Dąbrowska „szkołą przodującą”, czyli niezwykły Dzień Edukacji Narodowej w PZ nr 9

IMG_8063W murach najstarszej placówki oświatowej na ziemi oświęcimskiej 17 października 2013r. spotkali się zaproszeni goście, nauczyciele oraz uczniowie, by świętować dwa ważne wydarzenia: Dzień Edukacji Narodowej oraz włączenie szkoły przez Stowarzyszenie Pomocy Szkole do Klubu Przodujących Szkół.

Pozwoliłam sobie zaprosić Państwa do nas, ponieważ mamy szczególny powód do świętowania. Spotkał nas zaszczyt włączenia naszej placówki do Ogólnopolskiego Klubu Przodujących Szkół. Dodatkowym powodem jest niedawne święto wszystkich osób związanych z oświatą – Dzień Edukacji Narodowej, którego szkolne obchody przełożyliśmy na tę szczególną okazję. – rozpoczęła uroczystość Grażyna Mojżesz-Wlazły, dyrektor szkoły i przywitała gości: panią Dorotę Niedzielę, poseł na Sejm RP, panią Monikę Stalicę, Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu, panię Ewę Kantykę, starszego wizytatora Kuratorium Oświaty, przedstawicieli Gminy, dyrektorów szkół i placówek kulturowych oraz instytucji współpracujących z placówką, byłych dyrektorów, Przyjaciół i Absolwentów Szkoły oraz wszystkich przybyłych na uroczystość.

Pierwszą część uroczystości stanowiło przekazanie aktu przyjęcia do Klubu Przodujących Szkół przez Zofię Grzebisz-Nowicką, przewodniczącą Krajowego Stowarzyszenia Pomocy Szkole i Bohdana Piotrowicza – Prezesa Zarządu na ręce przedstawicieli PZ 9: dyrektor G. Mojżesz-Wlazły, przewodniczącej Rady Rodziców – Wandy Siwiec, przewodniczącej Rady Szkoły – Katarzyny Niemiec, przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego – Michała Dźwigonia.

Jak podkreśliła w swoim przemówieniu pani Zofia Grzebicka dorobek szkoły jest imponujący we wszystkich dziedzinach pracy dydaktyczno – wychowawczej oraz działaniach na rzecz środowiska lokalnego. Szkoła spełniła wszystkie wymagania stawiane placówkom, które chcą dołączyć do Klubu. Życzyła także dalszych sukcesów w nowoczesnym kształceniu, pielęgnowaniu tradycji i wartości narodowych. Następnie dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej wmurowanej w holu szkoły. Goście z SPSM-u złożyli również kwiaty pod tablicą, na której widnieją nazwiska nauczycieli i absolwentów naszej szkoły zamordowanych w Mauthausen-Gusen.

Podziękowania za przyjęcie do Klubu złożyła przedstawicielom Stowarzyszenia m. in. Dyrektor szkoły, mówiąc: Uhonorowanie naszej placówki włączeniem do Ogólnopolskiego Klubu Przodujących Szkół jest dla nas zaszczytem i na pewno będzie nas motywować do dalszej solidnej pracy. Dziękuję za to, że chociaż współpracujemy ze Stowarzyszeniem od niedawna, zostaliśmy przez Państwa zauważeni i docenieni w wysiłkach na rzecz jak najlepszego wykształcenia i wychowania naszej młodzieży.

Gratulacje i życzenia złożyła społeczności szkolnej m. in. pani Ewa Kantyka, wizytator KO, która zacytowała słowa prof. Mikołaja Kozakiewicza: (…) w polskiej oświacie nawet w najgorszych dla niej czasach, były i będą zawsze szkoły godne naśladowania, kierowane przez wybitnych pedagogów z ambitnymi nauczycielami i receptą na sukces. Wyraziła radość z tego, że „Dąbrowska” jest jedną z takich placówek, o jakich mówił współzałożyciel Stowarzyszenia. Gratulacje na ręce Dyrekcji złożyli również pani poseł Dorota Niedziela i dyrektor Marian Cisowski.

Drugą część uroczystości związana była z Dniem Edukacji Narodowej. Dyrektor szkoły wręczyła nagrody i złożyła życzenia współpracownikom – nauczycielom i obsłudze oraz uczniom, do których powiedziała: Szkoły nie byłoby bez Was – drodzy uczniowie. Życzę Wam, abyście przebywając tu z nami, w naszej szkole, mieli jak najwięcej powodów do tego, by kiedyś po latach, wspominając wybranie „Dąbrowskiej” stwierdzili, że był to jeden z najtrafniejszych wyborów, jakich kiedykolwiek dokonaliście. Uczniowie z kolei dziękowali nauczycielom za codzienną, tak ważną dla nich pracę i życzyli, by pedagodzy mogli wykonywać swój zawód z pasją, by ich praca była dla nich nie tylko źródłem poczucia dobrze spełnionego obowiązku, ale również pozwoliła im na spełnienie zawodowych oczekiwań oraz wzbogacała ich wewnętrznie.

Na koniec uroczystości Michał Dźwigoń zaprosił do obejrzenia spektaklu „Szukam nauczyciela i mistrza”, przygotowanego przez młodzież klas I i II pod kierunkiem pani Ewy Słońskiej. Bohater przedstawienia – współczesny człowiek zagubiony w zamęcie dnia codziennego, poszukuje wartości i autorytetów…

Klub Przodujących Szkół jest ogólnopolskim ruchem społecznym i działa w ramach Krajowego Stowarzyszenia Pomocy Szkole. Powstał w 1986 roku z inicjatywy prof. Mikołaja Kozakiewicza. Zrzesza placówki nowatorskie i kreatywne, osiągające sukcesy w sferze organizacyjnej, dydaktyczno-wychowawczej i opiekuńczej. Warto zauważyć, że szkoły zwykle same zgłaszają swój akces do Klubu. W przypadku PZ 9 było inaczej: członkowie Zarządu Stowarzyszenia po przeczytaniu raportu z ewaluacji kuratoryjnej, w którym znalazła się najwyższa ocena działań dydaktycznych i wychowawczych szkoły, zaprosiło „Dąbrowską” do Klubu Przodujących Szkół. Jak powiedziała G. Mojżesz-Wlazły, dyrektor szkoły: uczestnictwo w Klubie jest honorem, ale i ogromnym zobowiązaniem do dalszej wytężonej pracy.

Źródło:
PZ nr 9

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Sportowe, Wydarzenia i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*