Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dziś Rzeczypospolitej Polskiej, święto ustanowione w 2004 r. przez na mocy Ustawy z dnia 20 lutego 2004 r. o zmianie ustawy z 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. 2 maja wywieszamy przed domami i mieszkaniami flagi narodowe jako znak naszej patriotycznej postawy.

 

 

Warunki eksponowania flagi:

1. Flaga musi być czysta i nie postrzępiona, a jej barwy nie mogą być wyblakłe.
2. Na otwartym powietrzu flaga jest eksponowana od świtu do zmroku. Jeśli ma pozostać na maszcie dłużej musi być dobrze oświetlona.
3. Nie eksponuje się flagi w dni deszczowe, w czasie zamieci śnieżnej i przy wyjątkowo silnym wietrze.
4. Flaga nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.
5. Na fladze nie umieszcza się żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków.
6. Jedynym godnym sposobem likwidacji zużytej flagi jest jej niepubliczne spalenie. Flagi związane z wyjątkowymi wydarzeniami przekazuje się do muzeum.

Sposoby eksponowania flagi:

1. Najbardziej godnym sposobem eksponowania flagi jest na maszcie pionowym lub skośnym
2. Inne sposoby eksponowania flagi to:
1) Wywieszenie z okna lub balkonu na drążku prostopadłym do ściany budynku.
2) Zawieszenie pionowo na linie umieszczonej nad ulicą między dwoma budynkami.
3) Zatknięcie na drążku w skośnym uchwycie przymocowanym do ściany budynku, latarni ulicznej lub pojazdu komunikacji miejskiej.
4) Umieszczenie na pręcie umocowanym do prawego błotnika samochodu (chorągiewka samochodowa).
5) Niesienie na drzewcu w pochodzie.
6) Umieszczenie na drzewcu na specjalnej podstawie w sali lub gabinecie, a także na podium po prawej stronie mównicy.
7) Umieszczenie na pręcie z podstawką i ustawienie na stole (flaga stolikowa).
8 ) Umocowanie górnego skraju do poziomej listwy w krytych obiektach sportowych.

 

Źródło informacji:
Instytut Heraldyczno-Weksylologiczny – albumpolski.pl

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

  1. Dziękujemy za opublikowanie informacji o DNIU FLAGI RP .Wszelkie inicjatywy podkreślające znaczenie naszych symboli narodowych są bardzo potrzebne.Jako inicjatywa POGOTOWIE FLAGOWE podejmujemy również działania popularyzujące wiedzę i dobre praktyki w dziedzinie symboli państwowych.W tym celu opracowaliśmy i nieodpłatnie udostępniamy materiały do publikacji,np.:Kalendarz Świąt -kiedy eksponować flagi, Protokół flagowy, artykuł o Dniu Flagi itp. Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z naszą stroną http://www.pogotowieflagowe.pl i naszym programem „DOBRA FLAGA” dla Polaków.Ponadto, na POGOTOWIU FLAGOWYM można zapoznać się z udoskonaloną ,unikalną w skali światowej konstrukcją flagi opracowaną w/g dwóch polskich patentów.DOBRA Flaga nie oplątuje się na drzewcu i zachowuje kształt falującego prostokąta w każdych warunkach.Na Pogotowiu Flagowym i You Tube można obejrzeć liczne filmy pokazujące jak DOBRA FLAGA pracuje-można powiedzieć-walczy i zawsze zwycięża,nawet w najtrudniejszych warunkach-to prawdziwy symbol wolnego narodu i każdego Polaka.Zwykła-oplątana i zaniedbana flaga narodowa kojarzy się ze zniewoleniem,brakiem suwerenności i ogólnie mówiąc,ze słabością-to antysymbol,wręcz karykatura symbolu.Zadbajmy o naszą BIAŁO -CZERWONĄ-to nasz najważniejszy symbol,który łączy nas ponad podziałami.Wkrótce Dzień Flagi.WYWIEŚMY FLAGI!!!!!To minimum,co powinien zrobić Polak w narodowe święto.

  2. POLAK pisze:

    DZIEŃ FLAGI. Nareszcie nasze barwy,nasza flaga biało-czerwona ma swoje święto!Wprawdzie to tylko Dzień Flagi,ale dla mnie -i mam nadzieję ,że dla wszystkich Polaków-to ważne Święto,nawet jeżeli niektórzy jeszcze tego święta nie rozumieją.W 2004 roku ,wraz z ustanowienie Dnia Flagi, zmieniono treść Ustawy o godle,na mocy której każdy może eksponować barwy narodowe bez ograniczeń.Zniesiono tym samym kary za wywieszanie flag poza określonymi /przez władzę /dniami-jednym słowem flaga polska wróciła do Polaków.Flaga jest bezpartyjna,łączy Polaków ponad podziałami,łącząc daje siłę we wspólnym działaniu.Wykorzystajmy to i eksponujmy nasze flagi jak najczęściej,ale z należnym szacunkiem.Zaniedbana, pomięta i oplątana flaga jest niedopuszczalna-to karykatura naszego symbolu i trzeba z tym walczyć.Mam tzw.DOBRĄ FLAGĘ ,która nie oplątuje się i zawsze dobrze wygląda.Wywieszam flagę jak najczęściej,czasami zostawiam na długo po świętach. YouTube i Pogotowie Flagowe pokazują filmy jak DOBRA FLAGA pracuje w różnych warunkach.Flaga na maszt,POLACY!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*