Festiwal ETNOmania w Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie (ZDJĘCIA i FILM)

_IMG_8601Trzecia edycja Festiwalu, który jak co roku miał miejsce na terenie skansenu w Wygiełzowie, przyniósł ze sobą prawdziwe bogactwo folkowych atrakcji – ujętych w aż sześć stref tematycznych: Rzemiosła, FOLKdizajnu, EKO, Muzyki oraz Dzieci i Relaksu.

W programie znalazły się całodzienne targi i warsztaty rękodzieła ludowego: garncarstwa, wikliniarstwa, bibułkarstwa, koronki klockowej, zabawkarstwa, bednarstwa, łyżkarstwa, malarstwa na szkle, wycinanki krakowskiej, rzeźbiarstwa.

[youtube_sc url=”https://www.youtube.com/watch?v=SZnIwD0FpJw”]

Odbyły się też zespołów folkowych (m.in. Kapela z Orliczka oraz Future Folk); pokazy i warsztaty tradycyjnych instrumentów ludowych; targi i warsztaty folkdizajnu oraz pokaz etnomody młodych polskich projektantów.

Podczas festiwalu było można kupić ekoprodukty i wziąć udział w ekowarsztatach (np. przetwarzanie starych T-shirtów, szycie lalek-przytulanek, tworzenie biżuterii i gadgetów z korka), oraz zapoznać się z etnoinstalacjami (kury giganty, wiklinowo-kwiatowy ogród). Chętni będą mogli skorzystać z potraw kuchni regionalnej.

W Festiwalu uczestniczył również portal „Nowa Wieś w gminie Kęty”. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii:

Szlak Tradycyjnego Rzemiosła to szlak dziedzictwa kulturowego, pomyślany jako ścieżki tematyczne dotyczące twórczości ludowej i tradycyjnego, znikającego wiejskiego rzemiosła Małopolski i Podkarpacia.

Tworzy go obecnie ponad 250 twórców. Są to osoby, które z pasją i zamiłowaniem pielęgnują dawne techniki rzemieślnicze. Większość twórców posiada otwarte pracownie-warsztaty, w których chętnie goszczą zainteresowane osoby – prezentują swoje wyroby, opowiadają o dawnych technikach rzemieślniczych, prowadzą pokazy i warsztaty. U wielu twórców można nabyć wybrane dzieła albo złożyć zamówienia na określone wyroby.

Szlak Tradycyjnego Rzemiosła jest efektem realizowanego przez Fundację NADwyraz projektu na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego Małopolski i Podkarpacia. Projekt powstał we współpracy z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. Zrealizowano go przy finansowym wsparciu Województwa Małopolskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

plakat2013

Źródło:
www.nowa-wies-kety.pl / ETNOmania – www.etnomania.pl / PAP

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Kulturalne, Społeczne, Wydarzenia i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*