Dokumenty przekazane przez UG Kęty w sprawie sprzedaży działki w Nowej Wsi (nagranie, protokoły, pisma)

_07Redakcja portalu „Nowa Wieś w gminie Kęty” dnia 10 lutego 2014 roku złożyła do Urzędu Gminy Kęty wniosek o udostępnienie informacji publicznej w kwestii sprzedaży działki nr 273/3 w Nowej Wsi, będącej przedmiotem ostatniej dyskusji na sesji Rady Miejskiej w Kętach. Dziś otrzymaliśmy odpowiedź, którą poniżej Państwu prezentujemy.

W artykule z dnia 14 lutego 2014 roku (link: Rezygnacja Pana Andrzeja Kajora z funkcji Sołtysa Nowej Wsi oraz rezygnacja Pani Zofii Gasidło z funkcji członka Rady Sołeckiej) opisaliśmy sprawę niedoszłej sprzedaży gminnej nieruchomości osobie prywatnej, która to działka znalazła się w porządku obrad ostatniej sesji Rady Miejskiej w Kętach.

By mieć pełniejszy obraz prezentowanej w ww. artykule sprawy, jako redakcja czasopisma, na podstawie art. 61 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, art. 3a Prawa prasowego oraz na podstawie art. 2 w związku z art. 10 ustawy o dostępie do informacji publicznej zwróciliśmy się dnia 10 lutego 2014 r. do Urzędu Gminy Kęty udostępnienie informacji publicznej w zakresie:

– protokołu(ołów) Komisji Spraw Gospodarczych Rady Miejskiej w Kętach, na której podejmowana była kwestia dotycząca sprzedaży działki nr 273/3
– wszystkich protokołów zebrań (wraz ze wszystkimi załącznikami i listami obecności) Rady Sołeckiej w Nowej Wsi, które odbyły się od 1 stycznia 2011 roku do dnia odpowiedzi na niniejszy wniosek o udostępnienie informacji publicznej
– pisma Rady Sołeckiej w Nowej Wsi skierowane do Przewodniczącego RM w Kętach w sprawie braku zgody na sprzedaż przedmiotowej działki i prośby wycofania projektu uchwały
– pisma sołtysa Nowej Wsi Pana Andrzeja Kajora z dnia 22 marca 2013 r. co do pozytywnej opinii Rady Sołeckiej w kwestii sprzedaży przedmiotowej działki.
– oraz informacji o dacie najbliższego planowanego Zebrania Wiejskiego w Nowej Wsi

W dniu dzisiejszym (17 lutego 2014 roku) UG Kęty przekazał nam w formie skanu pdf większość dokumentów, o które wnioskowaliśmy. Nie udostępniono nam jedynie protokołów z zebrań Rady Sołeckiej, z uwagi na nie dysponowanie tymi materiałami przez UG Kęty.

Oto pełna odpowiedź UG Kęty (11 stron – proszę przesuwać z boku by zobaczyć całość dokumentacji) na złożony przez nas wniosek:

Pismo Pani Bernadety Niedoba zamieszkałej w Nowej Wsi skierowane do Burmistrza Gminy Kęty w dniu 29 stycznia 2013 roku a dotyczące wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze bezprzetargowej działki nr 1536 położonej w Bielanach oraz działki nr 273/1 położonej w Nowej Wsi:

Pismo Dyrektora Wydziału Środowiska i Przedsiębiorczości UG Kęty z dnia 9 kwietnia 2013 roku skierowane do Wydziału Gospodarki Nieruchomościami w UG Kęty – negatywna opinia sprzedaży działki nr 1536:

Pismo Burmistrza Gminy Kęty skierowane do Rady Sołeckiej w Nowej Wsi z dnia 17 kwietnia 2014 r. w celu wydania opinii na temat sprzedaży działki nr 1536 położonej w Bielanach:

 

Ponadto otrzymaliśmy od jednego z radnych RM w Kętach nagranie Komisji Spraw Gospodarczych z dnia 27 stycznia 2014 roku, na którym podejmowana była sprawa przedmiotowej działki.

Fragment ten można odsłuchać tutaj:

[youtube_sc url=”http://www.youtube.com/watch?v=n-y0N4AIOLg&feature=youtu.be”]

Przedstawiamy również otrzymany od mieszkańca Nowej Wsi protokół z posiedzenia Rady Sołeckiej w Nowej Wsi, które odbyło się dnia 24 maja 2013 r.

_Protokół_58

_Protokół_59

_Protokół_60

_Protokół_61

_Protokół_62

Zebranie Wiejskie w Nowej Wsi odbędzie się dnia 9 marca 2014 roku (niedziela) o godzinie 17:00 w sali OSP przy ul. św. Floriana 37 w Nowej Wsi. Porządek obrad można zobaczyć TUTAJ.

Zobacz także:

Rezygnacja Pana Andrzeja Kajora z funkcji Sołtysa Nowej Wsi oraz rezygnacja Pani Zofii Gasidło z funkcji członka Rady Sołeckiej

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Inwestycje, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

10 odpowiedzi na Dokumenty przekazane przez UG Kęty w sprawie sprzedaży działki w Nowej Wsi (nagranie, protokoły, pisma)

 1. kaskader pisze:

  Po co się tyle rozpisywać gołym okiem widać, że Luby chciałby zatuszować sprawę i wymyśla o prostych ludziach z Nowej Wsi.

 2. luby pisze:

  Czy napisałem, że JA się gubię?
  A jeśli Pan sądzi, że ludzie prości, a wykształceni to to samo, to gratuluje.

 3. luby pisze:

  Napisał ten, co swojego nie podał…

 4. prawda pisze:

  „Luby” -Podałeś nazwisko redaktora naczelnego portalu to podaj też swoje dane niech wszyscy zobaczą komu to przeszkadza.

 5. luby pisze:

  Hałat daj se już spokój detektywa z ciebie nie bedzie

  • Redakcja pisze:

   Szanowny Panie „luby”

   Przede wszystkim, sprawy de facto nie wykryłem ja, a ujrzała ona światło dzienne na ostatniej sesji rady miejskiej, gdy mieszkańcy publicznie mogli się o niej dowiedzieć.

   Uważam, że mieszkańcom Nowej Wsi należy się przedstawienie faktów i dokumentów w przedmiotowej sprawie, zwłaszcza jeśli bezpośrednią konsekwencją ich zaistnienia jest rezygnacja z pełnionej funkcji przez sołtysa wsi.

   Jako dziennikarz portalu stworzonego (głównie) dla mieszkańców Nowej Wsi mam obowiązek na jego łamach rzetelnie informować o ważnych dla mieszkańców faktach, wydarzeniach i sprawach.

   Art. 10. Prawa prasowego
   1. Zadaniem dziennikarza jest służba społeczeństwu i państwu. (…)

   Art. 6. Prawa prasowego
   1. Prasa jest zobowiązana do prawdziwego przedstawiania omawianych zjawisk. (…)
   4. Nie wolno utrudniać prasie zbierania materiałów krytycznych ani w inny sposób tłumić krytyki.

   By przedstawić pełniejszy obraz prezentowanych spraw należy opierać się na dokumentach i materiałach źródłowych. W tym też celu gazeta/czasopismo/portal składa się wnioski o udostępnienie informacji publicznej do podmiotów zobowiązanych.

   Prawo uzyskiwania informacji przysługuje każdemu jako prawo człowieka. Konstytucja RP w art. 61 zawiera regulacje dotyczące uzyskiwania informacji publicznej służące realizacji przez obywateli najważniejszej zasady konstytucjonalizmu demokratycznego – suwerenności narodu określonej w art. 4.

   Jeśli uznajesz, że uzyskiwanie od urzędu informacji publicznych to działalność detektywistyczna, to pozwolisz, ale nie skomentuję tego osądu, a resztę pozostawiam ocenie czytelników.

   Marcin Hałat

   • luby pisze:

    Po co więc wyciągać jakieś mapki, dokumenty, itd?
    w Nowej Wsi są ludzie prości (w pozytywnym tego słowa znaczeniu oczywiście) i oczekują informacji na temat, prostych, czytelnych, a w tej lawinie dokumentów można się pogubić.
    A z innej beczki. Portal „stworzony (głównie) dla mieszkańców Nowej Wsi”, a więcej informacji jest tutaj z Kęt i innych miejscowości naszej Gminy…
    Na temat sportu, szkoły, kościoła i innych rzeczy związanych z Nową Wsią – zero.

    • Redakcja pisze:

     Szanowny Panie „luby”,

     Odpowiadając na Pana kolejny komentarz, bardzo proszę o wskazanie konkretnych fragmentów tekstu czy grafik, w których się Pan gubi, postaram się je Panu wyjaśnić.

     Mieszkańcy Nowej Wsi po ostatnich publikacjach zgłaszali się do naszej redakcji z prośbą o wskazanie, o którą działkę konkretnie chodzi w przedmiotowej sprawie (prosili o załączenie mapek, co uczyniliśmy).
     Myślę, że temat został przez nas przedstawiony dość klarownie, poparty skanami dokumentów udostępnionymi przez UG Kęty, fragmentem nagrania z Komisji Spraw Gospodarczych czy zdjęciami z geoportalu.

     Pisze Pan, że: „w Nowej Wsi są ludzie prości (w pozytywnym tego słowa znaczeniu oczywiście) i oczekują informacji na temat, prostych, czytelnych, a w tej lawinie dokumentów można się pogubić.”

     Z tego co wiem, to znaczna część osób mieszkających w Nowej Wsi posiada wykształcenie średnie i wyższe, nikt nigdy nie wskazywał, że artykuły publikowane na portalu są pisane językiem zbyt trudnym do zrozumienia, zatem nie bardzo rozumiem Pana uwagę.

     Odnosząc się do zarzutu, iż na portalu „Nowa Wieś w gminie Kęty” więcej jest informacji z Kęt czy innych miejscowości gminy Kęty, a – jak Pan twierdzi – „na temat sportu, szkoły, kościoła i innych rzeczy związanych z Nową Wsią – zero”, zwracam uwagę, że nie jest to prawda (uprzejmie proszę zaznajomić się z artykułami nie tylko z pierwszej strony) i ponadto wyjaśniam, co następuje:

     1) niepodzielnie od początku istnienia portalu (czyli od 2011 roku) na naszej stronie w zakładce „Powitanie” widnieje informacja zachęcająca wszystkich mieszkańców Nowej Wsi, do współtworzenia tego portalu i dzielenia się informacjami, które uznają za warte rozpowszechnienia.

     2) w zakładce „Kontakt” cały czas aktualne jest zaproszenie mieszkańców do współpracy, zaproszenie to ponawiamy i przypominamy w artykule:
     https://www.nowa-wies-kety.pl/chcesz-zostac-redaktorem-portalu-nowa-wies-w-gminie-kety-serdecznie-zapraszamy/

     3) Portal nowa-wies-kety.pl jest prowadzony społecznie, niekomercyjnie. W miarę naszych możliwości informacje na stronę zdobywamy we własnym zakresie. Współpracujemy stale z grupą aktywnych osób, które na bieżąco przesyłają nam aktualności (np. z Panem Pawłem Kłaputem w zakresie ALF, albo Panią Katarzyną Kajor-Suwała w zakresie działalności świetlicy środowiskowej).

     Zawsze byliśmy i wciąż jesteśmy otwarci na współpracę m.in. z sołtysem, ze strażakami, parafią, klubem Niwa Nowa Wieś, szkołą i wieloma organizacjami i aktywnymi działaczami w Nowej Wsi… Nie zawsze te informacje do nas docierają, ale są dostępne na pewno na stronach klubu, szkoły, czy parafii.

     4) Informacje dotyczące Kęt pojawiają się na stronie „Nowej Wsi W GMINIE KĘTY” nieprzypadkowo (myślę, że to jest oczywiste), ponieważ nierzadko z takich informacji, szkoleń, wydarzeń, czy spotkań mogą skorzystać właśnie mieszkańcy Nowej Wsi (koncerty, recitale, festiwale, Uniwersytet Trzeciego Wieku, spotkania z ciekawymi ludźmi, seanse filmowe, Dni Kęt, Lato z Radiem, imprezy sportowe, kulturalne, itp.).

     Zatem, serdecznie zapraszamy do konstruktywnego działania na rzecz sołectwa.

     Jeśli natomiast ktoś mimo naszych starań uważa, że to, co się na tej stronie ukazuje, nie jest godne uwagi czy zainteresowania, to uprzejmie informujemy, że lektura portalu Nowej Wsi nie jest obowiązkowa :-).

     Z wyrazami szacunku i poważania
     Marcin Hałat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*