dyrektor GBP w Kętach odpisała nam, że:

w GBP, pracuje korzystając z programu finansowo-księgowego firmy Comarch ERP Optima. Prowadzimy rejestr umów (obejmuje on umowy zlecenia, umowy o dzieło i inne), faktur, delegacji, zarządzeń dyrektora oraz zleceń na usługi.

Ponadto w odpowiedzi ujęto stwierdzenia:

Zbiór prowadzony jest w formie elektronicznej. Do prowadzenia rejestru służy oprogramowanie MS Excel. Żadne oprogramowanie bazodanowe nie wspiera prowadzenia zbioru. Ponieważ rejestr prowadzony jest w MS Excel, możliwe są wszystkie wyszukiwania na jakie pozwala ten program. Można również dokonać wydruku oraz eksportu do innego formatu, np. PDF.

Wobec powyższego w kwietniu 2015 r. przesłaliśmy do Dyrekcji GBP wniosek – stosownie do treści art. 63 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej – aby przedmiotowy wykaz umów został opublikowany w BIP tej jednostki.

Dnia 28 kwietnia 2015 r. otrzymaliśmy na to odpowiedź:

Informuję, że rejestr umów GBP został zamieszczony na BIP.

Uzupełniany będzie 4x na rok.

Z poważaniem

J. Bakalarska

Wobec tego, że rejestr ten został udostępniony, ale bez wartości umów, tego samego dnia poprosiliśmy o uzupełnienie tego rejestru w BIP o tę właśnie kolumnę.

20 maja 2015 roku otrzymaliśmy informację, że udostępniony w BIP wykaz umów został zaktualizowany o tę kolumnę.

Zwróciliśmy uwagę na brakujące kwoty w pozycji m.in. 4. (umowa z 12 lutego 2015 r.), na co w odpowiedzi dwa dni później Dyrekcja GBP w Kętach przekazała:

Teatr Maska został dopisany do rejestru niepotrzebnie. Nie mamy z teatrem osobnej umowy. Ich występ był jednorazowy i wystawili oni fakturę za usługę. Z tego co pamiętam był to koszt 350 zł.

___

Chcemy aby wszystkie Gminy Kęty, tj. MZEC Sp. z o.o., szkoły, przedszkola, GZOZ, GOPS, itd. (pełna lista tutaj) posiadały i udostępniły w wersji elektronicznej (przeszukiwalnej maszynowo) rejestry umów zawierane z podmiotami zewnętrznymi.

Udostępniły same z siebie. Już bez wniosków obywateli i prasy.

„Informacja o działaniu państwa powinna być rzetelna, aktualna, kompletna. Państwo ma obowiązek informowania społeczeństwa o swoim działaniu, bo bez tego obywatele przestają być podmiotami w państwie i nie ma demokracji.”

Piotr Waglowski: prawnik, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet.

___

Niebawem udostępnimy Państwu przekazane nam przez Prezesa rejestry zawartych umów przez MZWiK Sp. z o.o. w Kętach .

Jeśli pozostałe jednostki same nie opublikują w BIP wykazów umów, poprosimy je o to.

O to samo – drogi Czytelniku – możesz poprosić także Ty.

Wszystko krok po kroku opisane zostało tutaj: Procedura upubliczniania rejestrów umów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Inwestycje, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*