„Dąbrowska” już po raz czwarty w PWST w Krakowie

4Grupa Teatralna „Minus Jeden” z Powiatowego Zespołu Nr 9 Szkół im. Marii Dąbrowskiej w Kętach oraz uczniowie klasy humanistyczno-teatralnej na początku czerwca 2013r. po raz kolejny mogli dotknąć magicznego świata, uczestnicząc w warsztatach teatralnych w Państwowej Szkole Teatralnej w Krakowie. Trzy w murach tej elitarnej Uczelni były dla uczniów liceum niezwykłym doświadczeniem. Znów mogli wzbogacać swój warsztat i doskonalić techniki tworzenia spektakli poprzez rozmaite ćwiczenia ze wspaniałymi, dobrze już im znanymi  wykładowcami. To wielki zaszczyt móc pracować pod okiem pani Agnieszki Schimscheiner – aktorki Teatru im. Słowackiego w Krakowie, pani Ewy Korneckiej – kompozytorki muzyki do niezliczonej ilości spektaklów teatralnych pokazywanych na scenach krakowskich teatrów, założycielki „Lochu Camelot” oraz p. prof. Moniki Rasiewicz – aktorki i wykładowczyni od trzydziestu lat związanej z PWST.

Tym razem młodzież pracowała nad dramatem Wiliama Szekspira pt. „Sen nocy letniej”, interpretując fragmenty tekstu z przełożeniem na grę aktorską. Bogatsi o wcześniejsze wizyty w  młodzi artyści mogli już z większą wprawą podejść do aktorskich zadań. „Sen nocy letniej” okazał się niezwykłą, teatralną podróżą, gdzie słowa nabierają zupełnie nowego znaczenia, ruch na scenie staje się  niczym taniec, który wyzwala wiele uczuć, pasję, radość, a przy tym najlepszą formą zabawy scenicznej. Na zakończenie warsztatów uczniowie sprawdzili swoje umiejętności w etiudach, zbierając pochwały od samych mistrzów.

Dodatkową atrakcją warsztatów była możliwość obejrzenia niezwykłego spektaklu w Teatrze im. J. Słowackiego pt. „Czarnoksiężnik z krainy Oz”, którego efekty techniczne oraz aktorska zachwyciły każdego z młodych warsztatowiczów. Ponadto pani prof. Rasiewicz w sposób fachowy omówiła z uczniami wszystkie elementy przedstawienia, ucząc ich w ten sposób jak powinien wyglądać przekaz w postaci recenzji teatralnej.

Trzy spędzone w krakowskiej szkole były nie tylko niesamowitym przeżyciem, ale przede wszystkim intensywną pracą i motywacją do dalszego rozwijania swoich pasji. Przedsięwzięcie to nie byłoby możliwe, gdyby nie po raz kolejny przychylność władz Kęty i Powiatu Oświęcimskiego, które objęły mecenatem działania grupy poprzez sfinansowanie warsztatów i pokrycie kosztów zakwaterowania uczniów. Zarówno młodzież, jak i opiekunowie Grupy, są niezmiernie wdzięczni władzom za tę kolejną szansę zetknięcia się z magią świata sztuki.

Źródło:
PZ9

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Kulturalne, Społeczne i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*