Fajerwerki – Bądź ostrożny i reaguj gdy znajdują się w rękach dzieci

lighter-fireworks-5-1415127-mPetardy, rakiety, baterie, rzymskie ognie – zachowajmy ostrożność, używając ich. Większość jest prawidłowo wykonana i oznakowana, ale nieprzestrzeganie zasad może doprowadzić do wypadku. UOKiK, Policja i Celna przypominają wspólnie o zasadach bezpiecznych zakupów i używania fajerwerków.

W jedną noc sylwestrową odpalamy więcej fajerwerków niż przez cały rok. W tym czasie na terenie Unii Europejskiej dochodzi do kilkuset poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Przyczyną większości jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. 80 proc. ofiar stanowią mężczyźni w wieku 19-0 lat. Najczęstsze obrażenia to oparzenia i skaleczenia głowy i rąk, urazy oczu i uszkodzenia słuchu. O zgodność wyrobów pirotechnicznych z wymaganiami przepisów dbają Celna i Inspekcja Handlowa. Pierwsza kontroluje produkty importowane do UE, zatrzymując na granicy towar, który nie spełnia wymogów. Z kolei Inspekcja Handlowa stale sprawdza fajerwerki dostępne na rynku.

Konsumencie pamiętaj, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją.

KUPUJESZ – sprawdź, czy:

 1. Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.
 2. Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.
 3. Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.
 4. Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.
 5. Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej: informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.

UŻYWASZ – pamiętaj:

 1. Upewnij się, że w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone. W wielu miejscowościach obowiązują lokalne rozporządzenia, które ograniczają możliwość korzystania z wyrobów pirotechnicznych, np. tylko w noc sylwestrową.
 2. Czytaj instrukcje. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. Zwróć uwagę na ostrzeżenia.
 3. Zachowaj bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem – stań z boku i trzymaj źródło ognia w wyciągniętej ręce.
 4. Wybierz miejsce, w którym – korzystając z fajerwerków – nie zrobisz nikomu krzywdy i niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.
 5. Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków w sposób niebezpieczny czy zakłócanie porządku zgłoś na Policję.
 6. Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze: pożarną, pogotowie.
  (źródło: UOKiK)

Źródło:
Policja

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

9 odpowiedzi na Fajerwerki – Bądź ostrożny i reaguj gdy znajdują się w rękach dzieci

 1. tadeusz pisze:

  bylem na zebraniu na ktorym PANI zostala SOLTYSEM mowila pani ze zrobi pani wszystko z tego co widze robi pani wszystko bylo przekazanie ronda wNOWEJ WSI brak pani SOLTYS oraz RADNYCH mial byc SYLWESTER i co z tego wyszlo jedynie co sie pani udalo to sklocila pani wszystkie organizacje ktore dzialaja w NOWEJ WSI oprocz organizacji do ktorej pani wstapila rodzinnie najwazniejsze dla pani bylo w 2014 roku bylo zostac SOLTYSEM i RADNA

  • edek pisze:

   tadziu -nic nie stoi na przeszkodzie byś na sylwestra się zabawił ,było tyle ogłoszeń .
   -sylwester w nowej wsi w plenerze jeszcze nigdy nie był organizowany,dobrze wiesz jaką kwotą dysponuje sołtys nowej wsi ,a za parę stów to imprezy nie zrobisz.
   – o jakie organizacje tobie chodzi o koło gospodyń , tam jest coś nie tak ,tylko nie mów iż młodzież nie chce , były młodsze kobiety to ich już nie ma.
   -natomiast po paru m-cach rozliczasz p.sołtys ,morze za wczas
   -byłego sołtysa trzeba było wyrzucić wcześniej nie byłoby takiego zastoju przez tyle lat.

 2. nowowsianka pisze:

  Brak sylwestra to odgorna decyzja [moderacja]! Nie ma w Ketach to skąd kasa na nową wies! A za brak dożynek chyba wszyscy wiedzą komu należą się podziękowania!

 3. mieszkaniec pisze:

  Dziękujemy P.Sołtys za super sylwestra na parku naprawdę spełnia pani obietnice wyborcze w 100%,oby tak dalej to pani kadencja szybko dobiegnie końca,brak sylwestra i dożynek to narazie najlepsze decyzje podjęte przez panią gratuluje i pozdrawiam!

  • Aśka pisze:

   A kto komu broni spędzić i powitać Nowy Rok na zabawie sylwestrowej w dowolnym lokalu , za przyjemność za którą sam za siebie zapłaci. A dlaczego to całe społeczeństwo ma ponosić ogromne koszty za paru rozrabiaków,którzy chcą witać Nowy Rok w parku.Oczywiście musi być wynajęta ochrona ,toalety z Komaxu, sprzątanie i wywóz śmieci po imprezie a może jeszcze wynająć znany zespół rozrywkowy.A może zorganizować nie tylko w dworku, ale jeszcze na Widoku i na Nowsiu, żeby każdy miał bliżej.Zacznijmy trochę myśleć po gospodarsku i dostępne środki inwestujmy w infrastrukturę. Z czego to się mamy cieszyć- z braku mostu na Staszica, fatalnego stanu Floriana, chodnika w stronę Kęt na Oświęcimskiej, rozjeżdżonych poboczy w całej wsi po budowie ronda, no i chyba szczególnie z tego, że w ciągu 4-rech lat spadliśmy w rankingu Gmin, gdzie byliśmy Gminą w gronie stu najlepiej finansowo zarządzanych w Kraju na 1700 pozycję obecnie.Tragedia. Te żądania to mi przypominają taniec na tonącym Titanicu. Pani Sołtys proszę robić dalej konsekwentnie to co do Pani należy, bo ma Pani poparcie znacznej większości społeczeństwa rozsądnie myślącego.
   Serdecznie Pozdrawiam.

   • alojz pisze:

    P. Asiu tylko to były obietnice naszej Pani, cóż społeczeństwo się domaga. W naszym kraju wszystko opiera się tylko na obietnicach.

  • Mirka pisze:

   Jakie dożynki! Jak sama nazwa mówi na dożynkach bawili się głównie gospodarze, rolnicy i ludzie związani z obsługą rolnictwa- Kółko Rolnicze. A gdzie to dzisiaj jest? Nie ma Rolnika, który zechciał by odebrać wieniec i przez wiele ostatnich lat wieniec przyjmował jeden i ten sam Rolnik.W całej Wsi jedna krowa i nawet mało gdzie kury widać. Pola rozdziałkowane lub przejęte przez dużego gospodarza z poza Wioski a resztę przez Spółdzielnię z Bielan.Kółko Rolnicze skalone za bezcen.Pokażcie mi gospodarzy, którzy byli na ostatnich dożynkach. Myślę, że raczej festyn, który zorganizować może każdy.A nazwa dożynek w ostatnich latach była po to, żeby jedna z organizacji mogła przypinać kłoska i z tej zbiórki czerpać kilkutysięczne kwoty korzyści.

   • Jakub pisze:

    Tyle, że dożynki dożynkami i odkąd ja pamiętam, to organizował je sołtys i rada sołecka. Teraz władze mamy jakie mamy…
    Osobiście jest mi wstyd, że jesteśmy chyba jedną z niewielu wiosek gdzie dożynek nie było…

    • edek pisze:

     co wy macie z tymi dożynkami ,to nie jest wioska typowo rolnicza ,w nowej wsi jest morze trzech rolników którzy utrzymują się z uprawy ziemi.
     -od lat jest problem bo nikt nie chce wieńca odbierać ponieważ z tym się wiążą koszty,to jakie chcecie dożynki.
     -wszyscy szanują pracę rolników i to wszystko w tym temacie .
     tylko nie wyskakujcie że to tradycja .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*