Dziesięć lat na deskach scenicznych „Minus Jeden” z Powiatowego Zespołu Nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej w Kętach

3 Jubileuszu  10-lecia Grupy Teatralnej Minus Jeden, działającej nieprzerwanie od 2005 r. w PZ Nr 9 odbyły  się 10 kwietnia 2015 r. w Domu Kultury w Kętach. Uroczystą galę poprowadzili absolwenci szkoły: Roksana Woźniak oraz Dominik Gąsior, którzy przez lata swojej nauki szkolnej, angażowali się  w działalność artystyczną szkoły.

Część oficjalną rozpoczęło przemówienie G. Mojżesz-Wlazły, dyrektor szkoły oraz powitanie szanownych gości, wśród których znaleźli się m. in. Jarosław Jurzak, wicestarosta oświęcimski, Monika Stalica – naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Oświęcimskiego, Elżbieta Kowalczyk – dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Wadowicach oraz Rafał Ficoń – zastępca burmistrza Gminy Kęty.

W klimat wspomnień wprowadził film dokumentujący działalność Grupy. Na ekranie kinowym  pojawiły się ilustracje i filmowe najważniejszych inicjatyw podejmowanych przez Grupę w ostatnim dziesięcioleciu. Część oficjalna została wzbogacona występami uzdolnionej  muzycznie i tanecznie młodzieży. Śpiew (Agata Grzędowska) przy akompaniamencie skrzypiec (Aneta Błasiak), fortepianu (Michał Karpiński), wraz z układem tanecznym (Joanna Płonka) były odzwierciedleniem różnych pasji artystycznych, w których realizuje się młodzież z „Dąbrowskiej”.  Czy wiedzą Państwo, że gdyby zgromadzić wszystkich członków grupy na tej sali, tych, którzy przeżyli spotkanie z teatrem w swojej karierze szkolnej, właśnie dzięki Grupie Teatralnej, to zapełniliby połowę miejsc? Tak, tak, było nas w sumie prawie stu pięćdziesięciu! W sumie zagraliśmy w  16 dużych spektaklach, nie licząc mniejszych przedstawień. A obejrzało nasze dokonania około 10,5 tys. widzów! – tak podsumowywała dziesięcioletnią działalność grupy Roksana Woźniak.

                Ostatnim punktem programu był premierowy spektakl przygotowany specjalnie na tę okazję. Sztuka „Opowieści lasku ardeńskiego” autorstwa Janusza Toczka była pretekstem do rozważań o charakterze współczesnej kultury. Ośmieszone zostały masowość, tandeta, postępujący konsumpcjonizm. Przedstawienie miało tym razem konwencję komediową i choć śmiała się do łez, podkreślała również po spektaklu, że można było w tym pomieszaniu i poplątaniu gatunków, tematów i konwencji odnaleźć trafną diagnozę współczesnego świata, w którym wartości są wypierane przez antywartości, a w miejsce refleksji wciska się „wielkie Nic”. Bohaterowie znani z literatury nie tylko dziecięcej: Śnieżka, Wilk, Czerwony Kapturek, Lis, Hamlet, Lady Makbet, Żmija…, zostają wchłonięci w tzw. „czarną dziurę”. Idą w stronę czerwonego światła, z którego już kiwa na nich „Nowa Era”. I choć to komedia – nie ma happy endu. Na koniec ogłuszona szumem medialnym siedzi w kompletnych ciemnościach, by po chwili poddać się niewyszukanej linii melodycznej w stylu disco-polo. I już wiadomo, dlaczego Hamlet z lasku ardeńskiego, po licznych próbach wygłoszenia słynnego monologu rozpoczynającego się od słów „Być albo nie być…”, wybiera właśnie to drugie, bowiem jak sam stwierdza: „lepiej nie być”.

                Istnienie grupy Minus Jeden zawdzięczmy ludziom wielkiego serca, którzy w tych dniach są nam szczególnie bliscy.  Bo nawet najlepsze chęci, upór, czy determinacja niewiele znaczą, gdy wokół brakuje życzliwości i gotowości do współpracy. Pragniemy szczególnie gorąco podziękować wszystkim ofiarodawcom za każdą formę wsparcia naszej działalności. Dziękujemy w imieniu swoim oraz młodzieży! Zapewniamy, że Państwa zaangażowanie służy rozwijaniu pasji młodych ludzi,  kształtuje ich charaktery, daje radość życia, jest więc najlepszą  inwestycją w przyszłość. Bardzo cieszy nas, że po tych 10 latach grupa Minus Jeden jest rozpoznawalna i pozytywnie odbierana w środowisku lokalnym. Czujemy się spadkobiercami tradycji artystycznych, które w murach obecnej „Dąbrowskiej” goszczą od czasów jej powstania w 1907r. Godna podziwu determinacja, zapał, poświęcenie wolnego czasu przez opiekunów i uczniów charakteryzowała pokolenia, które już odeszły, ale i teraz cechy te są znakiem rozpoznawczym wszystkich członków społeczności „Dąbrowskiej”. Jak powiedzieli goście i uczestnicy gali, doceniać należy zaangażowanie w rozwój artystyczny młodzieży wszystkich: władz oświatowych, sponsorów, nauczycieli, pracowników obsługi, rodziców. W rozmowach kuluarowych założycielki Grupy: Donata Wójcik-Bąbska i Izabela Paszko podkreślały, że nie przypuszczały, że „Minus Jeden” przetrwa próbę czasu, skoro jednak grupa istnieje już dziesięć lat, to należy sądzić, że praca nad rozwijaniem uzdolnień artystycznych młodzieży ma sens…

I. Paszko / PZ nr 9

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*