Co dalej z kopalnią Brzeszcze?

Informacja_ZalezeSpółka RSG, utworzona przez Tauron Polską Energię, MARR i Elektrowni Wodnych Niedzica, chce przejąć KWK Brzeszcze. Jest to jedna z trzech ofert złożonych w przetargu ogłoszonym przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. Przed siedzibą kopalni w Brzeszczach marszałek Marek Sowa odpowiadał na pytania dziennikarzy w tej sprawie.

W ostatnim czasie sprawa kopalni elektryzowała opinię publiczną. Od początku rozmów ze stroną rządową w styczniu tego roku byłem bardzo mocno w nie zaangażowany. To, co jest najważniejsze w zapisach strony rządowej, to zobowiązanie do pozyskania inwestora, by kopalnia dalej funkcjonowała i by zostały utrzymane miejsca pracy – mówił marszałek. I dodał, że w te rozmowy była zaangażowana również Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego (MARR) – spółka samorządu województwa małopolskiego.

MARR razem z Tauron Polska Energia i Zespołem Elektrowni Wodnych Niedzica odpowiedzieli na przetarg ogłoszony przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. Jest to jedna z trzech ofert złożonych w tym przetargu. Pozostałe zostały złożone przez Węglokoks Kraj i FTF Columbus.

– Nasza oferta będzie przedmiotem negocjacji za równo ze Spółka Restrukturyzacji Kopalń, jak i ze strona społeczną. Negocjacje będą dotyczyły ceny zbytu i warunków pracy. Wstępnie mogę powiedzieć, że ta oferta daje gwarancje inwestycji z kapitałów własnych na poziomie 10 milionów – reszta z kapitału różnego. Daje również gwarancje zatrudnienia dla ponad 1500 pracowników ze średnią pensją ponad 5 tysięcy złotych – mówił marszałek Marek Sowa.

Jak ocenił marszałek, są to bardzo dobre warunki wyjściowe do dalszych negocjacji w sprawie perspektyw rozwoju dla kopalni Brzeszcze, która jest bardzo ważnym pracodawcą na ziemi oświęcimskiej.

Jak poinformowała dziś Spółka Restrukturyzacji Kopalń, wszystkie trzy firmy, które złożyły oferty zakupu, będą uczestniczyć w dalszych negocjacjach. Będą one prowadzone od wtorku do czwartku. Negocjacje mają doprowadzić do sprzedaży kopalni do 2 września r.

Źródło:
Biuro prasowe UMWM

Informacja_Zaleze

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Inwestycje, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*