Dwie dyspozytornie w Małopolsce: Kraków i Tarnów

dobiegają końca zmiany organizacyjne systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Większość powiatów została już podłączona do właściwych dyspozytorni, a od lutego przyszłego roku w naszym województwie będą dysponowane wyłącznie z dwóch miejsc: Krakowa i Tarnowa.

Koncentracja pozwoli na podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców, racjonalne wykorzystanie potencjału, sprawniejsze dysponowanie służbami ratowniczymi i szybszy dojazd na miejsce zdarzenia.

W tym roku, do tej pory, do dyspozytorni Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego włączono już następujące rejony: Myślenice, Proszowice, Niepołomice, Skawina, Miechów, Sucha Beskidzka, Wadowice, Chrzanów, Oświęcim.

Do końca tego roku do KPR przyłączone jeszcze zostaną: Nowy Targ, Zakopane i Olkusz.

Do dyspozytorni Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie jesienią tego roku oraz w styczniu 2013 r. włączone zostaną: Brzesko, Dąbrowa Tarnowska, Nowy Sącz, Bochnia, Gorlice i Limanowa.

DWIE SKONCENTROWANE DYSPOZYTORNIE MEDYCZNE

Harmonogram zakłada, że 1 lutego 2013 r. będą funkcjonować dwie skoncentrowane dyspozytornie pogotowia ratunkowego: w Krakowie i Tarnowie. W Tarnowie będzie działać 5 stanowisk, w Krakowie – 12. Na jedno stanowisko dyspozytorskie przypadać będzie średnio 200 tys. mieszkańców.

Krakowskie Ratunkowe będzie dysponowało 73 zespołami ratownictwa medycznego, w tym 30 typu „S” i 43 typu „P”.

Dyspozytornia w Tarnowie będzie obsługiwać 37 zespołów: 14 specjalistycznych i 23 podstawowe.

WIĘCEJ KARETEK

Oczekujemy na zatwierdzenie przez Ministra Zdrowia decyzji o uruchomieniu dodatkowych zespołów ratownictwa medycznego w Małopolsce.

Zaplanowano zwiększenie liczby zespołów ratownictwa medycznego w rejonie tatrzańskim (miejsce stacjonowania: Zakopane) o 0,5 typu „P” od 1 stycznia 2013 roku do 31 marca 2013 roku oraz 0,5 karetki typu „S” od 1 lipca 2013 roku do 30 września 2013 roku i w latach następnych, w godzinach od 9 do 21. Powyższe zmiany podyktowane są zwiększoną liczbą interwencji w okresie zwiększonego ruchu turystycznego w Zakopanem.

Zaplanowano zwiększenie liczby zespołów w rejonie krakowsko – wielickim o  0,5 ZRM typu „P” z miejscem stacjonowania w dzielnicy Bieńczyce, w okresie od 1 października 2012 roku do 31 grudnia 2012 roku oraz od 1 stycznia 2013 roku do 31 grudnia 2013 roku i w latach następnych, w godzinach od 7 do 19.

Uruchomienie dodatkowego ZRM w krakowskim rejonie operacyjnym, podyktowane jest zwiększoną liczbą interwencji zespołów ratownictwa medycznego obsługujących dzielnicę Bieńczyce.

MIEJSCA STACJONOWANIA BEZ ZMIAN

Miejsca stacjonowania karetek na razie pozostaną bez zmian. Czasy dojazdów będą monitorowane w ramach systemu teleinformatycznego skoncentrowanych dyspozytorni.

Monika Frenkiel
Rzecznik prasowy wojewody małopolskiego

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Inwestycje, Społeczne, Urzędowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*