„Bezpieczne Wakacje 2013” – policyjna akcja w powiecie oświęcimskim

POLICJAPolicjanci, jak co roku podczas letniego wypoczynku,  prowadzą akcję pod nazwą ”Bezpieczne wakacje”. W jej ramach zaplanowaliśmy różnorodne działania prewencyjne, profilaktyczne, informacyjne i kontrolne, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży oraz zapobieganie ewentualnym zagrożeniom.

Akcja rozpoczęła się  29 czerwca i potrwa do 1 września 2013 r. Na drogach pojawią się dodatkowe patrole, a pod szczególnym nadzorem znajdą się autobusy wiozące dzieci na wypoczynek. Oprócz badania stanu trzeźwości kierowców, sprawdzany będzie także stan techniczny pojazdów.

Rodziców i opiekunów dzieci wyruszających autokarami na letni wypoczynek, prosimy aby, z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem, zgłaszali wyjazd do Wydziału Ruchu Drogowego oświęcimskiej Policji pod numery telefonów: 33 847 53 13 lub do Oficera Dyżurnego 33 847 52 80. W pilnych przypadkach np. podejrzenie nietrzeźwości kierowcy, należy zgłosić pod numer alarmowy 997 wtedy kontrola zostanie przeprowadzona niezwłocznie.

Bezpieczne wakacje to nie tylko dojazd na miejsce wypoczynku, dlatego działania prewencyjne Policji prowadzone będą również w całym powiecie i będą polegały m. na: kontrolowaniu rejonów akwenów wodnych, sprawdzaniu miejsc sprzedaży alkoholu, sprawdzaniu miejsc gromadzenia się nieletnich, ale też sprawdzaniu tych miejsc, gdzie dzieci i młodzież spędzają wolny czas np. podwórka i place zabaw. Policjanci odwiedzą również placówki półkolonijne gdzie przeprowadzą zajęcia o tematyce bezpieczeństwa, a także przy współpracy z Sanepidem i innymi służbami przeprowadzą kontrole obiektów w których zorganizowane będą zajęcia dla dzieci.

Jako rodzice sami również możemy zadbać o bezpieczeństwo naszych dzieci:

  • zapewnijcie dziecku maksimum opieki i zainteresowania np. półkolonie w placówkach oświatowych lub zajęcia w domach kultury,
  • sprawdźcie, czy miejsce jego zabawy jest bezpieczne,
  • nauczcie dziecko, aby nie brało żadnych przedmiotów i słodyczy od obcych,
  • zabrońcie oddalania się z nieznajomym, czy wsiadania do jego samochodu,
  • zawsze starajcie się wiedzieć, gdzie Wasza pociecha idzie, z kim i kiedy wróci,
  • nauczcie poruszania się po drodze pieszo czy rowerem,
  • zabrońcie mu chwalenia się wartościowymi przedmiotami które posiadacie w domu,
  • dowiedzcie się z kim przebywa podczas zabawy poza domem /wypytajcie o koleżanki, kolegów – co robią, gdzie mieszkają, czy mają w domu telefon,
  • sprawdźcie także, czy organizatorzy wyjazdów kolonijnych są odpowiednio przygotowani /warunki pobytu, kwalifikacje opiekunów, zakres i rodzaj zajęć wypełniających czasu wypoczynku,
  • nauczcie go zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, w tym zabrońcie podawania danych osobom poznanym przez Internet, wysyłania zdjęć lub też umawiania się na spotkania.

Pamiętajmy, że zabawa nad wodą, w pobliżu ulicy, ale również w Internecie może zakończyć się źle, dlatego więc prosimy o zachowanie rozwagi i dzieciom ważnych dla ich bezpieczeństwa rad oraz sposobów postępowania.

Z naszej strony życzymy bezpiecznych, udanych i słonecznych wakacji!

Źródło:
Komenda Powiatowa Policji w Oświęcimiu

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*