Dziś Dzień Ojca

Z okazji Dnia Ojca wszystkim Tatom składamy serdeczne życzenia zdrowia, siły, wytrwałości i wspaniałych relacji ze swoimi dziećmi…

Ojciec – Syn:

List Tytusa Chałubińskiego do syna, Ludwika
Warszawa, 24 maja 1882 roku

 

Mój kochany Luciu
No, teraz już na nas obydwóch ciężko, Tobie egzamin na karku, a mnie wiosenny najazd chorych. Szczęściem, że się przecie korekta moich Grimmii [monografia mchów tatrzańskich] kończy, która mi dużo zabierała czasu. Tylko Ty, mój chwacie, trzymaj się ostro. Jeśli znajdziesz chwilę czasu, to mi napisz, kiedy się zaczyna egzamin, jak długo się ciągnie i w jakich odstępach czasu się odbywa i jakim porządkiem przedmiotów; a także wielu was zdaje razem. Kiedy Cię mamy czekać, abym wiedział, jak się urządzić z wyjazdem.
Dom w Zakopanem prawie skończony. Tylko z wyklejeniem czekać muszę większego ciepła. Jegomość pisze po prostu, że to VIII cud świata. Bodaj to górale, już jak szklić, to szklić. Wojtek znów utrzymuje, że szkoda takiego domu do lasa. Ot, i gadaj z nimi. Wojtek swój dom dopiero zaczął i dopiero jeden bok domu do zrębu postawił, ale jestem pewny, że skończy. Na sukurs odsyłam mu Józka, upatentowanego „szwieca” [szewca]. Wielce on mu się tam przyda. A chłop wyrósł okrutny. Mój drogi, kochany Luciu, tylko Ty mi się trzymaj krzepko, a pamiętaj, że święci garnków nie lepią.
Serdecznie Cię całuję. Od wszystkich pozdrowienia. Ostro, mój synu, ostro się trzymaj, a o zdrowiu pamiętaj. Do widzenia, do widzenia
Twój
Ojciec

Źródło:
Tytus Chałubiński, Listy 1840–1889, oprac. Aniela Szwejcerowa, Ossolineum 1970, s. 194.

 

Syn – Ojciec:

Przedstawiamy Wam Jana Holoubka – rozmowę Tadeusza Konwickiego z Gustawem Holoubkiem, ojcem Jana.

Słońce i cień – Gustawa Holoubka o życiu

część pierwsza:

[youtube_sc url=”http://www.youtube.com/watch?v=PoL0fjrDQt4″]

część druga:

[youtube_sc url=”http://www.youtube.com/watch?v=B1AY2CdG6pI”]

część trzecia:

[youtube_sc url=”http://www.youtube.com/watch?v=pH2LG3SIir8″]

część czwarta:

[youtube_sc url=”http://www.youtube.com/watch?v=z1_YzSGwaXk”]

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*