Gimnazjaliści z Nowej Wsi gospodarzami wymiany młodzieży polsko-łotewskiej

OLYMPUS DIGITAL CAMERAW środę, 19 czerwca 2013 r., ok. godz. 2.00 w nocy grupa młodzieży łotewskiej dotarła do Kęt, gdzie wspólnie z uczniami naszego Gimnazjum bierze udział w programie „Młodzież w działaniu”. Ten rodzajwymiany młodzieżyjest dofinansowany przez Unię Europejską.

Dyrektor Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego Grzegorz Żak powitał gości osobistym przemówieniem w języku… łotewskim.

Po śniadaniu rozpoczęły się zajęcia projektowe, przebiegające w języku angielskim. By przełamać pierwsze lody i zaktywizować uczestników, wszyscy brali udział w ciekawych zabawach zapoznawczo-integracyjnych. Po losowym podziale grupy na sześcioosobowe drużyny rozpoczęło się współzawodnictwo pomiędzy poszczególnymi zespołami, oczywiście według zasad współpracy i zachowania, które grupa wspólnie utworzyła i podpisała.

W parach polsko-łotewskich uczestnicy przeprowadzali wywiady i wypełniali kwestionariusze o swoich partnerach. Następnie na forum, opowiadali, czego się o nich dowiedzieli. By ułatwić zapamiętanie wszystkich imion uczestników stojąc w kręgu osoby kolejno wypowiadały swoje imię, wykonując przy tym jakiś ruch. Kolejny gracz powtarzał imię i ruch poprzednika, dodając swoje imię i gest. Ostatnia osoba miała najtrudniejsze zadanie, ponieważ kończąc zabawę, musiała powtórzyć wszystkie imiona i charakterystyczne ruchy wszystkich osób. Następnie każdy na kartce ze swoim imieniem rysował coś charakterystycznego dla siebie i uzasadniał swój wybór.

 

Kolejne zadanie polegało na zbudowaniu z patyczków na szaszłyki i gumek co najmniej metrowej konstrukcji, która utrzymałaby kubek z wodą. To ćwiczenie wymagało umiejętności współdziałania w grupie i okazało się nie lada wyzwaniem.

Po południu w Urzędzie Gminy odbyło się spotkanie z Burmistrzem Tomaszem Bąkiem. Po wymianie drobnych podarunków i miłych słów, wywiadach dla lokalnej telewizji i słodkim poczęstunku grupa mogła zwiedzić miejsce pracy Pana Burmistrza.

Następnym punktem programu była gra miejska „Poznajcie Kęty”, polegająca na wykonaniu zadań, związanych ze znalezieniem konkretnych miejsc i zdobyciu określonych informacji.

Po podwieczorku przyszedł czas na gry na świeżym powietrzu na kęckim orliku. Po meczu w piłkę nożną i siatkówkę, grupa odbyła nad Sołę.

W międzyczasie w swoich zespołach czynili przygotowania do wieczornego pokazu talentów, który odbył się po kolacji. Poszczególne drużyny zaprezentowały różnorodne popisy, m.in. (śpiew po polsku, łotewski i angielsku), taneczne, akrobatyczne, muzyczne (gra na akordeonie), aktorskie.

Dzień zakończył się ewaluacją, podczas której uczestnicy graficznie ocenili pierwszy dzień wymiany.

Przed nami kolejne wymagające zadania.

Agnieszka Maciąga / Joanna Gabryś

ZSG

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*