Festiwal Lodu w Kętach – ZDJĘCIA i FILMY

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia zdjęć i filmu z dzisiejszego Jarmarku Bożonarodzeniowego i Festiwalu Lodu na Rynku w Kętach. W artykule poniżej znajdziecie również obszerną relację z wydarzenia.

FILM:

[youtube_sc url=”http://www.youtube.com/watch?v=5RUL3HoQNCo”]

FILM TVK HD:

[youtube_sc url=”http://youtu.be/l2xJWNXhEC4″]

FILM OSWIECIMSKIE24:

[youtube_sc url=”http://youtu.be/Oz6WiF-x3uc”]

ZDJĘCIA:

.

Jeśli macie zdjęcia z dzisiejszego Festiwalu Lodu, możecie je przesłać na adres redakcji – redakcja(at)nowa-wies-kety.pl a najciekawsze z nich opublikujemy na łamach portalu.

RELACJA:

Już po raz kolejny Kęty zamówiły wyśmienitą pogodę na organizowaną w mieście imprezę. Sobotni Festiwal Lodu 2012 oraz Jarmark Bożonarodzeniowy odbyły się więc – zgodnie ze swoją nazwą – zarówno w gorącej atmosferze przedświątecznych zakupów, jak i przede wszystkim w iście zimowych nastrojach. Temperatura sięgająca minus kilkunastu stopni wyśmienicie sprzyjała zarówno lodowym instalacjom wzniesionym na kęckim Rynku, pokazom artystów z grupy teatralnej, którzy jako diabły i anioły doskonale wypadli na tle oprószonej śniegiem fontanny, a także… miłośnikom rozgrzewających potraw i napitków, których mnogość oferowały stoiska gastronomiczne.

Pierwsi zainteresowani bogatą ofertą wystawienników i rękodzielników, którzy przybyli na Jarmark z najróżniejszych stron Polski, pojawili się na naszym Rynku już o godz. 12:00. Czekały tam na nich stoiska pełne świątecznych dekoracji: od stroików, łańcuchów i bombek począwszy, na oryginalnych i nietypowych ozdobach (ręcznie malowane szklane kielichy, szydełkowe aniołki, bibeloty z lawendy czy zegarki w stylu retro) skończywszy. Precyzja, polot i kunszt – oto trzy terminy, które najlepiej oddają ducha sprzedawanych w tym wyjątkowym dniu przedmiotów.

Od godz. 12:00 w Muzeum im. A. Kłosińskiego w Kętach odbywały się również towarzyszące naszemu świętu pokazy. Do 15:00 można było podpatrywać, jak z materiałów ekologicznych robi się ozdoby świąteczne, natomiast o godz. 14:00 muzealnicy dokonali wielkiego otwarcia wystawy czasowej  „Wspomnienia – 100 rocznica urodzin Jana Grabowskiego”, która prezentuje 30 obrazów artysty. O wernisażu szerzej napiszemy w specjalnym artykule.

Nie mniej ciekawie, niż atrakcje oferowane przez rękodzielników i muzealników, zaprezentowały się stoiska gastronomiczne. Aby ogrzać zmarznięte dłonie, każdy chętny spieszył zakupić kubek grzanego piwa lub wina, a mrozem pobudzone do wzmożonej pracy żołądki mogły nasycić się góralskimi serkami podawanymi na ciepło, najróżniejszymi mięsnymi kąskami, bograczem i wieloma innymi daniami. Z kolei najmłodsi uczestnicy imprezy zaspakajali głód kolorowych słodkości krówkami, żelkami a także… lodami firmy Ice Mastry, która (jako główny sponsor Festiwalu Lodu 2012) obdarowywała uczestników zabawy wypełnionymi po brzegi paczkami zawierającymi swoje wyroby.

Pokarmem dla duszy i złaknionych atrakcji oczu od godz. 15:00 zajęli się zaś zaproszeni artyści. Domeną Jana Chrostka było rzeźbienie w lodzie, aktorzy z Teatru Gry Wstępnej w kostiumach aniołów, diabłów i królowej śniegu zabawiali publiczności prezentując dowcipne scenki, a kapela cięła na smykach i wygrywała na akordeonie zarówno pastorałki, jak i znane wszystkim mieszkańcom Podbeskidzia skoczne piosenki ludowe.

A kiedy zaczął zapadać zmrok i płyta Rynku rozświetliła się dzięki migoczącym ozdobom choinkowym i punktowym lampkom, najmłodsi otrzymali to, na co czekali cały dzień  – wraz z Burmistrzem Tomaszem Bąkiem nadali niesamowitą, świąteczną oprawę drzewku stojącemu tuż przy kęckiej fontannie. W poszły wykonane wcześniej przez przedszkolaków bombki z papieru, tasiemek i makaronu, brokatowe łańcuchy i białe jak śnieg anioły. Gwiazdę na czubku  choinki, z wszelkimi należnymi jej wielkimi honorami, powiesił sam Gospodarz Miasta.

Gdy niemal na każdej z gałązek znajdowała się już ozdoba, radosny gwar towarzyszący przystrajaniu drzewka przerwał najpierw cichy, lecz z czasem coraz to głośniejszy dźwięk dzwoneczków. Oto przybył św. Mikołaj wraz ze swą świtą, który postanowił nagrodzić wszystkie pracowite dzieci. Najmłodsi otrzymali więc z jego rąk świąteczne paczki pełne łakoci.

Najwytrwalsi uczestnicy Festiwalu Lodu do godz. 18:00 podziwiali jeszcze lodowe instalacje oraz figurę Gerdy i Kaja, dzieci znanych z andersenowskiej baśni „Królowa Śniegu”, która z każdym wykonywanym przez Pana Chrostka szlifem coraz mniej przypominała lodową bryłę, jaką była jeszcze popołudniu. Postument upamiętniający odwagę i przyjaźń tych dwojga dziecięcych bohaterów, jak również i pozostałe lodowe konstrukcje, będzie można podziwiać na kęckim Rynku tak długo, jak tylko pozwoli na to pogoda.

Zwieńczeniem sobotniego wydarzenia był specjalistyczny pokaż żonglerki ogniem. Śmiałkowie, którym nie straszne były ogniste kule, płonące pręty i rozżarzone do czerwoności wachlarze, zaprezentowali zapierające dech w piersiach widowisko.

Już po raz drugi udało się więc Kętom okiełznać dwa żywioły – hipnotyzujący ogień i zaklętą w lodowe bryły wodę. Wierzymy, że nie inaczej będzie podczas kolejnych Festiwali Lodu, na które już teraz bardzo gorąco (pomimo wciąż trzymającego mrozu) zapraszamy!

(tekst: UG Kęty)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne, Wydarzenia i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*