Dąbrowska – superaktywna szkoła z pasją

gala aktywni 2013 - wreczenie nagrosy superaktywni 2013Przełom starego i nowego roku jest dobrą okazją do dokonania podsumowań, dlatego warto spojrzeć na to co działo się w „Dąbrowskiej” w ciągu minionych czterech miesięcy bieżącego roku szkolnego. Przede wszystkim był to okres, który obfitował w szereg nagród, przyznanych całej społeczności szkolnej za na rzecz środowiska lokalnego i poprawy bezpieczeństwa w szkole.

W październiku Powiatowy Zespół Nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej został uhonorowany włączeniem przez Stowarzyszenie Pomocy Szkole do prestiżowego Ogólnopolskiego Klubu Przodujących Szkół. Klub ten jest ogólnopolskim ruchem społecznym, który działa w ramach Krajowego Stowarzyszenia Pomocy Szkole. Zrzesza placówki nowatorskie i kreatywne, osiągające sukcesy w sferze organizacyjnej, dydaktyczno-wychowawczej i opiekuńczej. Na podstawie analizy dokonań szkoły i po przeczytaniu raportu z ewaluacji kuratoryjnej szkół, członkowie Zarządu Stowarzyszenia zaprosili „Dąbrowską” do Klubu. Takie wyróżnienie spotkało do tej pory tylko jedną szkołę ponadgimnazjalną w powiecie oświęcimskim i kilka procent szkół w całym kraju.

18 października 2013r. został rozstrzygnięty konkurs „Małopolska Szkoła z Pasją”, którego organizatorem jest Marszałek Województwa Małopolskiego. „Dąbrowska” jako placówka, która w równym stopniu skupia się na osiąganiu wysokich wyników dydaktycznych, jak i rozwijaniu zainteresowań uczniów otrzymała w tym prestiżowym konkursie wyróżnienie. Sukces ten cieszy tym bardziej, że konkurencja była naprawdę duża. Dodatkowym kryterium oceny była również aktywność placówek na rzecz środowiska lokalnego. Komisja konkursowa doceniła fakt, że młodzieży w grupach zainteresowań wspomagających rozwój pasji i talentów, przekładają się na bardzo szeroką współpracę szkoły z instytucjami i innymi szkołami. Uroczyste wręczenie statuetek odbyło się podczas uroczystej gali zorganizowanej przez Samorząd Województwa Małopolskiego w auli Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (11 grudnia 2013r.).

na rzecz bezpieczeństwa zostały docenione przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie. Szkoła od 2010r. realizuje program Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa, w ramach którego podejmowane są związane m. in. z modernizacją budynku, unowocześnianiem systemu monitoringu. Ponadto co roku – po diagnozie środowiska szkolnego – organizowane są zajęcia profilaktyczne dla młodzieży. W tym semestrze poprowadzili je p. Edward Zoń (dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Trzeźwości „Remont”), p. Piotr Rychły (specjalista ds. współczesnych zagrożeń dzieci i młodzieży) oraz panie Urszula Zontek i Katarzyna Dwornik – pedagog i psycholog (we współpracy z GOPS-em). Po audycie przeprowadzonym w czerwcu i zdobyciu niemal maksymalnej liczby punktów, szkoła zyskała przedłużenie otrzymanego w r. 2011 certyfikatu „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” – do roku 2018r.

Zwieńczeniem sukcesów „Dąbrowskiej” w semestrze I była nagroda Super Aktywni 2013 przyznawana przez Urząd Gminy w Kętach za na rzecz środowiska lokalnego. Współpraca „Dąbrowskiej” z placówkami i instytucjami gminnymi sięga już kilkunastu lat. Uczniowie organizują spektakle teatralne dla swoich rówieśników oraz społeczności lokalnej, współpracują z Domem Kultury, biorąc udział w imprezach takich jak np. Dni Kęt. Szkoła reaktywowała konkurs o Mieście i Gminie Kęty skierowany do uczniów gminnych gimnazjów, organizuje obserwacje astronomiczne, warsztaty teatralne oraz wieczór naukowy, w których biorą uczniowie innych placówek; zaprasza na koncerty walentynkowe, bal karnawałowy i mikołajki dla dzieci ze świetlicy środowiskowej, placówki społeczno-opiekuńczej, przedszkoli. Od lat 90. wraz z Towarzystwem Miłośników przygotowuje Dzień Pamięci poświęcony nauczycielom Gminy Kęty więzionym i zamordowanym w obozach koncentracyjnych. We współpracy z GOPS-em organizuje debaty społeczne. Uczniowie angażują się i sam inicjują różnego typu akcje charytatywne, biorą udział w przedsięwzięciach Grupy Literackiej „Wyraz”. Wiele z wyżej wymienionych działań szkoła kontynuuje od wielu już lat, ale znajdują się wśród nich i takie, które są wynikiem kreatywności i pomysłowości uczniów i nauczycieli oraz odpowiedzią na potrzeby czasów i środowiska.

Otrzymane w minionym semestrze nagrody podkreślają różnorodność działań oraz uznanie, jakie „Dąbrowska” zdobywa nie tylko w środowisku lokalnym. Trzeba jednak podkreślić, że nie pracuje się dla nagród, a największym uznaniem dla szkoły jest opinia rodziców, uczniów i przede wszystkim absolwentów, którzy utrzymują stały kontakt ze szkołą i mówią o dużym pozytywnym wpływie lat spędzonych w szkole na ich dalsze kształcenie i życie. „Dąbrowska” postrzegana jest jako placówka otwarta na współpracę i stawiająca na rozwój ucznia zarówno w aspekcie dydaktycznym, jak i wychowawczym.

Źródło:
PZ NR 9

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Społeczne i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*