Dąbrowska – superaktywna szkoła z pasją

gala aktywni 2013 - wreczenie nagrosy superaktywni 2013Przełom starego i nowego roku jest dobrą okazją do dokonania podsumowań, dlatego warto spojrzeć na to co działo się w „Dąbrowskiej” w ciągu minionych czterech miesięcy bieżącego roku szkolnego. Przede wszystkim był to okres, który obfitował w szereg nagród, przyznanych całej społeczności szkolnej za działania na rzecz środowiska lokalnego i poprawy bezpieczeństwa w szkole.

W październiku Powiatowy Zespół Nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej został uhonorowany włączeniem przez Stowarzyszenie Pomocy Szkole do prestiżowego Ogólnopolskiego Klubu Przodujących Szkół. Klub ten jest ogólnopolskim ruchem społecznym, który działa w ramach Krajowego Stowarzyszenia Pomocy Szkole. Zrzesza placówki nowatorskie i kreatywne, osiągające sukcesy w sferze organizacyjnej, dydaktyczno-wychowawczej i opiekuńczej. Na podstawie analizy dokonań szkoły i po przeczytaniu raportu z ewaluacji kuratoryjnej szkół, członkowie Zarządu Stowarzyszenia zaprosili „Dąbrowską” do Klubu. Takie wyróżnienie spotkało do tej pory tylko jedną szkołę ponadgimnazjalną w powiecie oświęcimskim i kilka procent szkół w całym kraju.

18 października 2013r. został rozstrzygnięty konkurs „Małopolska Szkoła z Pasją”, którego organizatorem jest Marszałek Województwa Małopolskiego. „Dąbrowska” jako placówka, która w równym stopniu skupia się na osiąganiu wysokich wyników dydaktycznych, jak i rozwijaniu zainteresowań uczniów otrzymała w tym prestiżowym konkursie wyróżnienie. ten cieszy tym bardziej, że konkurencja była naprawdę duża. Dodatkowym kryterium oceny była również placówek na rzecz środowiska lokalnego. Komisja konkursowa doceniła fakt, że działania młodzieży w grupach zainteresowań wspomagających rozwój pasji i talentów, przekładają się na bardzo szeroką współpracę szkoły z instytucjami i innymi szkołami. Uroczyste wręczenie statuetek odbyło się podczas uroczystej gali zorganizowanej przez Samorząd Województwa Małopolskiego w auli Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (11 grudnia 2013r.).

Działania na rzecz bezpieczeństwa zostały docenione przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie. Szkoła od 2010r. realizuje program Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa, w ramach którego podejmowane są działania związane m. in. z modernizacją budynku, unowocześnianiem systemu monitoringu. Ponadto co roku – po diagnozie środowiska szkolnego – organizowane są zajęcia profilaktyczne dla młodzieży. W tym semestrze poprowadzili je p. Edward Zoń (dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Trzeźwości „Remont”), p. Piotr Rychły (specjalista ds. współczesnych zagrożeń dzieci i młodzieży) oraz panie Zontek i Katarzyna Dwornik – pedagog i psycholog (we współpracy z -em). Po audycie przeprowadzonym w czerwcu i zdobyciu niemal maksymalnej liczby punktów, szkoła zyskała przedłużenie otrzymanego w r. 2011 certyfikatu „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” – do roku 2018r.

Zwieńczeniem sukcesów „Dąbrowskiej” w semestrze I była nagroda Super Aktywni 2013 przyznawana przez Urząd Gminy w Kętach za działania na rzecz środowiska lokalnego. Współpraca „Dąbrowskiej” z placówkami i instytucjami gminnymi sięga już kilkunastu lat. Uczniowie organizują spektakle teatralne dla swoich rówieśników oraz społeczności lokalnej, współpracują z Domem Kultury, biorąc udział w imprezach takich jak np. Dni Kęt. Szkoła reaktywowała konkurs o Mieście i Gminie Kęty skierowany do uczniów gminnych gimnazjów, organizuje obserwacje astronomiczne, warsztaty teatralne oraz wieczór naukowy, w których biorą uczniowie innych placówek; zaprasza na koncerty walentynkowe, bal karnawałowy i mikołajki dla dzieci ze świetlicy środowiskowej, placówki społeczno-opiekuńczej, przedszkoli. Od lat 90. wraz z Towarzystwem Miłośników przygotowuje Dzień Pamięci poświęcony nauczycielom Gminy Kęty więzionym i zamordowanym w obozach koncentracyjnych. We współpracy z -em organizuje debaty społeczne. Uczniowie angażują się i sam inicjują różnego typu akcje charytatywne, biorą udział w przedsięwzięciach Grupy Literackiej „Wyraz”. Wiele z wyżej wymienionych działań szkoła kontynuuje od wielu już lat, ale znajdują się wśród nich i takie, które są wynikiem kreatywności i pomysłowości uczniów i nauczycieli oraz odpowiedzią na potrzeby czasów i środowiska.

Otrzymane w minionym semestrze nagrody podkreślają różnorodność działań oraz uznanie, jakie „Dąbrowska” zdobywa nie tylko w środowisku lokalnym. Trzeba jednak podkreślić, że nie pracuje się dla nagród, a największym uznaniem dla szkoły jest opinia rodziców, uczniów i przede wszystkim absolwentów, którzy utrzymują stały kontakt ze szkołą i mówią o dużym pozytywnym wpływie lat spędzonych w szkole na ich dalsze kształcenie i życie. „Dąbrowska” postrzegana jest jako placówka otwarta na współpracę i stawiająca na rozwój ucznia zarówno w aspekcie dydaktycznym, jak i wychowawczym.

Źródło:
PZ NR 9

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Społeczne i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*