Działania policji w powiecie oświęcimskim w ramach Akcji 'Znicz 2012′

W najbliższych dniach, w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, na polskich drogach nastąpi znaczne wzmożenie ruchu pojazdów i pieszych. Najbardziej odczuwalny i uciążliwy będzie on w rejonach cmentarzy i dworców kolejowych oraz trasach wjazdowych i wyjazdowych.

Przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa: Należy pamiętać, aby prowadzić swój pojazd z prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze. Szczególnie w tych dniach, kiedy ten ruch jest znacznie większy, istotne jest, aby utrzymywać niezbędny odstęp miedzy pojazdami.

Niedopuszczalne jest wsiadanie za kierownicę po alkoholu  dla bezpieczeństwa własnego i rodziny, a także w obawie przed konsekwencjami,  gdyż w tych dniach również elementem kontroli będzie sprawdzenie stanu trzeźwości kierowcy.

Pamiętajmy, aby przed wyjazdem w dłuższą trasę sprawdzić stan techniczny naszego samochodu /sprawność układu hamulcowego, kierowniczego, oświetlenie i stan opon/. Trasę pokonujmy etapami, robiąc, co pewien czas przerwę na odpoczynek.

Zwracajmy szczególną uwagę na znaki drogowe. W tych dniach w wielu miejscach pojawią się nowe oznaczenia. Dotyczy to szczególnie rejonów wokół cmentarzy. W newralgicznych miejscach ruchem kierować będą policjanci ruchu drogowego i to do ich poleceń w pierwszej kolejności należy się stosować.

Przypominamy, że samochody pozostawione w miejscach, gdzie jest to zabronione i gdzie utrudnia to ruch lub zagraża bezpieczeństwu będą usuwane na koszt właściciela.

Apelujemy także do pieszych uczestników ruchu, aby korzystali z chodników, a w przypadku ich braku  z pobocza. Przed wejściem na jezdnię powinni zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. W godzinach wieczornych idąc poboczem drogi pieszy dla własnego bezpieczeństwa powinien być wyposażony w odblaski.

Pamiętajmy także, aby nie pozostawiać wartościowych przedmiotów w widocznych miejscach. Mogą one stać się łatwym łupem złodziei. Jeśli mimo wszystko padniemy ofiarą przestępstwa, niezwłocznie poinformujmy o Policję, nie zacierajmy śladów i starajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów mogących pomóc policjantom w ujęciu sprawcy.

Policjanci ruchu drogowego, prewencji oraz strażnicy miejscy, będą czuwać nad bezpieczeństwem na drogach, jednakże dużo zależy od samych użytkowników dróg muszą oni pamiętać,  że bezpieczeństwo nie jest dziełem przypadku. Zadbajmy o to aby każdy z nas bezpiecznie powrócił do domu. 

Akcja 'Znicz 2012′ będzie trwać od 31 października do 4 listopada 2012 r.

Źródło:
Komenda Powiatowa Policji w Oświęcimiu

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Społeczne, Urzędowe, Wydarzenia i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*