Chwasty usuwamy obowiązkowo

Przypominamy o obowiązku dbania o porządek na posesjach i użytkach rolnych. Rolnicy składający wnioski do ARiMR o otrzymanie płatności obszarowych, w przypadku zgłaszania użytków zielonych lub tzw. „ugorów zielonych” mają obowiązek spełniania minimalnych wymogów odnośnie przestrzegania zasad dobrej kultury rolnej na tych użytkach rolnych.

Przestrzeganie zasad dobrej kultury rolnej obowiązuje od 2009 roku rolników, którzy otrzymują płatności obszarowe. Na gruntach ugorowanych przeprowadza się najmniej raz w roku w terminie do 31 lipca zabiegi uprawowe zapobiegające występowaniu i rozprzestrzenianiu się chwastów lub przeprowadza się co najmniej jednokrotne koszenie w tym terminie. Ten sam wymóg dotyczy użytków zielonych (łąk i pastwisk) tj. koszenie okrywy roślinnej i jej usunięcie również w terminie do 31 lipca. Obowiązuje również zakaz wypalania roślinności, przy czym dotyczy to nie tylko łąk czy pastwisk, ale także innych obszarów: nieużytków, rowów, pasów przydrożnych. Minimalne wymogi zasad dobrej kultury rolnej są przedmiotem kontroli prowadzonej od lipca br. przez ARiMR lub jednostki przez nią do tego upoważnione u rolników, którzy do jej przestrzegania są zobowiązani. W przypadku stwierdzonych uchybień w tym zakresie na rolników nakładane są określone sankcje, mogące zakończyć się nawet wstrzymaniem płatności.

Obowiązek przeciwdziałania wkraczaniu niepożądanej roślinności dotyczy również osób, które posiadają grunty rolne, a nie zgłaszają ich do płatności obszarowych.

Gruntami rolnymi w rozumieniu ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów i leśnych (Dz.U. z dnia 22 lutego 1995 r.) są działki określone w ewidencji gruntów jako użytki rolne. Art. 15 tej ustawy wymaga od posiadaczy tych użytków odpowiedniej ich ochrony: „ gruntów stanowiących użytki rolne oraz gruntów zrekultywowanych na cele rolne obowiązany jest do przeciwdziałania degradacji gleb”. Ponadto ustęp 5 tego artykułu precyzuje, na czym polega ich ochrona: „W razie wystąpienia z winy właściciela innych form degradacji gruntów, (…) w tym również spowodowanej nieprzestrzeganiem przepisów o ochronie roślin uprawnych przed chorobami, szkodnikami i chwastami, wójt w drodze decyzji nakazuje właścicielowi gruntów wykonanie w określonym terminie odpowiednich zabiegów. W razie niewykonania decyzji, wójt zleca wykonanie zastępcze tych zabiegów na koszt właściciela gruntów…”. Oznacza to, że na podstawie tego zapisu wójt gminy może nakazać właścicielowi zachwaszczonej działki nakaz zniszczenia niepożądanej roślinności, a w razie nie dostosowania się do tego nakazu, działki poniesie związane z tymi zabiegami.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*