E-pieniądz – bezpieczne korzystanie z bankowości elektronicznej

POLICJABlisko 19 milionów osób korzysta w Polsce z bankowości elektronicznej. Ponad połowa użytkowników aktywnie korzysta z usług banków realizowanych poprzez Internet. Przez ostatni rok liczba użytkowników bankowości internetowej wzrosła aż o dwa miliony osób. Możliwość dokonywania płatności, zakładania lokat, realizowania przelewów oraz korzystania z innych usług, które nie wymagają obecności w siedzibie banku, niesie jednak za sobą wiele niebezpieczeństw.

Jak ich uniknąć?

1. Chroń hasło dostępu
Hasło, które otrzymujesz od banku, służy do bezpiecznego logowania do systemu. Zapamiętaj je, nie zapisuj. Nie udostępniaj hasła nikomu, rób wszystko, aby nie dostało się w niepowołane ręce.

2. Nie odpowiadaj na podejrzane e-maile
Jeśli otrzymasz wiadomość, której nadawca żąda przekazania numerów i haseł koniecznych do logowania w systemie bankowości internetowej, zawiadom bank. Instytucje finansowe nigdy nie proszą swoich klientów o tego typu dane.

3. Korzystaj z pewnego komputera
Staraj się logować do systemu zawsze z jednego, pewnego komputera. Zwróć uwagę, czy połączenie z bankiem jest szyfrowane, o czym świadczy ikona w kształcie kłódki umieszczona przy pasku adresowym. Korzystanie z różnych miejsc logowania ułatwia zadanie przestępcom.

4. Aktualizuj programy
W komputerze, z którego korzystasz, staraj się jak najczęściej aktualizować programy, zwłaszcza przeglądarkę internetową. To ogranicza możliwość ataku ze strony przestępców, którzy poprzez sieć internetową w pierwszej kolejności pozyskują dane z gorzej chronionych komputerów.

5. Zawsze stosuj się do procedur
Logowanie do systemu, wykonywanie transakcji płatniczych, a także korzystanie z innych możliwości, jakie daje bankowość internetowa, zawsze wykonuj zgodnie z procedurą przyjętą przez bank, z którego usług korzystasz. Podpisując umowę, zapoznaj się z zasadami korzystania z elektronicznych instrumentów płatniczych.

6. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego
Dbaj o to, aby Twój był dobrze chroniony przed atakami wirusów. Dzięki temu lepiej chronione będą również Twoje pieniądze.

7. Zmieniaj hasła dostępu
Nie popadaj w rutynę, staraj się jak najczęściej zmieniać hasło dostępu do systemu bankowości internetowej. To zwiększa bezpieczeństwo Twoich pieniędzy.

E-pieniądz – bezpieczne korzystanie z kart płatniczych

W latach 1999- 2012 liczba wydanych przez banki w Polsce kart płatniczych wzrosła z 8,3 do ponad 33 milionów. W tym samym czasie wartość transakcji bezgotówkowych wykonywanych przy użyciu plastikowego pieniądza wzrosła z niemal 11, 5 mld złotych (stan na dzień 31.12.1999 roku) do przeszło 106 miliardów złotych w roku 2012 (dane z dnia 30.09.2012 roku).

Spośród ponad 33 milionów kart, 6,6 miliona stanowią karty kredytowe (w roku 1999 zaledwie 180 tysięcy). Jednocześnie, liczba bankomatów wzrosła z czterech tysięcy w roku 1999 do niemal 18 tysięcy (dane z 30.09.2012 roku).

Powszechność stosowania bezgotówkowego sposobu płatności oraz możliwości pobierania gotówki z bankomatów powoduje, że każda osoba korzystająca z tych udogodnień narażona jest na zagrożenia związane z działalnością przestępczą.

Jak ich uniknąć?

1. Chroń poufny numer PIN

Nie zapisuj go, staraj się zapamiętać. Jeśli już musisz zapisać ten numer, zrób to mądrze, ukrywając go w ciągu swojego numeru rachunku bankowego lub numeru PESEL.

2. Chroń kartę przed złodziejami i oszustami

Trzymaj ją w miejscu niedostępnym, najlepiej w wewnętrznej kieszeni, nie udostępniaj osobom nieuprawnionym, nie ujawniaj obcym danych dotyczących karty – numeru, kodu i daty ważności.

3. Wpisując numer PIN na klawiaturze terminala lub bankomatu, zawsze zakrywaj ręką klawiaturę

Nie pozwól, aby ktoś obcy dostrzegł wpisywany przez Ciebie numer PIN, zasłonięcie ręką chroni także przed nielegalnie zainstalowaną kamerą, z której korzystają przestępcy.

4. Zwróć uwagę na bankomat, w którym wypłacasz pieniądze

Urządzenie nie powinno mieć żadnych dodatkowych elementów wystających poza obrys bankomatu. Plastikowe nakładki umieszczone przy otworach służących do wkładania karty płatniczej oraz podejmowania gotówki przestępcy wykorzystują do kradzieży pieniędzy z naszego konta. W takich elementach mogą się również znaleźć kamery rejestrujące nasze zachowanie podczas korzystania z bankomatu. W razie wątpliwości powiadom policję!

5. Zagubienie bądź kradzież karty płatniczej niezwłocznie zgłoś bankowi

Dzięki szybkiemu powiadomieniu banku, a tym samym zastrzeżeniu karty, nie stracisz zgromadzonych na koncie pieniędzy. Jeśli jesteś pewien, że padłeś ofiarą przestępstwa, zgłoś się do jednostki policji.

6. Bądź zawsze obecny przy płatności kartą

Nie udostępniaj kart kasjerom w sklepach, kelnerom w restauracjach tak, aby nie mieć do niej dostępu. Jeśli przekazujesz kartę osobie, u której regulujesz płatność, nie spuszczaj jej z oka.

7. Sprawdzaj, czy posługujesz się właściwą kartą

Kontroluj stan swojego konta, zachowuj potwierdzenia transakcji, uważaj na prowizje banków. Używaj tej karty, na której korzystanie Cię stać.

Najczęściej notowane w Polsce przestępstwa związane z obrotem pieniądza:

– Kradzieże kart płatniczych i ich oszukańcze użycie w placówkach handlowych lub bankomatach (art. 278 § 5 kk i art. 286 § 1 kk),

– Posiadanie, posługiwanie się sfałszowanymi kartami płatniczymi (art. 310 § 2 kk),

– Przygotowanie do fałszowania kart płatniczych, poprzez montowanie na ATM (Automated Teller Machine – bankomat) i terminalach POS (Point of Sale – punkt sprzedaży) urządzeń technicznych, tak zwany „skimming” (art. 310 § 4 kk),

– Fałszowanie kart płatniczych, (art. 310 § 1 kk),

– Wykorzystywanie nielegalnie pozyskanych danych kart płatniczych do dokonywania oszukańczych transakcji za pośrednictwem terminali POS (card not present) oraz w sieci internet (art. 267 § 1 i 2 kk i art. 286 § 1 kk),

– Kradzieże gotówki i kart płatniczych z bankomatów, poprzez instalację na nich urządzeń technicznych (art. 278 § 1 i 5 kk).

Źródło:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*