„Brel raz jeszcze” – muzyczny monodram w języku francuskim

brelgrafikaDom Kultury w Kętach 12 kwietnia r. o godzinie 19.00 zaprasza na muzyczny monodram w języku francuskim pt. „Brel raz jeszcze” – sztandarową pozycję Krakowskiego Teatru Piosenki Francuskiej. Spektakl z muzyką Jacquesa Brela wsparty listami artysty do jego żony będzie prezentowany na scenie Domu Kultury w Kętach w ramach cyklu Muzyka na Deser. Utwory belgijskiego barda wykona Jan Zbiegieł, który od wielu lat jest zafascynowany twórczością Brela. Monodram swoją opieką artystyczną objęła Krystyna Janda.

JACQUES BREL – belgijski kompozytor, piosenkarz i aktor. Urodził się i wychowywał się w Schaerbeek, na północnych przedmieściach stolicy Belgii – Brukseli. Po ukończeniu 2 lat wyjechał do Francji, aby poświęcić się karierze muzycznej. W 1956 nagrał piosenkę Quand on n’a que l’amour, która przyniosła mu powszechną popularność. Występował wspólnie z Maurice’em Chevalierem i Michelem Legrandem. Stał się szeroko znany wśród francuskiej publiczności. Odbył tournée po Europie. Szczyt kariery międzynarodowej osiągnął w latach, 60. Śpiewał głównie po francusku i flamandzku. W krajach francuskojęzycznych często uznawany jest za jednego z najlepszych piosenkarzy z kręgu kultury francuskiej. W 1969, będąc u szczytu powodzenia, ogłosił zakończenie kariery muzycznej, poświęcając się jedynie aktorstwu. Ostatnie lata życia chory na raka płuc spędził we francuskiej Polinezji na Markizach, mieszkając na wyspie Hiva Oa. Tuż przed śmiercią wrócił do Francji i nagrał ostatni pożegnalny album. Zmarł w 1979 r.

Spektakl otrzymał: Grand Prix Du Festival Internationale de Colombe-Francja, oraz Główną Nagrodę Festiwalu Aktorskiego w Teatrze Rampa w Warszawie.

JAN ZBIEGIEŁ – aktor polski, związany z teatrami we Francji, Niemczech oraz z krakowskim Teatrem Piosenki Francuskiej. Jest jego założycielem i animatorem. W 1989 roku Zbiegieł wyjeżdża do Paryża i trafia do „Conservatoire Mobel”, w którym spędza kilka miesięcy, uczestniczy w targach MIDEM w Cannes, nagrywa płytę i bierze udział w koncertach promocyjnych. Największą i najgłębszą fascynacją, którą zaszczepiła artyście Alice Dona, właścicielka „Conservatoire Mobel” w Paryżu, pozostało do dziś zauroczenie osobowością i twórczością Brela.

brelgrafika

Brel raz jeszcze – spektakl z muzyką francuską Jacquesa Brela: 12 kwietnia r., godz. 19.00
cena biletu: 12 zł, kontakt: 3 844 86 79, e-mail: animator@domkultury.kety.pl

Źródło:
Dom Kultury w Kętach

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Społeczne, Wydarzenia i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*